Příroda se s lovci umí vypořádat sama.
Zvířata se v evolučním procesu vždycky uměla zařídit proti predátorům, je to jedním z prostředků, jak se jim ubránit a přežít. Vědci nyní zjistili, jak se afričtí sloni vypořádávají se svým nejhorším soupeřem – pytlákem.
Ti jsou totiž jejich nejzávažnějším problémem jejich života: každý den je na světě uloveno okolo jedné stovky slonů, jen Tanzánie přišla v posledních pěti letech o 65 procent populace slonů.
Takto masivně zabíjeni jsou kvůli klům, které mají na černém trhu vysokou hodnotu. Využívány jsou k výrobě sošek, šperků, ale i v čínské medicíně. Jejich údajné silně pozitivní účinky nikdy nebyly lékařsky potvrzeny.
Pytláci přitom používají velmi sofistikovaných metod zahrnujících nejmodernější zbraně a nástroje. Sloni nemají v boji s pokročilou technologií šanci.
A nebo že by měli?
Vědci si totiž povšimli pozoruhodného jevu, který ukazuje, jak se tento zvířecí druh brání před lidmi svépomocí. V Mosambiku podle National Geographic přibývá slonů, kterým vůbec nenarostou. Je jich v současnosti prý až třetina, ještě před lety to bylo zanedbatelné procento. Jakmile slonům nenarostou kly, lovci nemají důvod je zabíjet.
Díky tomu je jich více a mohou se tedy i více rozmnožovat. Jejich populace se tak pozvolna proměňuje. Vědci odhadují, že se do budoucna ještě dále proměňovat bude, jen nikdo zatím neví, jakým způsobem.