Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
5. prosince 2018 v 11:58
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Prohibice v USA: Al Caponeho cesta na vrchol lemovaná 50 tisíci mrtvými a všudypřítomnou korupcí

ZAJÍMAVOSTI ALKOHOL
Uložit Uložené

Zakázat lidu jeho alkoholové potěšení se ukázalo být zlým nápadem.

Mezi lety 1920 a 1933 panovala ve Spojených státech prohibice. To znamenalo zákaz výroby a distribuce všech druhů alkoholu. Důvodem byla snaha zastavit alkoholismus, prospět zdraví občanů a zvýšit jejich pracovní morálku. Výsledky byly ale přesně opačné. Zákaz dal vzniknout mafiánskému podhoubí, které alkohol do země pašovalo a distribuovalo do ilegálních barů.

Tisíce Američanů se otrávily, protože načerno vyráběné kořalky obsahovaly příliš mnoho metanolu a nespočet mrtvých si vyžádaly i války mezi soupeřícími gangy. Prohibice nic dobrého nepřinesla a byla po 13 letech zrušena. Její následky se ale na americké společnosti odrážejí dodnes. 

Alkohol se stal démonem až po občanské válce

Prohibice ale nebyla pro Američany ve 20. letech novou myšlenkou. Snahy o její zavedení můžeme dohledat už v 18. století.

V koloniální éře neexistovalo nic jako destilovaná voda, zato alkohol byl nezávadný a všudypřítomný. Lidé tehdy popíjeli jiným způsobem než my. Zatímco pro nás je alkohol symbolem oslav a hospodského tlachání, pro koloniální Američany byl denním chlebem. Na Harvardu v 17. století dokonce měli vlastní pivovar.

Prohibice v USA: Al Caponeho cesta na vrchol lemovaná 50 tisíci mrtvými a všudypřítomnou korupcí
Zdroj: Commons.wikimedia.org / CC0

Nicméně, do věci se vkládali puritáni a požadovali regulace. Podařilo se jim zavést zákaz prodeje alkoholu lidem na nižším společenském žebříčku, jako byli indiáni, sluhové a otroci. A protože se obchod s alkoholem v průběhu let stal jednou ze stěžejních částí ekonomiky, stát začal prodej lihovin licencovat a zvyšoval daně

Doporučeno
Pařil jsem 4 dny v kuse, opil se do němoty a v pondělí byl zase fresh. Jak dopadl zátěžový test švédského léku proti alkoholu? Pařil jsem 4 dny v kuse, opil se do němoty a v pondělí byl zase fresh. Jak dopadl zátěžový test švédského léku proti alkoholu? 24. září 2024 v 15:00

Stouply tak ceny za alkohol a pití začalo kromě zdraví ruinovat závislým i peněženky. Na konci 18. století pak v USA po občanské válce a zrušení otroctví začaly společností kroužit vznešenější myšlenky a hnutí za prohibici začalo sílit. Do jeho čela se postavil Benjamin Rush, otec americké psychiatrie, který alkohol označil za démona, který má vliv na lidské duševní zdraví. 

Během jeho působení ale konzumace alkoholu nadále stoupala. Zároveň s ní ale vznikal protipól, který se sdružil do dvou hlavních  organizací – the Massachusetts Society for the Suppression of Intemperance a American Temperance Society. Ty měly v roce 1833 milion členů, především baptistů, kongregacionalistů, metodistů a presbyteriánů. Vyvíjeli tlak na vládu a snažili se omezit alkoholismus cestou legislativy. Vedle nich ale vznikaly i spolky jako Washingtonians, které přímo pomáhaly alkoholikům s jejich závislostí. 

Prohibice v USA: Al Caponeho cesta na vrchol lemovaná 50 tisíci mrtvými a všudypřítomnou korupcí
Zdroj: Commons.wikimedia.org / CC0

První experimenty s prohibicí

Tlak na konec pití se stupňoval hlavně v severní části USA, kde působily aktivní náboženské spolky. Jejich snahy se dočkaly naplnění v roce 1851 ve státě Maine. Úplnou abstinenci obyvatel zde prosadil Neal Dow, starosta Portlandu, později označovaný za otce prohibice. Brzy se přidaly i další severní státy, ale už tehdy se začaly ukazovat první problémy s takovým nařízením.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Domů
Sdílet
Diskuse