Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Denis kdysi studoval farmacii, ale dnes je profesionální voják ve slovenské armádě.
Běžný člověk toho o fungování v profesionální armádě mnoho neví, protože zpravodajská média nás nejčastěji informují jen tehdy, když se objeví problém. I proto jsme se rozhodli oslovit našeho slovenského kamaráda Denise, se kterým jsme si mohli otevřeně promluvit o tom, co vlastně jeho práce vojáka obnáší.
Samozřejmě, mnoho informací je před veřejností utajených, přesto ti rozhovor nabídne konkrétnosti od člověka, který všechno zažil na vlastní kůži.
Co se v rozhovoru s profesionálním vojákem dozvíš?
Co všechno musíš absolvovat, aby ses stal vojákem
Jak vypadá běžný den vojáka
Dá se skloubit vojenská služba a soukromý život?
Jak nám lžou filmy s vojenskou tématikou
Jaký je Denisův názor na povinnou vojenskou službu pro mladé
Je uniforma v módě?
Ahoj, Denisi. Tvůj příběh je trochu netradiční, pojďme ale rovnou k věci. Jak se z tebe stal profesionální voják?
Nazdar, ono to zas tak netradiční asi není, když jsi akční odmalička a s vystudovaným gymplem tě po třech letech vyhodí z farmacie. Najednou začneš žít bohémský život, ale kdesi v hloubce cítíš, že takto to nejde a potřebuješ změnit směr o 180 stupňů.
Ještě předtím, než se vrhneme na otázky o tvé práci, prozraď nám, čemu ses věnoval po skončení střední školy.
Odpověď jsem nastínil už v té předešlé. Po gymnáziu jsem studoval farmacii na Univerzitě Komenského, ale od prvního dne mi bylo jasné, že tam nepatřím a po cca 3 letech strávených nad knihami mě odtud vyhodili. College dropout jako Kanye.
Co všechno musí člověk ovládat a absolvovat, když se chce přihlásit do služby?
V první řadě musíš být zdravotně i psychicky v pořádku, mít nějakou tu kondičku, být bezúhonný a v neposlední řadě i čistý na drogových testech. Pokud náhodou sympatizuješ s radikální pravicí (či levicí), ani se nehlas.
Samotný proces od podání žádosti až po zařazení na útvar zahrnuje kromě množství zdravotních a fyzických prohlídek či psychotestů i tříměsíční výcvik a celý proces může trvat i půl roku. Jelikož se požadavky často mění, doporučuji případným zájemcům informovat se v rekrutovém centru.
Měl bych mít i nějaké konkrétní fyzické předpoklady a vlastnosti, abych to zvládl, nebo se dá všechno naučit?
Samozřejmě, musíš být fit a zdravotně způsobilý. Nezáleží na tom, zda máš 2 metry nebo 150 centimetrů. Velký chlap se například do tanku nevejde, ale snadněji se mu nabíjí dělo 50kilovými granáty. Pro každého se najde funkce.
Musíš se umět postarat sám o sebe a splnit fyzické normy, tedy hlavně zvládat běhat. Já jsem přesvědčen o tom, že každý mladý zdravý člověk se dokáže dostat na úroveň, kdy by fyzické testy zvládl, pokud to opravdu chce.
Předpokládám, že jde o vyčerpávající záležitost po fyzické i psychické stránce. Je běžné, že to někdo vzdá?
Většina lidí, kteří se v zdají, to udělají již během základního výcviku. Konkrétní čísla ti neřeknu, ale například během mého turnusu to bylo cca 15 %. Musím se přiznat, že asi třetí den jsem se i já téměř rozplakal.
Pro rozmazleného chlapce z města je to dost hardcore, ale znám lidi, kteří tvrdili opak. Po zařazení na útvar se podepisuje smlouva na 3 roky, takže po těch 3 letech ještě pár lidí odejde, ale to už je mizivé procento.
Jelikož jde o fulltime job, asi je na místě otázka, zda se dá z toho platu slušně vyžít.
To záleží na tom, co považuješ za slušně vyžít. Právě minulý týden mi zvýšili plat o 17 %, takže v regionu, kde žiji, se z toho slušně vyžít určitě dá. Na duben je plánováno další zvyšování o 30 % a to už bude slušné terno.
Toto téma je však nadlouho, naše tabulkové platy jsou jedna věc, další jsou různé příplatky, ať už stabilizační, příplatek zdravotníkům, paragánům, za ohrožení života, příplatek na údržbu oděvů a hygienu, příplatek vrcholovým sportovcům. Minulý rok byl ale i 13., 14. plat a další odměny, takže super, ale víš, jak to je. Love přijdou, love odejdou.
Jak moc musím pracovat, je také obtížné zodpovědět. Standardně musím měsíčně odpracovat 160 hodin, do toho se však nezapočítávají vyvedení.
Běžně ale chodíme do práce jako ostatní od 7:00 do 15:00, pokud nemám službu dozorčího útvaru. To jsou 24hodinové směny, ale náleží za ně náhradní odpočinek, takže dejme tomu, že dělám od pondělí 7:00 do úterý 7:00, pak od středy 7:00 - 15:00 a mám 9 hodin volna, o které si mohu požádat, kdy chci. Něco jiného je vyvedení. Například loni jsem byl na šest měsíců vkuse. To je 30krát 24 hodin.
A co všechno máš tedy vlastně v náplni práce?
Moje náplň práce je tak různorodá, že bych na to potřeboval samostatný článek. Běžný rozvrh výcviku vypadá například tak, že ráno je hodina a půl tělesné, potom následuje zdravotnická/topografická/taktická/jazyková/psychologická příprava nebo kopec jiných, následuje oběd, pak dejme tomu ošetřování techniky a materiálu nebo jsou celý den střelby či 30km přesun.
Je to fakt různorodé a na stereotyp si určitě nikdo nestěžuje. Náplň práce se ale odvíjí i od funkce, tedy řidiči se starají a jezdí ve své technice, já jako písař řeším administrativu naší roty.
Mohl bys říci i nějaký zajímavý zážitek, jaký pravděpodobně člověk s běžnou prací v kanceláři nikdy nezažije?
Člověk s běžnou prací v kanclu nezažije 95 % toho, co zažijeme my. Většina lidí po takových zážitcích však netouží. Je jich mnoho, mnoho z nich podléhá utajení, ale možná bych vypíchl, že docela sranda je, když ležíš na poli a přes tebe přejede tank. Nebo takové střelby z RPG. Super zážitky jsou i z misí, ale jsou tajné.
Jak tedy vypadá tvůj běžný pracovní den?
Můj běžný den začíná v 5:30 ráno, následuje cca 40 minut cesty na útvar, protože nežiji ve městě, kde pracuji. Po příchodu do práce doložím počty veliteli, vykonám administrativu s tím spojenou, jdu si v rámci tělesné zaběhat a pak znovu provádím administrativní činnost, pokud není důležitější práce nebo nějaké kontrolní cvičení.
Je toho skutečně mnoho. Z práce se vrátím kolem 16:30 a žiji jako každý jiný člověk. Přes týden chodím na MMA a do fitka, víkendy mám většinou volné, pokud nemám celodenní službu.
Dá se s touto prací skloubit běžný soukromý život?
Jasně, že dá. Známí dělají ve firmách kolikrát mnohem déle než já. Na druhé straně, nejezdí na měsíc na cvičení, ale určitě to není něco, co by nedovolovalo vést plnohodnotný soukromý život.
Mají vojáci i nějaké pracovní benefity? Wellness nebo gastráče?
Benefitů je poměrně dost. Máme více dovolených než lidé v civilu, pracovní rehabilitace (wellness) a podobně. Věci, které fakt potěší. Gastráče my na útvaru nedostáváme, protože máme kuchyni, kde kolegové vaří a máme dotované obědy, takže neplatíme plnou částku, ale tuším, že jinde na útvarech dostávají kluci i gastráče.
Pokud bys mohl změnit jednu konkrétní věc v armádě, co by to bylo?
Na to ti odpovím, když budeš mít bezpečnostní prověrku, která tě zmocní seznamovat se se skutečnostmi utajenými stupněm utajení přísně tajné. Ale ne, samozřejmě, je to o lidech a obecně lze říci, že problémy ve společnosti se odrážejí na problémech v armádě.
Prozraď nám něco víc o misích. Jak to vlastně funguje? Někdo kompetentní si vybírá nejvhodnější lidi podle specifikací, nebo se můžeš iniciativně přihlásit?
Na misi se může přihlásit každý, kdo má odsloužené 3 roky (to se mění) a není zařazen do sil vysoké připravenosti (NATO VJTF) nebo jiné pohotovosti. Dále samozřejmě probíhá výběr, protože poptávka je obvykle vysoká a výhodu mají například lidé se STANAGEM (NATO ekvivalent certifikátu z cizího jazyka).
Jaké mise aktuálně probíhají?
V současnosti probíhají mise v Afghánistánu, v Bosně, na Kypru, v Lotyšsku a tuším se má znovu otevřít Irák, ale nechci zavádět. Pár odborníků máme i v jiných zemích, ale to jsou vysloveně specialisté.
Lidé se rádi dívají filmy o vojácích a armádě. Zajímalo by mě, jaký největší klam/mylná představa existuje ve filmech, ale ve skutečnosti vůbec neodráží realitu. Napadá tě něco?
Jako první mě napadne bullshit s nášlapnými minami, které explodují až poté, co na ně přestane působit tlak, nebo když se voják kryje za dveře osobáku a nepřítel je svou AK 47 neprostřelí (náboj 7,62 mm prostřelí kolejnici). Takových momentů je ve filmech mnoho, granátový šok nebo bezedné zásobníky.
Co si myslíš o povinné vojenské službě pro mladé muže?
Teda, velmi těžká otázka. Souhlasím s tím, že v dnešní generaci mladých by to mnohým klukům dalo něco do života, naučit se pořádku a disciplíně, za sebe mohu říci, že mi to víc dalo, než vzalo. Samozřejmě, pokud by se to obešlo bez socialistického modelu mazáků a bažantů, takže za mě tak maximálně 3 až 6 měsíců.
A i tak je tu stále tolik racionálních argumentů proti, že to raději nechám na kompetentních. Mladí jsou extrémně rozmazlení, ale zas nutit někoho do něčeho... Já ti nevím. Jiné je to v zemích jako Izrael, kde hrozí konflikt na denním pořádku.
Co bys se svými zkušenostmi poradil lidem, kteří se chtějí stát vojáky?
Aby se důkladně připravili nejen fyzicky, ale i psychicky. Výcvik je náročný a snadněji se zdolává, když doma je všechno okay. A ať si s sebou vezmou vůli vydržet. Vyplatí se to.
Máte mezi sebou i ženy?
Máme i ženy, jejich počet stále roste, své povinnosti plní stejně jako muži, plat mají stejný jako muži, takže rovnost platí tak, jak by to v 21. století mělo být.
Jelikož se známe už trochu déle, tak vím, že ve volném čase se věnuješ módě, posloucháš současnou hudbu, chodíváš na koncerty i festivaly. Máš na toto všechno prostor i teď?
Prostoru je díky dovoleným, volným víkendům a náhradnímu volnu dostatek, takže stále se mohu kulturně vyžít do sytosti.
Jaká alba bys rád vypíchl?
Vypíchnu Astroworld, Daytona od Pusha T- a Kids See Ghosts.
A co módní trendy?
Trendy sice stále sleduji, ale už je nepřebírám jako kdysi. Chválabohu jsem se našel, jdu si svůj styl, který sedí mé osobnosti i postavě, já bych to nazval jako tech-military style s prvky streetwearu, high fashion a japonských vlivů. Když jednou budu milionář, tak to rozbalím, zatím jedu v omezeném režimu. Trendy jako velké nápisy a overbranding mě minuly, ale chunky sneakers od Dior nebo některé CWS Balenciaga Triple S bych obul.
Těší mě, že se upouští od používání pravé kůže, i když si myslím, že jsou kousky, kde to nejde nahradit. Dále se mi líbí například to, když adidas dělá tenisky z oceánského odpadu a všechny nové technologie v módě, protože techwear mám nejradši. Tenisky roku jsou pro mě Element Reacty 87 případně i s Undercover collabem.
A vůbec, je vojenská uniforma v módě?
Camo bude stále IN, když to vhodně zkombinuješ, abys nevypadal jako rybář, vždy budeš cool. Pro BDU overshirts mám slabost, stejně i cargopants. Letos vychází ten Fast Furious spin-off se Stathamem a The Rockem, budou tam mít outfity od ACRONYMu, takže očekávám nárůst popularity, ale na origo digitální uniformu vz2007 samotnou už asi nikoho nesbalíš. Nezkoušel jsem.