Změna klimatu ovlivnila Islanďany, aby změnili své každodenní návyky a chovali se k planetě lépe.
Stále víc a víc je potřeba myslet na životní prostředí. Planeta Země se nachází v krizi, její povrch zamořují plasty, ovzduší nebezpečné plyny a je jen na nás, jak s tím dále naložíme. Jaký vztah mají k ekologii obyvatelé Islandu zjistil nový průzkum agentury Gallup.
Národ, jenž je znám svým mimořádně kladným vztahem o ekologii, totiž podle dotazníku dopadl nadmíru dobře. Rovných 62,6 % Islanďanů skončilo se svými nežádoucími návyky a změnilo je, aby zmírnili svůj dopad na planetu.
Mezi změny, které ve svém každodenním životě učinili, patří např. úprava svého rozhodování a chování při nákupech. Takhle změnilo svůj život 51,6 % z nich.
Co přesně to znamená, může mít více vysvětlení, některé z nich se přitom už se dostávají i do naší domoviny. Ekologičtější nákupní mravy zavádí ve svých řetězcích některé české hypermarkety, např. když místo klasických igelitových tašek zavádí papírové nebo ze speciálních rozložitelných materiálů (psali jsme zde).
Okolo 25,2 % Islanďanů pak upravilo svůj přístup k cestování, kde využívají ekologičtějších alternativ. Vyplynulo z něj, že „nějaké kroky“ vstříc ekologii podniklo na 38 procent našinců, 58 procent z nich přitom pro ekologii neučinilo vůbec nic.