Významný archeologický nález přichází z Egypta.
Archeologové v Egyptě nezahálejí ani po příchodu nového roku. Prvním objevem v roce 2019 se stala hrobka, která dosud odolávala pomyslnému zubu času, kde výzkumníci objevili nečekané množství mumií.
Hrobka, pravděpodobně patřící do období Ptolemaiovců mezi lety 323 a 30 před naším letopočtem, leží nedaleko města Minya na jih od hlavního města Káhira. Nález byl veřejnosti představen pod hlavičkou egyptského ministerstva starožitností, na slavnostní ceremonii se objevilo i několik velvyslanců z různých zahraničních zemí.
Výzkumníci v hrobce objevili čtyři pohřební komory a dohromady napočítali až 50 mumií. Nešlo jen o dospělé lidi, ale také o děti. Ratolesti tvořily až 12 mumií. Vykopávky se uskutečnily v archeologickém středisku Tuna el-Gebel a i když už výzkumníci prohledali téměř všechny kouty pohřebních komor, zatím mumie nedokázali identifikovat.
„Nenašli jsme žádná jména napsaná v hieroglyfech,“ poznamenal zástupce ministerstva starožitností Mostafa Waziri. Přesto se archeologové shodují, že umístění i způsob mumifikace značí důležitost mrtvých osob. Zřejmě muselo jít o lidi na prestižních pozicích, kterých si tehdejší vládci vážili, a tak byli po smrti umístění do takové hrobky.