Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 18. 1. 2021 svátek má Vladislav, Vladislava

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
1
Antonín Havlík
6. srpen 2019, 15:24

Papírová brčka z McDonaldu nejdou recyklovat, přiznal řetězec. Na rozdíl od plastových, u nichž to možné bylo

Údajná „ekologická“ papírová brčka, která společnost McDonald's přibalovala k nápojům místo klasických plastových, jsou nerecyklovatelná. Přiznal to sám fastfoodový řetězec.

Antonín Havlík
6. srpen 2019, 15:24
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Papírová brčka z McDonaldu nejdou recyklovat, přiznal řetězec. Na rozdíl od plastových, u nichž to možné bylo

Řetězec s rychlým občerstvením McDonald's připustil, že papírová brčka, která nedávno zavedl do všech 1361 poboček ve Velké Británii a Irsku, nejsou recyklovatelná. Životní prostředí tedy nechrání tolik, jak bylo proklamováno. Na problematiku poprvé upozornil britský bulvární deník The Sun.

 

V interním dokumentu řetězec uvádí, že údajně „ekologičtější“ verze jejich brček má příliš velkou tloušťku na to, aby byla recyklovatelná. Použité slámky tak až do odvolání budou končit ve směsném odpadu.

 

V testovacích restauracích naši zaměstnanci papírová brčka třídí v restauracích podle míry znečištění buď do papírového odpadu k recyklaci, nebo do odpadu k energetickému využití,“ uvedla pro REFRESHER ředitelka PR a komunikace společnosti McDonald's ČR Zuzana Svobodová
 

 

Podle ní jsou papírová brčka vyrobená z obnovitelných zdrojů, a jsou i za vhodných podmínek dále recyklovatelná. Zpracování se však v každé zemi liší. „Každá země má jiné možnosti dalšího zpracování, což je dáno infrastrukturou, počtem spaloven a zpracovatelských firem. Papírová brčka jdou na materiálové nebo energetické využití,“ vysvětluje.

 

„Co se týče plastových brček, ta jsou v České republice, podle podmínek infrastuktury plastových odpadů obsahující i plastová brčka, zhruba ze třetiny materiálově zrecyklována a zbytek se energeticky využije – spálí za vzniku elektřiny a tepla,“ dodává Zuzana Svobodová.


V českých pobočkách fastfoodového řetězce probíhá od letošního dubna test papírových brček. „Ten má za cíl nejen získat zpětnou vazbu od zákazníků, ale také najít optimální řešení pro nakládání s použitými brčky. Na základě výsledků tohoto testu se budeme rozhodovat o jejich celonárodním zavedení.“
  

Firma papírová brčka zavedla v Británii v červnu 2018. Najela na vlnu trendu, během kterého mnoho velkých korporací zavedlo papírové (či jiné) alternativy místo jednorázových plastů. Jedním z nich byl například i Starbucks

 

Zatímco kritikům se nelíbilo, že papírové brčko ponořené po delší dobu v tekutině částečně rozpustilo, nebo že zas takový vliv na životní prostředí nemá, firma tvrdila, že jde o součást širšího úsilí o ochranu životního prostředí.

 

U papírových brček však prý nechce skončit. „Nejsou pro nás finálním řešením. McDonald´s na globální úrovni vyvíjí řešení, při kterém zákazníci nebudou brčka potřebovat. Tato alternativa navíc zaručí bezpečnou manipulaci s nápojem jak pro naše zákazníky, tak pro naše zaměstnance,“ uzavírá Svobodová.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Alexey Elfimov / Unsplash Tagy: recyklace, ekologie, brčka, mc donalds
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.