Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Při brutálních praktikách tohoto mafiána porušili zákon mlčení i ti nejtvrdší zločinci a prozradili vše, co věděli.
Tony Spilotro byl za svoji zločineckou kariéru podezříván ze zhruba dvaceti vražd. Se svými oběťmi si velmi rád pohrával extrémně brutálními způsoby, mezi které patřilo i řezání intimních partií sekáčkem na led.
Ať už se jej FBI snažila jakkoliv dopadnout, pod nohy jí pokaždé házela klacky mafie z Chicaga či dokonce zkorumpovaný soudce a zaprodání policisté z Las Vegas. Jakým mečem ale Tony bojoval, takovým i skonal. Nakonec se o jeho odstranění postarali gangsteři z vlastních řad.
Tony Spilotro na soudním jednání
Na škole šikanoval slabší a nerespektoval zákony
Spilotro měl podle AllThatsInteresting již krátce po dvacítce v rejstříku 13 policejních zatčení, a proto byl pro ruku zákona známým jménem. I když se svou výškou 165 centimetrů nepatřil mezi největší muže, nízký vzrůst si kompenzoval extrémní brutalitou.
Právě jeho životem se měl režisér Martin Scorsese inspirovat při natáčení Casina, kde roli malého, ale mimořádně zuřivého gangstera (Nickyho Santora) ztvárnil charismatický Joe Pesci. Pokud tento legendární snímek znáš, jistě si už domyslíš, že Tony Spilotro byl skutečným šílencem.
Joe Pesci (Nicky Santoro)
V roce 1938 se narodil v Chicagu do rodiny italských přistěhovalců a vyrůstal se svými pěti bratry. Jednomu z nich se podařilo vystudovat vysokou školu a živit se poctivou prací lékaře. Tony byl však již na střední škole neukázněným studentem a vyžíval se v šikaně slabších.
Kvůli svému vzrůstu dostal přezdívku Mravenec (The Ant), ale do očí ho tímto výsměšným pojmenováním dokázal oslovit jen málokdo. V roce 1960 se oženil s číšnicí Nancy Stuart a o 6 let později si adoptovali chlapce jménem Vincent. Jak je uvedeno v dokumentu Mafia's Greatest Hits, navzdory svému brutálnímu chování v zločineckém gangu byl prý Tony dobrým otcem i manželem.
Při mučení svěrákem vytlačil muži oko z důlku
Po několika krádežích se v mladém věku dostal pod ochrannou ruku Sama DeStefana, kterému říkali Mad Dog. S DeStefanem si Spilotro rozuměl i kvůli tomu, že oba byli odtrženi z řetězu. Podle očitých svědků DeStefano velmi rád zneuctíval lidi, a to například tím, že se jim vymočil uprostřed baru.
Příležitost k tomu, aby si udělal jméno, Tony dostal v roce 1962 při vraždě Billyho McCarthyho a Jimmyho Miraglia (přezdívka M&M Boys). Tato dvojice v opilosti zabila několik podnikatelů na území chicagské mafie, což nemohli gangsteři nechat jen tak.
Spilotro a DeStefano si vyhlédli McCarthyho a ubili ho téměř k smrti. McCarthy však stále odmítal prozradit jméno svého komplice. Proto mu sekáčkem na led odsekli varlata. Tony dal následně hlavu své oběti do svěráku a po tlaku z obou stran McCarthymu vylezlo z důlku.
Brutální scéna mučení ze snímku Casino, kde gangsteři zacházeli s mužem velmi podobným způsobem, je tedy založena na skutečnosti. Po nesnesitelném mučení už McCarthy začal mluvit. Těla McCarthyho a Miraglia našla policie po týdnu, ale k pachatelům nevedla žádná stopa.
Kariéra v Las Vegas a zavraždění mentora
Rok nato se Tony postaral o bolestivé úmrtí realitního makléře Lea Foremana, který překážel jeho mafiánskému učiteli DeStefanovi. Své oběti kladivem rozdrtil intimní partie, uřízl je sekáčkem na led a nakonec jej zavraždil střelou do hlavy. V roce 1971 byl Spilotro z Chicaga vyslán do Las Vegas, kde mimo jiné spolupracoval s Frankem Rosenthalem, jehož život inspiroval vytvoření postavy Roberta De Nira (Sam Rothstein).
Tonyho úloha v Las Vegas byla jasná. Pokud chtěl někdo ukrást peníze mafiánských bossů z Chicaga, na scénu nastoupila jeho brutalita. V Las Vegas si přivydělával i tím, že lidem půjčoval peníze za vysoké úroky. A kdo je nestihl splácet včas, dostal tvrdou odplatu.
Jeden z Tonyho bývalých přátel Frank Cullota, který proti němu později vypověděl, tvrdil, že v daném období Spilotro na Rosenthala mimořádně žárlil. Právě on byl totiž „ve světle reflektorů“, lidé ho obdivovali a Tonymu zůstala pouze pozice násilnického vymahače. Vztah Rosenthala a Spilotra se vyhrotil v momentě, kdy si Tony začal s Rosenthalovou ženou a říká se, že se Rosenthala pokusil zavraždit nastraženou výbušninou umístěnou do jeho auta.
V roce 1973 začali Spilotra vyšetřovat pro podezření z vraždy. Jeho bratr John však tvrdil, že v době spáchání trestného činu byl Tony v obchodě. Ze strachu z mafie to potvrdili i zaměstnanci, a tak ho soud nakonec propustil.
Z vraždy tehdy obžalovali i Tonyho mentora DeStefana, ale jeho život ještě před soudním procesem ukončil výstřel z brokovnice. Jak zmiňuje portál TheMobMuseum, agent FBI William Roemer byl přesvědčen, že za jeho porážkou stál mimo jiné také Tony Spilotro.
Sam „Mad Dog“ DeStefano
Tony ovládal zkorumpované policisty a politiky, krátká na něj byla i FBI
V Las Vegas se Tony soustředil na byznys v podobě loupeží a přepadání turistů, ke kterému přizval i svého starého přítele Franka Cullotu. Skupinka zlodějů se nazývala The Hole in the Wall Gang. Díra ve zdi odkazovala na jejich způsoby v rámci zločinných akcí, kdy se k drahému lupu dostali například tak, že probourali stěnu.
V Las Vegas si Tony s bratrem Michaelem otevřeli obchod s názvem The Gold Rush, kde prodávali ukradené věci. Spilotrovi tato činnost dlouho procházela zejména kvůli podplaceným politikům a policii. Informace od FBI věnované policistům v Las Vegas nakonec vždy skončily v rukou Tonyho gangu.
Proto se FBI rozhodla pracovat na vlastní pěst a do Spilotrova obchodu nainstalovali odposlech. Díky tomu zjistili, že policie dodávala Tonymu mimořádně cenné informace. Ty odhalovaly například jednotlivá sledovací auta používané agenty či jména agentů a informátorů.
S příchodem šerifa Johna McCarthyho v roce 1978 se však začalo bojovat proti korupci, kterou bylo Las Vegas dlouho prosáklé. Tony byl natolik arogantní, že si z pomsty za zastřelení člena gangu policií objednal vraždu dvou příslušníků zákona. Když se to doslechlo mafiánské vedení z Chicaga, Spilotrovi přikázali, aby objednávku odvolal.
Myslel si, že jeho bratra přizvou do mafiánského spolku
Do Las Vegas převeleli speciálního agenta FBI Josepha Yablonskyho, který společně s reorganizovanou místní policií začal šlapat Tonymu na paty. Slabým místem skupiny byl podle TheFamousPeople muž jménem Sal Romano, který se stal informátorem a policistou prozradil místo další loupeže, kde zločince přistihli při činu. Tony však při této akci nebyl.
Ze strachu o svou svobodu si Tony objednal vraždu jednoho ze zatčených zlodějů – blízkého přítele Franka Cullotu. Ten sice proti Spilotrovi odmítal vypovídat, ale po zjištění, že mu jde o život, se rozhodl spolupracovat. Kromě fungování The Hole in the Wall Gang se svědek rozpovídal i o dvojnásobné vraždě Billyho McCarthyho a Jimmyho Miraglia, za kterou stál právě Spilotro.
Ani za tento trestný čin však Spilotro neskončil za mřížemi. Soudce, který rozhodoval v daném sporu, později dostal 15 let vězení za korupci. Předpokládá se, že i v případě Spilotry do jeho rozhodnutí zasahovala chicagská mafie.
Později Spilotro čelil dalším třem federálním obviněním a bylo jen otázkou času, kdy půjde sedět. Tony toho ale věděl příliš mnoho a šéfové mafie z Chicaga nemohli riskovat, že poruší zákon mlčení.
Bossové ho proto i s bratrem vylákali na samotu. V domnění, že se Tonyho bratr Michael stane členem zločineckého gangu, přicestovali sourozenci do Chicaga. Po příjezdu na odlehlé místo se však gangsteři pustili do jeho bratra, kterého před Tonyho očima ubili k smrti. Hned po Michaelovi následovalo zavraždění Tonyho. Za jejich usmrcení byl v roce 2007 odsouzen James Marcello, přezdívaný Little Jimmy.