Amazonský prales zažívá zlatou horečku.
Invazivní požáry po celém světě lidem alespoň v posledních týdnech otevřely oči. Začali se více zajímat o environmentální problémy, které jsou pro lidstvo stále citelnější. Buzzfeed News se na situaci podívalo podrobněji a zjistilo, že požáry nesouvisí pouze s tamním zemědělstvím, ale také s těžbou zlata.
Zlatá horečka v Jižní Americe úzce souvisí s masivními požáry. Miles Silman, spoluzakladatel Wake Forest University's Center for Amazonian Scientific Innovation (Cinco), tvrdí, že zlato se nedá vytěžit aniž by se pokácely lesy. „Tolik, kolik akrů lesa vyrubeš, tolik zlata se ti podaří vytěžit,“ říká.
Možná jsi to ani netušil, ale i běžná elektronika jako například smartphone „obsahuje“ zlato. Není ho však hodně, například takový iPhone 6 obsahuje 0,014 gramu, což je v přepočtu jen několik korun. Pokud se na to však podíváme globálně, elektronický trh ročně spolkne stovky tun zlata. „Těžba zlata v Jižní Americe je srovnatelná se zlatou horečkou v Kalifornii, která byla v roce 1850,“ říká Silman pro Buzzfeed News.
Před pár dny jsme si popovídali s klimatologem Pavlem Faškem. Ten mimo jiné zdůraznil, že požáry nevznikly přirozeným způsobem. „Byly založeny lidským faktorem a sledují se tím i další, ať už politické nebo zemědělské cíle, které souvisí s využíváním toho prostoru i pro jiné účely než dosud,“ řekl v rozhovoru.