Vděčí za to klimatickým změnám. Vědci se domnívají, že za to může i aktuální požár na Sibiři.
Kdysi nejvyšší švédský vrch Kebnekaise v důsledku globálního oteplování ztratil své prvenství. Vědci potvrdili, že kvůli neustále stoupajícím arktickým teplotám už kopec není nejvyšším v zemi. Informuje o tom Guardian.
Kebnekaise má dva vrcholy. Severní je tvořen skalami a jižní ledovcem. Kvůli klimatickým změnám však jižní vrch klesl v průběhu posledních 50 let až o neskutečných 24 metrů, což je přibližně devět pater. Za poslední dekádu se mělo tání projevovat ubýváním přibližně 1 metru ledovce ročně.
Nedávná měření ukázala, že momentální výška vrchu Kebnekaise je 2095,6 metru. Jde o historicky nejnižší naměřenou hodnotu od roku 1880. „Je to velmi jasný signál všem občanům Švédska, že se věci mění,“ tvrdí Gunhild Ninis Rosqvist, profesorka geografie Stockholmské univerzity.
Ledovcový vrchol ve Švédsku není konstantní a jeho výška se stále mění, především v létě, kdy mu většinou ubudou i tři metry. V zimě se zase díky sněhovým bouřím zvyšuje. Jeho nejvyšší hodnota je každoročně někdy v období května a nejmenší v září.
Jeho současný alarmující stav odborníci připisují i aktuálním požárům na Sibiři. Během nich se totiž ledovec Kebnekaise zmenšil téměř o čtyři metry. Momentálně je nejvyšší právě skalnatý vrchol, který je o 1,2 metru vyšší než jižní.
