The Economist na své titulce ukázal, jak se v průběhu let měnila teplota Země. Greta v krátkém filmu říká, že klimatická krize se dá zvrátit, řešení je jednoduché
V mnoha zemích se dnes koná světová stávka kvůli klimatické krizi, Fridays for Future (Pátky za budoucnost). Studenti často i s učiteli vyjdou do ulic a připojí se ke Gretě Thunberg. Touto formou bojují proti globálnímu oteplování.
V Česku se bude stávka konat v Praze na Staroměstském náměstí, v Brně na Moravském náměstí a v dalších zhruba 40 českých městech.
Na situaci upozorňuje i magazín The Economist. Říká, že sice není rozdíl z roku na rok pro člověka citelný, čísla ale hovoří jasně. Proužky na jejich titulce ukazují průměrnou teplotu Země v každém roce od poloviny 19. století. Modré proužky znázorňují chladnější roky a červené ty teplejší. Změna se nedá přehlédnout.
Myšlenkou stávek je, aby na celosvětový problém upozornili vlády. Na transparentech jsou často nápisy, které říkají, že planeta B neexistuje, a že se lidé ve vládě nemají tvářit, že problém není. Bojují, aby dospělí začali řešit skutečnou krizi.
S protesty začala už před rokem Greta Thunberg, která v pátek místo vyučování stála před švédským parlamentem. Chtěla tak upozornit na to, že dospělí nejednají tak, jak by měli.
„Studenti jsou povinni navštěvovat školu. Ale se zhoršující se klimatickou krizí to začíná být bezvýznamné. Proč studovat pro budoucnost, která už nemusí být?“ I toto je jedno z hesel Fridays for Future z jejich oficiální stránky. Právě tím si získala sympatie mnoha studentů světa. Ti spolu s ní stojí v pátek v ulicích a snaží se zachránit naši budoucnost.
Do poslední stávky se zapojilo více než 1,6 milionu lidí ze 125 zemí světa. Zřejmě to ale nestačilo. Greta vydala i krátký film o klimatické krizi, kde říká, co změnit, abychom problém zvrátili. Řešení je jednodušší, než se může zdát, jsou jím stromy. Zapojit se však musíme všichni.