Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Zmanipuloval členy a vydával se za mesiáše.
Pod slovem kult si množství lidí představí nebezpečnou organizaci, která svým členům vymývá mozky, aby jejím jménem páchali zlo. A snad nejznámějším vůdcem takového kultu byl Charles Manson. Přestože sám nikoho nezabil, stál za vraždou mnoha nevinných obětí.
Předtím, než si kolem sebe vytvořil kult věrných, však patřil pod kult Fountain of the World. V jeho čele stál muž jménem Krishna Venta. Ten ze své pozice okrádal řadové členy, kteří museli při vstupu odevzdat celý svůj majetek. Kromě toho si mohl údajně dovolit sexuálně zneužívat jednotlivé členky, což se mu nakonec stalo osudným.
V tomto článku si přečteš:
O zločinné minulosti vůdce kultu, který vyhrožoval prezidentovi USA;
o původu Krishna Venty, který se prý narodil před 240 000 lety na planetě Neophrates;
jak prý měla probíhat třetí světová válka, kde by s pomocí Ruska černoši zaútočili na bílou rasu;
jak byl financován kult, jehož rozpočet jejich vůdce utrácel na cestování a hazard;
o fungování pracovního režimu v komunitě a o tom, proč se mohli členové ženit pouze jeden den rok v roce;
jak proběhl atentát, při kterém zemřelo i 11měsíční batole.
Krishna Venta se snažil co nejvíce podobat na Ježíše Krista (fotografované v roce 1949)
Vůdce kultu se prý před 240 tisíci lety narodil na planetě Neophrates
Francis Herman Pencovic, později přejmenovaný na Krishna Venta, se podle úředních záznamů narodil v roce 1911. Vyrůstal v židovské rodině a po střední škole bojoval ve druhé světové válce. V mládí ho policie zatkla za množství malých zločinů či dokonce za psaní výhružných dopisů tehdejšímu prezidentovi USAF. D. Rooseveltovi, informuje La Weekly. Před založením kultu byl ženatý, měl dvě děti, vystřídal několik zaměstnání a jistý čas strávil ve vězení a také na psychiatrii.
Se svou druhou manželkou (v kultu vystupovala jako sestra Ruth) stihl zplodit 6 dětí a v roce 1948, na základě inspirace od mormonů, založil kult s názvem W.K.F.L. (Wisdom, Knowledge, Faith, Love – moudrost, poznání, víra a láska) Fountain of the World.
Francis svým zevnějškem jasným způsobem připomínal tradiční vyobrazení Ježíše Krista. Nosil róbu, nechal si narůst dlouhé vlasy a také vousy. Před svým kultem chtěl totiž působit jako znovuzrozený mesiáš, který se dokonce za svého života nechal několikrát dobrovolně ukřižovat, píše publicistka a archeoložka Rebecca Bradley.
Jeho následovníci byli sice pojmenování biblickými jmény, ale Krishnův počátek se podle jeho učení od Bible značně odlišuje. Krishna se měl totiž narodit před 240 000 lety na planetě s názvem Neophrates, která byla podle jeho učení původním domovem lidstva.
Zlaté časy planety Neophrates se však po více než 200 tisících letech prý blížily ke konci. S přibližováním planety ke Slunci nemohli totiž lidé Neophrates nadále obývat, a tak se na kilometr dlouhých vesmírných lodích, do kterých se vešlo zhruba 35 000 pasažérů (mimochodem včetně Adama a Evy), vydali na takzvanou Temnou planetu.
A právě z ní se prý v pozdějším období stala Země. Jednou z přistávacích ploch na Zemi se měl stát Mount Everest, přičemž duše Krishna Venty se v roce 1911 převtělila do mladého Francise.
Podobný příběh zní samozřejmě přinejlepším jako podprůměrné sci-fi, ale přesto se Francisi podařilo se svým kultem usadit v oblasti Box Canyon blízko Los Angeles, kde podle Bradley za majetky a finance věřících koupil pozemek o velikosti 25 akrů, tedy 100 tisíc metrů čtverečních.
„Vy, kteří sem přicházíte, vejdete na svatou zem,“ bylo psané na tabuli, která upozorňovala návštěvníky na pozemek kultu. Kult byl podle La Weekly považován za neškodný a jejich pozemek bez problémů navštěvovali i sousedé z okolí, kteří členům rozdávali jídlo zdarma. Nevinně působící členové však měli i své negativní stránky.
Ruth, manželka Krishna Venty (fotografované v roku 1949)
Válka černochů a Ruska proti kapitalistickým bělochům z USA
Činnost členů Fountain of the World byla pestrá a svého času se například snažili pomáhat i bojům proti požárům. Při povinnosti chození v dlouhých róbách bez jakékoliv obuvi však byli v této oblasti spíše přítěží. Místo zásahu proti ohni totiž více ohrožovali své životy a tím stěžovali hasičům jejich práci. Jejich „pomoc“ hasičům byla proto v roce 1956 oficiálně zakázána.
Róba členů neznačila pouze asketický přístup k životu, ale barva oděvů znázorňovala také jejich postavení v kultu. Studenti byli označení zelenou barvou, pracovníci v kuchyni nosili modré róby a sestry zelené. Podobně jako množství jiných bývalých i současných kultů, učení Krishna Venty své následovníky lákalo tím, že pouze určitý počet vyvolených členů (v tomto případě přesně 144 000) bude moci přežít přicházející apokalypsu v podobě hrozivé třetí světové války a vytvořit nový svět.
Tu měli podle něj v roce 1965 způsobit černoši, kteří by se s pomocí Ruska postarali o vyhlazení bílých Američanů. Po tomto aktu by následovala zrada černochů Ruskem a snaha o ovládnutí světa. Z temnoty by se ale jako nová naděje pro lidstvo po 40 letech (v roce 2005) zjevili Krishnovi následovníci, kteří se dosud skrývali na neznámém místě (zmiňuje se například poušť) a postarali by se o převrat. Ten by se jim měl podařit bez jakýchkoliv zbraní, protože by za členy kultu stál samotný Bůh.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
O pádu letadla, kdy si americká herečka myslela, že ji zachránili andělé;
přikázání kultu Fountain of the World;
jak byl financován kult, jehož rozpočet jejich vůdce utrácel na cestování a hazard;
jak fungoval pracovní režim v komunitě a proč se mohli členové ženit pouze jeden den rok v roce;
jakým způsobem byl proveden atentát, při kterém zemřelo i 11měsíční batole;
jak pokračoval kult pod vedením Krishnovy vdovy a proč někteří bývalí členové Fountain později spáchali sebevraždu.
Např.:
15 % zľava na nákup výživových doplnkov VOXBERG
, Měsíční předplatné ve Skillmea ZDARMA
nebo Lístok ZDARMA na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat
Zmíněná rasová válka zřejmě v pozdějším období inspirovala Charlese Mansona při jeho vytvoření proroctví s názvem Helter Skelter. V rámci něj měli také běloši prohrát válku, načež by následně věřící porazili vítěze tohoto konfliktu a vytvořili nový svět.
Oběd členů Fountain of the World (fotografované v roku 1955)
Přikázání a pravidla, která vůdce kultu nedodržoval
Navzdory jejich prapodivné teorii o apokalypse a nezodpovědnému přístupu k požárům je ale pravda, že členové Fountain dokázali také efektivně pomáhat. Příkladem může být pád letadla z roku 1949, při kterém zemřelo 36 lidí. V blízkosti se nacházející členové ale neváhali přispět pomocnou rukou a postarat se o pasažéry, kteří přežili.
La Times zmiňují slova herečky Caren Marsh, která si na chvíli myslela, že zemřela, protože k ní přicházeli muži a ženy v róbách, což v ní v daném okamžiku samozřejmě evokovalo anděly. Jako správný kult měl samozřejmě Fountain of the World také svá přikázání. Členové se řídili následujícími jedenácti pravidly:
1. Zapomenout na vnější svět
2. Poznat fungování svého nitra
3. Sjednotit se duchovně, mentálně a fyzicky
4. Zapomenout na své já
5. Vytvořit si touhu po vyšší duchovní rovnosti
6. Získat moudrost
7. Hledat porozumění ve všech věcech
8. Čelit problémům bez pomyšlení na útěk
9. Nechat se pohltit láskou ke všem věcem, viděným a neviděným, a tak plnit Boží zákony
10. Nechat duši, aby vstoupila do našeho nitra
11. Stát se učitelem, ne ve světě, ale uvnitř Fountain, aby všichni lidé, kteří přijdou ze světa, našli v našem středu útěchu
Archivní fotografie Krishna Ventu
Žil z peněz kultu, hrával automaty a neplatil výživné dětem
V publikaci Rebeccy Bradley se píše i o tom, jak fungovalo financování kultu, kde každý musel odevzdat svůj majetek. Zhruba 100 členů (zřejmě nejvýše postavených) žilo ze společného majetku všech následovníků, čímž jim bylo zajištěno jídlo, oblečení či lékařská péče. Tímto měly být podle soudního záznamu vůdci kultu hrazeny cesty do 54 míst v rámci USA či výlet do Jižní Ameriky, Evropy, ale i finance, které utratil na automatech v Las Vegas a v Reno.
Zajímavou informací s ohledem na množství peněz, které Krishna Venta od členů kultu dostával, je fakt, že odmítal platit výživné pro své děti z bývalého manželství. A právě proto se dostal do právního sporu s exmanželkou. Zatímco Venta cestoval po USA s cílem verbování nových členů, museli muži i ženy z jeho komunity pracovat 6 dní v týdnu. Uzavírání manželství bylo podle portálu Laist povoleno pouze 29. března, na narozeniny vůdce kultu.
„Měl pocit, že se nemusí řídit filozofií, kterou sám navrhl. Také udělal vše proto, aby na sebe přitáhl pozornost. Myslím, že byl pokrytcem,“ cituje La Weekly s odkazem na knihu The Spiritual Učení & Biography of Master Krishna Venta muže jménem David Lackstrom, jehož rodina žila v Box Canyon.
Před soudem ve sporu s Krishnovou bývalou ženou stáli jeho podporovatelé z řad členů mávající s tabulemi s nápisy „pronásledován pro celoživotní oddanost Bohu“. Málokdo z nich si dokázal přiznat, že jejich vůdce je jen obyčejným smrtelníkem a navíc pořádně prohnilým manipulátorem. Ale přece se našli někteří, kteří jeho učení prohlédli. Bohužel ale na extrém zareagovali extrémem a na jeho konci zůstaly pouze oči pro pláč.
Sebevražedný atentát pomstychtivých členů stál život 11měsíční dítě
Dva členy Krishnovy sekty Petra Kamenoffa (bratr Elizbah) a Ralpha Mullera (bratr Jeroham) začalo postupně unavovat, že je vůdce obírá o celý majetek a navíc měl sex s jejich ženami. Tím však prý nechtěl muže nijak zvlášť ponížit, vůdce kultu měl prostě v sexuální rovině jasnou nadřazenost a mohl si údajně užít pohlavní styk s kteroukoli z členek. Bratři Elizbah a Jeroham označovali Krishnu za podvodníka a sexuálního predátora.
Jejich reakcí byl v prosinci 1958 sebevražedný atentát, při kterém si svá těla oblepili výbušninami. Kamenoff, jeden z členů sebevražedného komanda, ještě před touto akcí podle portálu Laist napsal dopis na rozloučenou, ve kterém svému synovi vzkázal, že za jeho osvobození od vůdce kultu je ochoten zaplatit vlastním životem. S bombami se atentátníci odpálili u lídra kultu, přičemž nezabili jen jeho, ale dalších deset členů sekty včetně 7letého děvčete a 11měsíčního miminka.
„Podívala jsem se z okna a viděla odraz plamenů po celém svahu,“ vzpomíná v publikaci La Weekly na událost sestra Barbara, která patřila k Fountain of the World. Ji ani její spolubydlící sestru Letu však ani ve snu nenapadlo, že jde o bombový atentát na vůdce kultu.
Hru světel v dálce naopak považovaly za něco netradičního a krásného, a tak se šly na vlastní oči přesvědčit, o co vlastně jde. Po příjezdu na místo činu ale zůstaly vystrašené. „Padla na nás střecha. Zdálo se, že všechno hoří,“popisoval první pocity z výbuchu Krishnův tehdy 11letý syn Sharva. Záchranáři, kteří přijeli na místo, viděli z větve stromu viset dětskou noční košili a v okolí výbuchu viděli i kousky lidského masa.
Vražedný kult Charlese Mansona a sebevražedný kult Jima Jonese
Smrt Krishny však pro fungování kultu neznamenala okamžitý konec. Vůdce své členy totiž učil potlačovat zármutek a přijímat životní změny s pozitivním přístupem. Fountain of the World pokračoval až do roku 1980 pod vedení Krishnovy vdovy Ruth, ale v současné době už neexistuje.
Jeho duše by se měla podle jeho učení převtělit do osoby narozené na Alijašce, ale dosud se na tuto dráhu žádný člověk neodhodlal. Ale kdo ví, možná se právě zítra na Alijašce narodí další malý „Francis“, který půjde v šlépějích manipulátora Krishna Venty.
Někteří lidé z Fountain of the Word si podobně jako jejich někdejší člen Charles Manson založili svůj vlastní kult nebo se přidali k jinému. Vzpomeňme jako příklad Krishnovy následovníky, kteří nastoupili do takzvaného Peoples Temple of the Disciples of Christ založeného Jimem Jonesem.
Některé kulty ale na rozdíl od Krishnova nezneužívají lidí „pouze“ po psychické, fyzické či finanční stránce, ale také je přivedou až k sebevraždě. Podobným případem je i zmíněný Peoples Temple. Jeho členové totiž roku 1978 v Jonestowne spáchali masovou sebevraždu. Šlo o stovky mužů, žen, ale i dětí.