Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jsou mezi námi, ale nevíme o nich. Stejně jako zlo ani vládní agenti nikdy nespí. Tento příběh je však o jednom z nich, který kvůli své službě zaplatil nejvyšší cenu opravdu zvláštním způsobem. Nebo snad není?
Sebevražda podle autorit, vražda podle rodiny a novináře. Případ Charlese „Chucka“ Morgana, jak informuje fandom.com, leží už přes čtyřicet let ladem pod rouškou nejistot. To, co si o něm myslela rodina, nebyla úplně pravda. Ani nejbližší přátelé netušili, kým vlastně doopravdy je. Až do doby, kdy události nabraly rychlý spád. Do jara pozdních sedmdesátých let.
Západní svět se chtěl v sedmdesátých letech konečně vzchopit. Věci začínaly nabývat nových obrysů. Historici je označují jako období velkého obratu k lepším zítřkům a obecné prosperitě. A přestože se Spojené státy ještě v první polovině sedmdesátých letech snažily zvrátit průběh ztracené války ve Vietnamu, druhá polovina už byla spíš o tom zase získat zpátky ztracenou tvář. Richard Nixon rezignoval na post prezidenta USA po aféře Watergate, vojáci byli z Vietnamu doma. Existovali však lidé, kterým se i přes tyto skutečnosti opravdu dařilo.
Katalogový byznysmen s rodinou
Tucson, Arizona. 22. březen 1977. Devětatřicetiletý Charles Chuck Morgan, americký majitel svěřenecké firmy, se chystal normálně do práce. O Morganovi se vědělo, že je úspěšným byznysmenem. Vědělo se také to, že byl možným svědkem v případu podvodu se státními pozemky, do něhož měl být zapleten i známý kriminální boss. Předpoklad byl tedy takový, že to byl správný chlap. To ráno vzal své dvě dcery do školy. Jakmile se s nimi rozloučil, odjel. Večer se však z práce nevrátil.
Morgan totiž dorazil až po třech dnech. Podle výpovědi jeho manželky Ruth přišel bez boty a kolem kotníku měl plastový stahovací pásek. Podobným stahovacím páskem měl svázány i ruce. Nemohl mluvit. Oduševnělá, avšak zmatená manželka mu tak podala tužku a papír. Chuck Morgan jí tam tehdy napsal, že byl unesen a mučen. K tomu dodal, že má v krku nanesenou halucinogenní drogu, a že pokud promluví a tu drogu polkne, tak jej její účinky buď opravdu silně omámí, nebo rovnou zabijí.
V okamžiku, kdy Ruth zpracovávala tento zvláštní vzkaz, ji manžel požádal, aby odvezla jejich auto z příjezdové cesty. Prý kvůli nim, aby jej nemohli tak jednoduše najít. Aby nemohli zjistit, že se vrátil domů. Sám nicméně nezmínil, kdo ti oni jsou. Nechtěl. Zároveň manželce zakázal zavolat policii. Odůvodnil to tím, že kdyby se o únosu dozvěděla policie, neriskoval by pouze život svůj, nýbrž i jejich. Jeho rodiny.
Manželka Charlese Morgana se o něj sama starala asi týden. Krmila ho například po kapkách z očních kapek, aby neaktivovala účinky drogy. Ještě, než se mu začala vracet řeč, začal Chuck poodkrývat rodině svůj druhý život. Postupně naznačoval, že pracuje jako federální agent a že bojuje proti organizovanému zločinu. A to už dokonce tři roky. Tvrdil, že je agentem ministerstva financí, a že mu oni ukradli jeho identifikační průkaz.
Klasickému čtenáři asi může přijít zvláštní, že by ministerstvo financí mohlo mít své vlastní tajné agenty. Tato „pracovní pozice” má však ve Spojených státech dlouhou tradici. Už 5. července (júl) 1865 bylo totiž založeno zvláštní oddělení, které mělo za úkol chytit tehdejší padělatele. V roce 1867 se činnost tajné složky organizace rozšířila – musela zvládnout i zachycovat pouze potenciální pachatele, kteří by se mohli pokusit o plánované finanční podvody vůči státu. Toto oddělení bylo součástí ministerstva financí až do roku 2003, poté byla přeřazena pod správu ministerstva vnitřní bezpečnosti USA.
Únos číslo dvě a zvláštní telefonát
Agent Morgan začal být pochopitelně paranoidní. V momentě, kdy všechny viditelné rány byly zahojeny, se pokusil zařadit zpět do života. Přijal však jistá opatření: začal nosit neprůstřelnou vestu úplně všude, vozil své dcery do i ze školního vyučování a jejich učitelům ve škole zakázal, aby je nepouštěli s kýmkoliv jiným než s ním. Čas tikal. A jak to bývá, uběhlo pár týdnů a člověk získá zpět trochu té volnosti a lépe se mu dýchá. V tomto případě to byly dva měsíce. Po nich Charles Morgan zmizel znovu.
Chuck nejspíš tušil, že se mu něco stane. Krátce před jeho zmizením totiž řekl svému otci, že kdyby se mu něco stalo, tak napsal dopis, ve kterém je napsáno, kdo mu to způsobil. Dopis však nebyl nikdy nalezen. Nicméně devět dní poté, co byl unesen, dostala jeho manželka Ruth velice zvláštní telefonát. Ozvala se jí neznámá žena. Ze sluchátka se ozvalo: „Chuck je v pořádku. Kazatel 12: 1-8.”
Jednalo se o část z Bible, jejíž český překlad zní takto:
„Pamatuj na svého Stvořitele, dokud jsi ještě mlád, dříve, než přijdou zlé dny a roky, o kterých řekneš: Nemám je rád! Dřív, než ti slunce zhasne tak, jako světlo měsíce a hvězd, a než se obloha znovu temnými mraky zatáhne. Strážcové domu se tehdy rozechvějí, udatní mužové se přikrčí, prořídnou řady těch, jež v mlýnku mlely. Ty, jež vyhlížely z oken, se do tmy ponoří.
Tehdy se zavřou dveře do ulice a mlýnek zvolna umlkne. Budeš se probouzet šveholením ptáků, všechny písně však budou zastřené. Tehdy se člověk začne bát výšek a každá cesta hrozbu znamená. Mandloň rozkvete bílým květem, příliš těžká je i kobylka a všechna chuť se ztratila. Člověk odchází do věčného domu, ulicí krouží truchlící.
Pamatuj na svého Stvořitele. Dřív, než se přetrhne stříbrná šňůra a zlatá mísa se rozbije. Dřív, než se roztříští džbán nad pramenem a kolo u studny se rozláme, než se prach vrátí do země, kde býval, a duch se vrátí k Bohu, jenž ho daroval.
Marnost nad marnost, řekl Kazatel, všechno je marnost."
Smrt Charlese Morgana
Dva dny poté byl Charles Chuck Morgan nalezen mrtvý. V poušti s prostřelenou hlavou. Paradoxem bylo, že neprůstřelnou vestu měl stále na sobě. Byl střelen jednou ranou zezadu do hlavy vlastní zbraní, Smith & Wesson .357 Magnum, která ležela vedle něj. Žádné otisky však na ní nebyly, dokonce ani na žádném jiném předmětu doličném.
Při expertíze jeho auta, vedle kterého ležel, našli mechanismus, díky kterému si mohl otevřít auto skrz nárazník. Uvnitř našla policie kromě zbraní a nábojů i plánek, ve kterém bylo popsáno Morganovým rukopisem, jak se dostat na místo činu. Kromě toho tam ležel i Morganův zub zabalený v bílém ubrousku. Na místě činu byly také nalezeny sluneční brýle, které mrtvému nepatřily.
Na velice zvláštní poznatky přišli policisté i v momentě, když začali ohledávat Morganovo tělo. Koroner zjistil, že byla oběť mrtvá pouhých 12 hodin. Na spodním prádle měl připnutou dvoudolarovou bankovku, na níž bylo napsáno sedm španělských jmen řazených od A do G. Výraz „Kniha Kazatel 12“ byl připsán propiskou nad identifikační číslo bankovky, na jehož čísla 1 a 8 odkazovaly připsané šipky. Šlo tedy o vzkaz, který dostala i manželka oběti, Ruth.
Na druhé straně bankovky bylo ke každému signatáři Deklarace nezávislosti připsáno číslo od jedné do sedmi. Také se zde nacházel náčrtek mapy, ve kterém bylo evidentní město Tucson a další místa před mexickou hranicí. Dvě města byla označena, Robles Junction a Sasabe, známá hlavně velkou pašeráckou aktivitou.
Dva dny po Morganově smrti zavolala neznámá žena šerifovi v Pima County. Tvrdila, že se s ní nebožtík setkal v jednom z motelů těsně předtím, než zemřel. Představila se jako Zelenoočka, s tím, že to byla ona, kdo volal několik dní předtím Charlesově manželce. Během schůzky jí prý ukázal kufřík, ve kterém nesl několik tisíc dolarů. Ty ho měly vykoupit ze spolupráce s gangem, čímž by si i zaplatil jistotu, že s odchodem nepřijde o život.
Od Chuckovy smrti uběhly tři týdny a na dveře rodiny Morganových zaklepali dva neznámí muži. Vdově se představili jako agenti FBI, prý se prokázali i průkazy, přesto si Ruth nebyla jistá, jelikož si ty průkazy nemohla pořádně prohlédnout. Každopádně Morganovou přesvědčili, aby je pustila dál, jelikož musí provést domovní prohlídku. Žena tak prakticky neměla jinou možnost. Muži hledali nějakou dobu, ve které obrátili celý dům naruby. Poté beze slova zmizeli.
Na tuto událost navázalo ukončení vyšetřování agentovy smrti, jehož závěr byl znovu minimálně velice zvláštní. Autority prohlásily, že se jednalo o sebevraždu. Policisté přišli s tímto „nejjednodušším” řešením proto, jelikož byla při ohledání potvrzena přítomnost střelného prachu na levé ruce oběti.
S tímto usnesením nejenže nesouhlasili někteří vyšetřovatelé, ale také novinář Don Devereux, kterému přišlo toto jednání policie podezřelé. V první řadě se tedy rozhodl kontaktovat FBI, aby zjistil, proč jejich agenti provedli prohlídku v domě Morganových. Odpovědí mu bylo pouze suché konstatování, že nemají ponětí, kdo vůbec Charles Morgan je.
Od této chvíle se vyšetřování ujal Devereux. V případu, který policisté nechali ležet, se mu otevřelo několik rovin. Teorií, které by mohly vést k uzavření případu podivné smrti a zároveň ke kýženému klidu v rodině Morganových.
Teorie č. 1 – zvláštně provedená sebevražda
S konceptem sebevraždy se opravdu pracovat dalo. Přece jenom, zbraň, která zabila Chucka Morgana, byla jeho. Nikde se nenašla ani stopa po jiné zbrani či náboji. Při ohledání se také zjistilo, že měl Morgan na ruce stopy od střelného prachu. Teď však ta zvláštní část: stopa se našla na jeho levé ruce. Charles Morgan byl však pravák. Pokud by se chtěl zbavit vlastního života osobní zbraní, určitě by existoval jiný, jednodušší způsob, než si zamířit slabší rukou na zátylek.
Místo činu však odkrylo pravděpodobnější vodítko. Jak bylo řečeno, na zbrani se nenašly žádné otisky prstů, posmrtně by se nejspíš otisků zbavit nemohl. Na těle se také nenašly rukavice. Nicméně jak Morganův zub, tak cizí brýle, které se našly u auta, odkazovaly na přítomnost někoho dalšího. Kdo ví, v čím zájmu bylo případ rychle uzavřít jako sebevraždu.
Teorie č.2 – Smrt přišla s odhalením
Stále není známo, jestli jistý Charles Chuck Morgan opravdu byl tajným agentem ministerstva financí Spojených států Amerických, avšak byl-li, je pravděpodobné, že jej jeho druhý život připravil o všechny.
Prokázalo se, že Morgan spolupracoval se svou svěřeneckou firmou s rodinami zapletenými do organizovaného zločinu. Už bylo také zmíněno, že byl potenciálním svědkem. Morgan prý však svědčil i v tajných majetkových procesech, a to nejen na území USA, ale také Mexika. Byl jedním z těch, kteří měli vypovídat i u případu tehdy čerstvě zavřené Tucsonské banky. Je možné, že by tato aktivita naštvala nesprávné osoby, které jej pak připravily o život?
Jeho dcera, Megan Hidey, se nechala podle BuzzFeedu slyšet, že měl její otec spoustu informací o různých lidech, kteří i dnes zastávají tamní vysoké vládní posty, a že kvůli tomu měli zájem na tom, aby se mu něco stalo.
Teorie č.3 – S čím kdo zachází, tím také schází
Pamatujete na Zelenoočku? Žena, která kontaktovala nejen Morganovu manželku, ale také muže zákona? Vyšetřovatelé zjistili, že v motelu, ve kterém se údajně sešla s Morganem, přebýval byznysmen asi týden před svou smrtí.
Nebylo tak vyloučeno, že by Chuck opravdu nebyl „pouhým” řadovým gangsterem v mafii, která se zabývala realitními svěřeneckými firmami, a že mu peníze, které se jim údajně snažil doručit, měly „pouze” zachránit holý život.
Asi po třinácti letech, 7. února 1990, odvysílala televize NBC díl seriálu Nevyřešené záhady (Unsolves Mysteries), ve kterém byl případ Donem Devereux odprezentován veřejnosti. Seriál spustil smršť telefonátů, díky kterým se povedlo novináři zjistit, že se Charles Morgan nejspíš angažoval v praní špinavých peněz a ve velkých transakcích se zlatem a platinou někde mezi lety 1973 až 1977.
Podařilo se mu prý pracovat se zakázkami se zlatem v celkových hodnotách dosahujících až miliard dolarů. Do těch měli být zapleteni i agenti ze CIA, lidé na vysokých pozicích ministerstva obrany Spojených států a dokonce i vysocí činitelé vietnamské vlády. Aby toho nebylo málo, Morgan měl mít na triku i podvodný obchod s nemovitostmi, skrz který se měly prát špinavé peníze. V tom mu údajně pomáhal bývalý newyorský gangster a legendární mafiánský boss Joseph Bonnano senior.
Deveraux však zjistil zajímavou věc: Morgan si prý všechny záznamy o nelegálních obchodech archivoval. Nejspíš s vědomím, že by ho mohly v budoucnu zachránit. Opak by však mohl být pravdou, tedy že tyto stopy, které měly být zameteny, jej stály život. Nakonec to však nebyl jediný život, který byl během průběhu a vyšetřování tohoto všemi tajemstvími opředeného případu zmařen.
Mlčeti zlato
Phoenix, Arizona. 14. květen 1990. V tomto období byl vysílán díl Nevyřešených záhad. Doug Johnston byl právě na cestě do grafické firmy, ve které pracoval. Asi po hodině od jeho odjezdu z domu jej našli na firemním parkovišti skrčeného na sedadle řidiče s prostřelenou hlavou. Byl střelen do oblasti levého ucha.
Po ohledání bylo zjištěno, že střelec musel stát se svou zbraní minimálně třicet centimetrů od oběti. Nicméně stejně jako v případě Charlese Morgana byl případ klasifikován jako sebevražda. Stejně jako v případě Charlese Morgana byl však Johnston pravák. Střelit se tak za levé ucho by bylo znovu dost nepraktické.
Na místě nebyla ani zmínka po použité zbrani, našla se pouze nábojnice ráže .25. V závěru lékařské zprávy stálo, že si tedy zranění mohl způsobit muž buď sám, nebo to také mohl udělat někdo jiný. Jeho manželka však byla přesvědčena, že by si Doug nikdy neublížil.
Teorie o tom, že chtěl někdo Morgana umlčet, začínala nabývat viditelných obrysů. Proč? Doug Johnston byl totiž nalezen na parkovišti přes ulici od bydliště novináře Dona Devereux. Náhodou, tito dva pánové také vlastnili podobné auto. Devereux později obdržel zprávu od dalšího novináře s kontakty na CIA, který tvrdil, že vražda Johnstona byla zpackaná vražda na objednávku, a že kulka měla patřit právě mu. A co víc, v podsvětí byla prý podle zpráv CIA stále žádána Devereuxova smrt. Právě proto, že všechny informace o Morganově smrti zveřejnil.
Podobný případ přitahoval pozornost z obou stran, proto se Devereuxovi ozval spisovatel z Washingtonu D.C., Dan Casalero, s žádostí o informace ohledně Morganových transakcí se zlatem. Nicméně než stačil Don Devereux Casalerovi odpovědět, našli spisovatele mrtvého ve vaně hotelového pokoje s hlubokými řeznými ranami na jeho zápěstí. Bylo jich dohromady dvanáct. A jak případ klasifikovala policie? Jako sebevraždu.
Otázky, otázky, otázky
Casalerův bratr byl doktor. Když se ho ptali na sebevraždu jeho bratra, nevěřil, že by něco takového provedl. Měl prý problém s pohledem na krev. Stačilo, aby se píchl o špendlík, a už malý pohled na krev mu dělal špatně. Tím spíš je tedy možné, že nešlo o sebevraždu, ale spíše o další vraždu nepohodlného člověka, který se zajímal o spletenec událostí kolem Charlese Morgana.
Případ zůstal nevyřešen dodnes. Otázky jsou vyřčeny, avšak nezodpovězeny. Byl Charles Morgan opravdu tajným agentem? Pokud ano, vedl jeho druhý dobrodružný život opravdu k jeho konci? Nebo byl pouhým gangsterem, jehož opatrnost jej přivedla do hrobu? Kdo je záhadná Zelenoočka a co má znamenat úryvek z bible? Jaký význam měla dvoudolarová bankovka? Měl Don Devereux umřít? A existují-li lidé zodpovědní za životy výše zmíněných, chodí ještě mezi námi? Nebojte se diskutovat v komentářích.