Pilotní díl dokumentu nám představí rovnou jeden z vrcholů slovenské architektury.
Dokument IKONY mapuje tvůrce, kteří stojí za nejvzácnějšími poválečnými stavbami na Slovensku. Dnes se však častokrát nesetkávají s uznáním veřejnosti. Jak se dívat na díla poznamenaná socialistickou výstavbou? Jsou jen přežitkem, nebo je to naše nevšímavost, neschopnost se identifikovat s místem, kde žijeme? Společnost jakoby je přehlížela. Film je nejen portrétem architekta, nastoluje otázku vnímání slovenské architektury. Je to také neopakovatelná možnost zachytit životní i profesní příběhy lidí, kteří výrazným způsobem pomohli svou tvorbou dostat Slovensko na architektonickou mapu Evropy a kteří formovali prostředí, ve kterém žijeme, k lepšímu. Dokumentární cyklus je společnou koprodukci občanského sdružení Archtung a kreativního studia Filmaari. Zrežírovala ho Kristína Schnirzová, která zároveň i sepsala scénář. O kameru se postarala Anna Smoroňová, o střih Miroslav Gerbel a film ozvučila Natália Jancová. Námět pochází od Adama Gajdoše. Produkuje Jana Suržinová a v pilotním díle uslyšíme hudbu od Pjoni. Fotky níže má na svědomí Lousy Auber. Slavnostní premiéra se odehraje na Fakultě architektury v rámci projektu Noc architektury o osmé hodině večer.
„Byli jsme generace, které bylo souzeno v nejproduktivnějším období života tvořit v omezených podmínkách režimu. Každý jsme si psali svůj osobitý příběh. I já jsem hledal své místo a svoji tvář.“ To jsou slova Ivana Matušíka, představitele pilotního dílu dokumentárního cyklu IKONY s názvem Čtverec vs. kruh.
Ivan Matušík, žák Emila Belluše, představuje ve své tvorbě jeden z vrcholů slovenské architektury. I jeho zásluhou vznikl v době strnulosti a neinvenčnosti malý ostrov nezávislého architektonického myšlení. Jeho tvorba vychází nejen z tradice funkcionalismu, ale vstřebává zároveň vývoj evropské i světové architektury. Jeho projekty se vyznačují modernistickou čistotou konceptu, čitelností dispozice a stavebně technickým inovátorstvím s prvky monumentality, které v té době nebyly v nabídce žádné stavební firmy. Jeho interiérová tvorba zase nabízí soulad, provázanou strukturu dlažeb, stěn a stropů, výtvarné akcenty, harmonii. Mezi jeho nejznámější projekty patří Kamenné náměstí s obchodním domem Prior, hotelem Kyjev a komplexem ministerstev, Nová tržnice, obchodní dům Šnek, nebo rodinný dům Elipsion, za který vyhrál cenu CE.ZA.AR. Pozoruhodný je i jeho vlastní rodinný dům postavený na čtvercovém půdorysu.