Jedna z těch her, která neumřela ani po mnoha letech letech.
Pokud patříš do generace, která hrála hry jako Diablo I, Doom 2 či Warcraft 2, určitě si pamatuješ na šílenství, které přišlo s Half-Life od Valve a Sierra Studios. Právě s touto hrou přišla v roce 1999 i značka Counter-Strike, „cé-esko“ bylo její součástí jako mód. O rok později přišla první verze hry 1.0 a tobě je zřejmě srdci nejbližší 1.6.
B-4-2, B-6, B-8-2 a B-8-4. Máš v ruce kalach, na sobě vestu s helmou a HE (odpalovací granát). Píšeš do chatu RUSH B, protože máš dobrý spawn. Za tebou utíká „terák“ s bombou, plantnete a snažíte se ji ubránit před cétečkami. Na konci kola zazní Terrorists Win a v tom novém dokupuješ, co je třeba. Bereš už i smoke, flashbang a glock měníš za „dezerty“. Jednoduchý cíl, svižné tempo a každé kolo je jiné.
Counter-Strike před dvěma desítkami let určil, kam bude směřovat vývoj FPS her. I ostatní se snažili, přišla neméně známá série her Battlefield či Call of Duty. Všichni vývojáři chtěli zopakovat nevídaný úspěch Valve. Do takové míry, jak se to podařilo jednašestce, se to však nikomu nepodařilo.
Chodilo se drtit do herny
Pokud se na to podíváme z perspektivy, CS hrálo ve prospěch několik okolností. Hra přišla ve správný čas, kdy začal rozmach internetu a počítačů. Zároveň se ukázalo, že je možné soupeřit mezi sebou v online světě na úrovni a tak, aby to člověka neustále bavilo. No a v neposlední řadě, bojovali proti sobě teroristé proti policistům. Téma, které bylo kolem roku 2000 více než živé.
U nás byl start her jako takových značně pomalejší ve srovnání se západem. Na přelomu tisíciletí počítač ani zdaleka nebyl samozřejmostí. Ti, co ho nevlastnili, navštěvovali herny a mnozí z nich tam hrávali právě CS. Nejdříve se tam však hrával Half-Life a CS 1.5.
„Vzpomínám si, že jsme tam chodili téměř každý víkend. Bylo tam 10 počítačů, hrávali jsme 5 na 5. Objednali jsme si celou hernu i na dvě či tři hodiny,“ říká jeden hráč, kterého jsme oslovili. „Tehdy jsem měl asi 15 let. My jsme počítač měli, ale mnoho kluků ne. Doma jsem trénoval proti botům,“ směje se.
„Pamatuji si, jako kdyby to bylo včera. Psal se rok 1999 a můj starší bratr mě vzal (samozřejmě nuceně) s nim do jedné z prvních PC heren v Bratislavě. Bylo to kousek od nás a je to pravděpodobně největší milník v mém životě. Od toho momentu se mi asi změnil svět,“ vzpomíná na své začátky s CS Ivan Dev1 Lazarov, někdejší hráč Counter-Strike 1.6. a dnes streamer hry Counter-Strike: Global Offensive.
Pokud jsi došel na LAN party, byl jsi šéf
Dnes, když čteme, jak jsou dotované turnaje ve Fortnite, mávneme pouze rukou. Už to člověka až tak nepřekvapí. Před 15 lety bylo ale vyhrát ve hře klávesnici, myš či pár korun něco nemyslitelného. Pořádaly se dva druhy offline zápasů v hernách – nezávislé, do kterých se přihlásilo pár 5členných týmů, nebo turnaje, které byly závislé na výsledcích online ligy.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jaké ligy Counter-Strike se hrály a co byly public servery;
- co hrozilo hráčům, kteří cheatovali;
- které týmy byly úspěšné a ostatní hráči chtěli být jako oni;
- jak na své Counter-Strike úspěchy vzpomíná Ivan Dev1 Lazarov;
- jak a kde se dá hrát Counter-Strike 1.6 v roce 2019.