Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Experiment, během kterého jsem leccos poznal o ekologii i sám o sobě.
Chcete se instantně nemít rádi? Prostě měsíc nevyhazujte odpad, ale odkládejte si ho bokem. A pak ho po dlouhých třiceti dnech prostě vyskládejte vedle sebe a nafoťte. Přesně tohle jsem totiž udělal. Původním záměrem bylo zmapovat, nafotit a zvážit, kolik toho vůbec za měsíc vyhodím.
Trendem doby je bezesporu důležitá ochrana životního prostředí, se kterou souvisí například i omezování plastového odpadu. Jenže málokdo si asi dokáže představit, co konkrétního se za odpadem skrývá. Už odmala nás naučili ho po sobě vyhazovat a děláme to tak automaticky, že je pak těžké si vůbec představit, kolik se ho takto zbavíme.
Proto jsem si řekl, že ho všechen shromáždím. Odpad je věc, která už není dále upotřebitelná a pokud koupím špagety v plastovém obalu, jako odpad si to započítám až ve chvíli, kdy dojde k vyprázdnění obalu a jeho vyhození.
Nezapočítávám ani věci, které jsem znovu využil a nevyhodil a do výběru taktéž nezahrnu organický odpad a věci s organickým nebo tělesným odpadem spojené – např. použité kapesníčky, slupky od ovoce a zeleniny apod.
Jsem trochu specifickým konzumentem a doma si vařím poměrně málo a když už, snažím se při nákupu potravin co nejvíc omezovat mikrotenové sáčky. Vody si taky moc nekupuji, piji tu z kohoutku.
Moje měsíční odpadní sbírka tedy není přesným zrcadlem průměrného Čecha, ale na statistiky Čechů a jejich vztahu k odpadu se samozřejmě také podíváme.
7 tuhých plastových sáčků 7 průhledných plastových obalů 6 roliček od toaletního papíru 6 A4 papírů 5 plastových balení od oříšků 4 plastové kelímky 4 papírové vstupenky 4 papírové letáky 4 papírové krabice od pizzy 4 papírové krabice od pizzy 4 krabice od džusů 4 balení od sladkosti 3 plastové tyčinky 3 papírové tašky 25 účtenek 23 mikrotenových sáčků 2 plastové/papírové balení chipsů 2 PET lahve 2 papírové obaly od náplasti 2 papírové obaly 2 papírové krabice
2 plastové obaly od kapesníčků 2 kapsle na kávu 2 gumové rukavice 16 velkoformátových papírových obalů 11 časopisů 10 papírových lístků z oblečení 1 víčko od deodorantu 1 větší papírová krabička 1 velký pytel na odpadky 1 upomínka od pošty 1 tepelný obal na jídlo 1 sklenička od pomazánky 1 plechová krabička 1 plastový obal od pracího gelu 1 plastový obal od pomazánky 1 plastový obal od bonbonu 1 plastové balení od bagety 1 plastové balení od avokáda 1 plastová střední krabička 1 plastová krabička 1 papírový obal 1 papírovo-plastové balení od avokáda 1 papírovo-plastová poštovní obálka 1 papírové plato od vajec 1 papírová krabice od boty
1 kus papíru A6 1 obal od toaletního papíru 1 obal od hůlek 1 malý plastový obal 1 malý papírový obal 1 malá plastovo-papírová krabička 1 malá papírová krabička 1 krabička od vitamínů 1 igelitová taška
Po měsíci jsem všechny kusy odpadu odpadu poctivě vyskládal na zem. Bylo jich víc, než jsem si myslel. Pak jsem odpad rozřadil do kategorií plast, papír a ostatní, přičemž třetí kategorie zahrnovala obaly ze skla nebo například plechovky.
Papíru po zvážení bylo 4405 gramů, plastů 971 gramů a ostatního odpadu 263 gramů. Celkem tak sumář mého měsíčního odpadu zahrnuje 5 639 gramů.
Co na to Češi?
Jsem si vědom toho, že abych mohl opravdu spolehlivě měřit svou produkci odpadu, musel bych si ho odkládat alespoň tři měsíce, ne jeden. Ne vždycky mám tento typ odpadů – například jsem si vědom, že jsem za tento měsíc jedl víc v restauracích a v jiných měsících to může být opačně – že si víc vařím, čímž logicky vznikne i víc odpadu ze surovin, které u toho použiji.
Jenže když už jsem si poctivě zvážil každý druh, jenž jsem za měsíc vyprodukoval, je lákavé to rozvést do širšího kontextu a alespoň se pokusit o srovnání. Jsem vlastně horší nebo lepší v produkci odpadu v porovnání s ostatními Čechy?
Podle výzkumu společnosti EKO-KOM vytvořili Češi za minulý rok rekord – vytřídili totiž průměrně 49 kilogramů papíru, plastů, skla a nápojových kartonů, což je o 3 kilogramy více než za předloňské období. Jmenovitě to znamená v průměru 21,3 kg papíru, 14,1 kg plastů, 13,2 kg skla a půl kilogramu nápojových kartonů.
Jednoduchým propočtem by to znamenalo, že za měsíc zrecyklují něco málo přes 4 kilogramy odpadu. Je samozřejmě otázka, jestli všechno, co člověk vytvoří, skutečně zrecykluje, avšak já vytvořil 5,6 kilogramu a proto se před těmito zmiňovanými čísly lehce kaji. Podle webu samosebou.cz třídí v České republice 73 procent obyvatel a tento trend neustále roste.
Co se vůbec stane s papírem, který vyhodíme do kontejneru? „Například papír, který odvezou z třídících kontejnerů, pak tříděné složky dále dotřiďují na třídících linkách. Papír se ručně třídí na další druhy, ty se balíkují a předávají zpracovatelům,“ vysvětluje mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Ti zajišťují odvoz odpadů v hlavním městě a zaměstnávají na 1600 lidí.
Papír se zpracovává za různým účelem – vzniká z něj tepelná izolace, hygienické výrobky, obaly, knihy, ale i kancelářský papír, sešity, bloky nebo obálky. Díky třídění papíru se podle samosebou.cz loňský rok zachránilo 2 228 978 stromů, které by za rok vyrobily kyslík pro 20 373 z nás.
„Evidujeme také zájem třídit bioodpad. V plošné míře to bude možné od ledna 2020, tzn. tato komodita bude zařazena do tzv. systému města,“ uzavírá mluvčí Mana.