Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 2. 12. 2020 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Filmy
7
Dominik Vetrák
10. únor 2020, 3:15
Čas čtení: 6:18
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Oscara za nejlepší film vyhrál Parazit! Zničil Hollywood a ovládl předávání cen

V pořadí 92. ročník předávání Oscarů byl plný skvělých momentů.

Dominik Vetrák
10. únor 2020, 3:15
Čas čtení: 6:18
Oscara za nejlepší film vyhrál Parazit! Zničil Hollywood a ovládl předávání cen
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
7
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Již druhý rok po sobě se díváme na předávání Oscarů bez moderátora. Pokud to znamená, že je program rychlejší, jsme rádi. Alespoň Chris Rock nás na začátku trochu pobavil. Dočkali jsme se i hudebních vystoupení, například Into the Unknown v podání různých dabérek z celého světa a jejich jazyků. 

 

V první kategorii nás čekaly vedlejší mužské role, kde naplno zazářil Brad Pitt. Tomu jsme věnovali i vlastní článek, protože jde o jeho prvního hereckého Oscara (toho producentského získal za 12 Years a Slave). Následovala kategorie Nejlepší animovaný film. Dost jsme doufali, že si ocenění převezme francouzská genialita jménem I Lost My Body (recenze zde), ale Oscara nakonec vyhrálo neméně kvalitní Toy Story 4.

 

 

U kategorie Nejlepší krátký animovaný film jsme všichni doufali, že si ocenění odnese Dcera, český počin chválený mnohými kritiky a organizacemi. Oscara ale vyhrálo Hair Story, dojemný kraťas o tom, jak si otec musí poradit s bujarými vlasy, o které se vždy starala matka...

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1462 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
10 nejlepších českých a slovenských filmů z 21. století na Netflixu10 nejlepších českých a slovenských filmů z 21. století na Netflixu
Striptér Henrik: Když tančím na rozlučce se svobodou, je běžné, že mi opilá nevěsta po vystoupení navrhne sex (Rozhovor)Striptér Henrik: Když tančím na rozlučce se svobodou, je běžné, že mi opilá nevěsta po vystoupení navrhne sex (Rozhovor)
Jako jediný na světě byl trpaslíkem i obrem. Ztrácel zrak i sluch a nepomohli mu ani doktořiJako jediný na světě byl trpaslíkem i obrem. Ztrácel zrak i sluch a nepomohli mu ani doktoři
VÍCE

 

 

Na řadu přišel Originální scénář, kde byla nesmírně velká konkurence: Knives Out od Riana Johnsona, Marriage Story od Noaha Baumbacha, 1917 od Sama Mendese & Krysty Wilson-Cairns a v neposlední řadě Tenkrát v Hollywoodu od Quentina Tarantina. Oscara však vyhrál vynikající Parazit od Pon Džun-hoa.

 

 

Hned nato jsme se dočkali předání Oscara pro Nejlepší adaptovaný scénář. Ten si odnesl Taika Waititi za jeho dojemný a silný protinacistický a fašistický příběh o Králíčkovi JoJovi. Novozélanďan porazil Irčana, Jokera, Malé ženy či Dva papeže. Taika poděkoval své matce (kdo viděl film, pochopí, jakou váhu to mělo) a my jsme se přesunuli ke kategorii Nejlepší krátký film, kterou vyhrálo The Neighbors' Window od Marshalla Curryho.

 

 

Zajímavá byla i kategorie Nejlepší výprava. Vzhled filmu a jeho celkový feeling je nesmírně důležitý, a tak jsme rádi, že se uctila náročná práce štábu při nové tarantinovce. Oscara vyhrálo Tenkrát v Hollywoodu, konkrétně Barbara Ling a dekorátorka placu Nancy Haigh.

 

 

Nejlepší kostýmy měli podle Akademie Malé ženy, s čímž lze nesouhlasit jen těžko. Nádherný film od Grety Gerwig nás přesunul do 19. století a postaraly se o to i úžasné kostýmy. Navrhla je Jacqueline Durran.

 

Nejlepším dokumentem se stalo American Factory. Za ním zčásti stojí i manželé Obamovi. Nejlepším krátkým dokumentem se pak stalo Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl). Následovala o něco zajímavější kategorie. Vybírala se nejlepší herečka ve vedlejší roli.

 

 

Tu ovládla Laura Dern, které poslední období neskutečně vychází. Při děkovné řeči dokonce rozplakala režiséra Noaha Baumbacha (sedícího vedle své partnerky Grety Gerwig), díky kterému se dostala do úžasné Manželské historie od Netflixu.

 

 

Následovalo vystoupení Eminema s jeho oscarovou skladbou Lose Yourself, načež jsme byli svědky předání Oscara za Střih zvuku. Kategorii k naší radosti vyhrál Donald Sylvester za jeho vynikající práci při Ford vs. Ferrari. Zvuk byl v tomto filmu opravdu celkově na monstrózní úrovni. A jak poznamenal samotný Donald, je to pravděpodobně poslední velký film od Foxu.

 

Škoda, že těch Oscarů nezískal víc. Jak ti prozradí naše recenze, určitě by si je zasloužil (snímek skončil v našem žebříčku Top filmů za rok 2019 na 6. místě). Mix zvuku následně vyhrálo 1917 v podání Marka Taylora a Stuarta Wilsona.

 

 

Kamera je jedno z nejprestižnějších ocenění. My jsme sice ještě neměli možnost vidět válečný epos 1917. Všichni kritici a recenzenti se ale shodli na tom, že režisér Sam Mendes a kameraman Roger Deakins natočili něco neuvěřitelně speciálního. Deakins si nakonec odnesl svého 2. Oscara (prvního získal po desítkách neproměněných nominací za Blade Runnera od Dennise Villeneuva) a nezapomněl poděkovat všem svým spolupracovníkům.

 

Oscara v kategorii Nejlepší střih získali Michael McCusker a Andrew Buckland za svou práci na Ford vs. Ferrari. Cynthia Erivo odzpívala Stand Up a cenu za nejlepší vizuální efekty v opravdu povedeném a vtipném výstupu předali James Corden a Rebel Wilson jako Cats. Sošku si nakonec odneslo 1917, kdy porazilo favority jako Irčan či Avengers: Endgame. Nejlepší masky a make-up stvořili Kazumi Hiro, Anne Morgan a Vivian Baker v Bombshell.

 

Paní moderátorka na ČT2 mírně vyspoilovala Parazita, který podle očekávání vyhrál kategorii nejlepší cizojazyčný film. Stal se tak prvním jihokorejským filmem s Oscarem na kontě. Užili jsme si i Rocketmana v podání Eltona Johna

 

 

Jedním z nejkrásnějších momentů večera bylo vystoupení tří superhrdinek na pódiu. Setkaly se Gal Gadot, Sigourney Weaver a Brie Larson. Hned po tom vedla orchestr představující nominované v kategorii nejlepší soundtrack vůbec poprvé žena. Stala se jí Eímear Noone. Oscara za nejlepší soundtrack získala Hildur Guðnadóttir.

 

 

Stala se vůbec první ženou, která kategorii vyhrála sólově. My za ni do nebe zdravíme dalšího islandského skladatele, Jóhanna Johannsona, který nečekaně zemřel před 2 lety. Islandské soundtracky a mrazivou hudbu snad ponese v krvi a na plátně Hildur.

 

Druhá nejdůležitější kategorie večera padla do rukou režiséra Parazita. Pon Džun-ho se stal nejlepším režisérem a složil poklonu svým nominovaným kolegům, hlavně Quentinu Tarantinovi a v neposlední řadě Martinu Scorsesemu. Ten si nakonec jako poctu jeho kariéře vysloužil standing ovation. Z očekávaného vystoupení Billie Eilish nakonec nebylo odhalení její tematické skladby pro novou bondovku. Její hlas doprovázel video In Memoriam, kterým si Akademie uctila památku zemřelých lidí z branže.

 

 

Před ukončením večera nás ještě čekala tři ocenění. Oscara za nejlepší herecký mužský výkon získal podle očekávání Joaquin Phoenix za svou roli Jokera. Více o jeho vítězství a projevu se dočteš zde. Jeho protějškem se stala v ostré konkurenci Renée Zellweger za roli v biografii Judy. Její vítězství dokazuje, že Oscara mohou vyhrát i herci hrající v ne až tak úžasných filmech. Porazila tak Scarlett Johannson, Saoirse Ronan, Cynthiu Erivo a Charlize Theron.

 

Večer měla již tradičně ukončit kategorie pro nejlepší film. V ní jsme skutečně neměli zcela jednoznačného favorita, i když mnozí předpovídali vítězství 1917. Úspěch Parazita však zamíchal kartami s očekáváním. Nakonec to mělo značit, že Parazit bude králem večera. Jihokorejský mix žánrů se stal nejlepším filmem, a to zcela zaslouženě. Smutným hrdinou večera byl Martin Scorsese a jeho Irčan, který z 10 nominací neproměnil ani jednu.

 

 

Kompletní přehled nominovaných a vítězů

 

Nejlepší režisér

Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood

Martin Scorsese – The Irishman

Sam Mendes – 1917

Bong Joon-ho – Parasite

Todd Phillips – Joker


Nejlepší herec

Joaquin Phoenix – Joker

Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in Hollywood

Adam Driver – Marriage Story

Antonio Banderas – Pain and Glory

Jonathan Pryce – The Two Popes

 

Nejlepší herečka

Renee Zellweger – Judy

Scarlett Johansson – Marriage Story

Cynthia Erivo – Harriet

Charlize Theron – Bombshell

Saoirse Ronan – Little Women

 

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood 

Joe Pesci – The Irishman

Anthony Hopkins – The Two Popes

Al Pacino – The Irishman

Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood

 

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Laura Dern – Marriage Story 

Scarlett Johnasson – Jojo Rabbit

Margot Robbie – Bombshell

Florence Pugh – Little Women

Kathy Bates – Richard Jewell

 

Nejlepší originální scénář

Once Upon a Time in Hollywood – Quentin Tarantino

Marriage Story – Noah Baumbach

Parasite – Bong Joon-ho 

Knives Out – Rian Johnson

1917 – Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns

 

Nejlepší adaptovaný scénář

The Irishman – Steven Zaillian

Joker – Todd Phillips & Scott Silver

Jojo Rabbit – Taika Waititi 

Little Women – Greta Gerwig

The Two Popes – Anthony McCarten

 

Nejlepší mezinárodní film

Corpus Christi – Poland

Honeyland – North Macedonia

Les Miserables – France

Pain and Glory – Spain

Parasite – South Korea 

 

Nejlepší dokument

American Factory 

The Cave

The Edge of Democracy 

For Sama

Honeyland

 

Nejlepší krátký dokumentární film

In the Absence

Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) 

Life Overtakes Me

St. Louis Superman

Walk Run Cha-Cha

Image via Disney/Pixar


Nejlepší animovaný film

How to Train Your Dragon: The Hidden World

I Lost My Body

Klaus

Missing Link

Toy Story 4

 

Nejlepší střih

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Parasite

 

Nejlepší kamera

The Irishman

Joker

The Lighthouse

1917 

Once Upon a Time in Hollywood

 

Nejlepší výprava

The Irishman

Jojo Rabbit

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

 

Nejlepší kostýmy

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker 

Little Women 

Once Upon a Time in Hollywood

 

 

Nejlepší make-up a vlasy
Bombshell

Joker

Judy

Maleficent: Mistress of Evil

1917

 

Nejlepší vizuální efekty

Avengers: Endgame

The Irishman

The Lion King

1917 

Star Wars: The Rise of Skywalker

 

Nejlepší soundtrack

Joker

Little Women

Marriage Story

1917

Star Wars: The Rise of Skywalker

 

Nejlepší originální skladba

“I Can’t Let You Throw Yourself Away” – Toy Story 4

“(I’m Gonna) Love Me Again” – Rocketman 

“I’m Standing with You” – Breakthrough

“Into the Unknown” – Frozen II

“Stand Up” – Harriet

 

Nejlepší střih zvuku

Ford v Ferrari 

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Star Wars: The Rise of Skywalker

 

Nejlepší zvuk

Ad Astra

Ford v Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

 

Nejlepší hraný krátký film

Brotherhood

Nefta Football Club

The Neighbors’ Window 

Saria 

A Sister

 

Nejlepší animovaný krátkometrážní film

Dcera (Daughter)

Hair Love

Kitbull

Memorable

Sister

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: cbsnews.comNáhledový obrázek: Warner Bros/20th Century Fox Tagy: Oscary 2020
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
11
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.