Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Bude koronavirus v Česku? A jak se proti němu zařídit? V tomto článku nalezneš odpověď.
Koronavirus Covid-19 se již vyskytl v mnoha evropských státech včetně Rakouska a Německa a odborníci se shodují, že přijde do České republiky. S tímto problémem souvisí i panika mezi Čechy, na kterou reagují mohutným nakupováním zásob jídla.
Nákupní řetězce i internetoví prodejci potravin hlásí mezi zákazníky masivní zájem o trvanlivé výrobky – těstoviny, luštěniny, konzervy a podobně. Zvýšený zájem je také o dezinfekci a drogerii, roušky, balenou vodu a dětskou výživu.
Svaz obchodu a cestovního ruchu přišel s návrhem, že by se v pražských obchodech vydával určitý druh potravin jen v omezeném množství na osobu, aby se zabránilo panice. Jenže co se stane, když virus do Česka opravdu dorazí? Jak nemoc poznáme, jak se před ní chránit a co všechno může nastat? Odpovědi najdeš v tomto článku.
Světová zdravotnická organizace a Evropská unie se shodly, že i přes znepokojivý nárůst nakažených není důvod k panice. Virus nedosáhl pandemické úrovně a podle odborníků je možné dalšímu šíření zabránit.Obyčejná chřipka v České republice podle Státního zdravotního ústavu usmrtí v průměru dva tisíce lidí ročně, je tedy stále větším rizikem.
Jak se chránit?
Vzhledem k tomu, že se Covid-19 přenáší z člověka na člověka kapénkovou infekcí, je dobré se vyhnout styku s těmi, kteří navštívili rizikovou lokalitu a taková místa nenavštěvovat. Podle premiéra Babiše by „lidé měli zvážit, zda vůbec jezdit do ciziny“.
Zároveň je potřeba se chránit, jako před běžnými kapénkovými infekcemi. Půjčíme si doporučení přímo od Ministerstva zdravotnictví: „Je třeba dodržovat standardní opatření proti přenosu infekčních agens kapénkami, zejména ochranu dýchacích cest, respirační etiketu při kašli, kýchání a smrkání, používání jednorázových kapesníků, a také hygienu rukou.“
Zároveň je potřeba vyhýbat nebo se alespoň dlouho nezdržovat v místech s vyšším počtem lidí – nádraží, letiště, vestibuly metra, kluby apod. Koronavirus se šíří z člověka na člověka po „úzkém kontaktu, který trvá delší dobu“.
Je důležité sledovat média a respektovat nařízení úřadů.
Roušky
Po rouškách v Česku znatelně vzrostla poptávka již v první vlně, ještě před tím, než se koronavirus dostal do Evropy. Před nákupem je důležité vědět, jaký typ roušky vybrat. Přenosu nemoci totiž nezabrání každá. Ústenka z běžné netkané textilie totiž člověka s oslabenou imunitou před nákazou neochrání. Po navlhnutí totiž přestane plnit svůj účel.
Jak radí letáček společnosti Respilon, nejlepší alternativou jsou respirátory typu N99, N100, respirátory s nanovlákny nebo ústenka s nanovlákny. Přes hustou síť extrémně malých vlákének se koronavirus nedostane a zároveň dobře přilne k obličeji.
Běžná rouška má navíc funkci ochrany okolí před jejím nositelem, nikoli člověka s rouškou před nakaženými.
Komu hrozí nákaza?
Před koronavirem by měli být v pohotovosti starší lidé, chronicky nemocní a lidé s oslabenou imunitou, na nakažlivé choroby náchylní.
Uživatelé na internetu se v souvislosti s vysokým počtem objednávaných zásilek z Číny ptají také na možný přenos nákazy přes balíček z Číny. Jak už v minulosti informovalo ministerstvo, není čeho se obávat.
„Koronavirus 2019-nCoV se přenáší stejně jako jiná respirační onemocnění, tedy přenosem z člověka na člověka nejsnáze kapénkovou infekcí. Virus nepřežije mimo lidský organismus více než několik hodin,“ uvádí.
Situaci monitoruje i Česká pošta. „Česká pošta sleduje informace Ministerstva zdravotnictví, Světové poštovní unie a doporučení Světové zdravotnické organizace a je připravena operativně přijmout příslušná opatření, pokud by to současná situace v Číně vyžadovala,“ uvedl její mluvčí Matyáš Vitík.
Příznaky
Doba vypuknutí nemoci se odhaduje asi na čtrnáct dní, přičemž týden po nákaze se projevuje vysokými horečkami, bolestmi svalů a kloubů. Pak nastane kašel. Covid-19 totiž obvykle zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest.
Důležité: Ministerstvo varuje, že ne každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí koronaviru, zvláště teď, během chřipkové epidemie.
V pozoru by měli být ti, kdo se pohybovali v nedávné době v místě nákazy nebo byli v kontaktu s člověkem, který se Covid-19 nakazil a vykazuje výše uvedené příznaky.
V případě jakýchkoli zdravotních obtíží je nutné telefonicky kontaktovat svého lékaře nebo pohotovost, kde rozhodnou o dalším postupu.
Jak probíhá léčba
Jelikož na infekci zatím není specifikován žádný vhodný antivirový lék, u pacientů se aplikuje podpůrná léčba běžně dostupnými léky, které zmírňují příznaky koronaviru. Je obvykle individuální a rozhoduje o ní lékař. Potenciální pacient je v karanténě, a to i v případě podezření na koronavirus.
Konkrétní vakcínu ale stále nemáme a jak uvádí iRozhlas, odborníci se shodují, že dříve než za několik měsíců to nebude. Vývoj by mohl trvat i rok. Společnosti momentálně testují tzv. remdesivir, tedy látku, na které se podílel i český vědec Tomáš Cihlář. Obstála dobře při testování u zvířat s koronavirem SARS.
Karanténa
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) je připraven, že by v krajním případě uzavřel státní hranice, pokud by došlo k rapidnímu nárůstu nakažených a také je otevřen alternativě, že by se po vzoru Itálie uzavřela celá města a vesnice. Izolovat se totiž musí oblasti, kde se koronavirus objevil.
Je ale pravděpodobné, že v případě epidemie by se obyvatelé větších měst raději zdržovali doma. V některých městech a provinciích, kde se koronavirus již objevil, zavedli úplný zákaz vycházení. Karanténa je podle epidemiologa Roman Prymuly nejefektivnější řešení, které lze proti koronaviru aplikovat.
Zásoby
Pokud by hrozilo uzavírání měst a zákaz vycházení, strhla by se panika. S tím souvisí i vhodné vyzásobení se. Jak jsme uváděli na začátku článku, Češi se už nyní k hrozbě postavili po svém a začali vykupovat trvanlivé potraviny. Odborníci se ale shodují, že je potřeba se zásobit systematicky.
Peníze
Jak uvedl pro iDnes.cz instruktor sebeobrany Pavel Houdek, nelze se spoléhat na bankomaty, proto je dobré si předem vybrat dostatečnou hotovost, ale ne v příliš velkém nominálu. Lidé mohou v krajních situacích přetěžovat bankovní systém, nehledě na výpadky elektřiny.
Voda
Dodržovat tekutiny je důležité. Odborníci proto radí nakoupit dostatečné množství vody – minimálně dva litry na den a na člověka, ideálně více, protože v případě katastrofického scénáře se nemůžeme spoléhat na tekoucí vodu. Takto se zásobit alespoň na několik dní dopředu.
Jídlo
Je dobré nakoupit dostatečné množství trvanlivých potravin. Rýže, těstoviny, luštěniny, oříšky, sušené ovoce, potraviny v konzervách a samozřejmě sůl, cukr a mouku. Lepší předem, protože už nyní obchody zaznamenávají zvýšenou poptávku, sklady obchodů mohou být nedoplněné.
Léky
Potřeba je myslet i na léčivo. Základem jsou prášky proti bolestem a zažívacím obtížím, ale důležité je brát v potaz i ty léky, které musí brát každý jedinec individuálně a pravidelně. Není dobré se spoléhat na to, až budou docházet a raději si je jít zaopatřit k lékaři. Tam je zároveň potřeba dbát zvýšené opatrnosti, v čekárně mohou být nakažení nejen koronavirem, ale i chřipkou.
Doprava
Omezení MHD dopravy zatím nijak nehrozí. Na koronavirus už ale zareagovalo Ředitelství silnic a dálnic. Na vybraných úsecích zavedlo výstražné cedule, kde řidičům dává návod, kde brát důvěryhodné informace o nákaze. Například pro řidiče přijíždějící z Itálie (kde je v rámci Evropy výrazné ohnisko nákazy) uvádí návod, co by měli dělat.
Na opatrnost směrem k jihu Evropy reagují také České dráhy. Pokud má někdo zakoupenou jízdenku z Česka do Itálie přes Rakousko nebo Německo, je možné bez storno poplatků jízdné stornovat.
S ohledem na zvýšený výskyt nákazy koronaviru mohou naši zákazníci #CD všechny jízdní doklady do Itálie s přestupem v Rakousku nebo Německu (přímé spojení nezajišťujeme) vrátit beze srážky. Obrátit se mohou na mezinárodní pokladny Českých drah.#ceskedrahy#CD