Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kde je hranice mezi zkoumáním, fantastičností a realizací zločinu?
Fascinace temnou lidskou stránkou není ničím výjimečná. To, že v televizi s napětím sleduješ případy sériovýchvrahů ještě neznamená, že máš sám sklony k vraždění. U některých lidí ale může fascinace zločinci přejít do bodu, kdy si jejich mozek kriminálníky spojuje se sexuálnímvzrušením. Osoby, které přitahují zločinci, se ale ve většině případů nikdy neodhodlají k tomu, aby vraždily. Ale známe i případy svědčící o opaku.
Kde je hranice mezi zdravým zájmem a nebezpečnou fascinací
Jak dokáží ve vztahu fungovat lidé, které sexuálně přitahují zločinci
Proč se tento fenomén vyskytuje převážně u žen
O případě advokátky, která kvůli vrahovi odsouzenému k trestu smrti opustila čtyři děti a manžela
Při sledování vražd z pohodlí domova se cítíme bezpečně, ale zároveň do nás pumpují adrenalin
Lidi odjakživa fascinovala zvrácená stránka našeho já. Milujeme sledovat horory, číst příběhy o mafiánech či brutálních sériových vrazích. Přestože takové netvory veřejně odsuzujeme, podvědomě nás jejich životní osudy prostě lákají. Uznávaný forenzní psycholog a soudní znalec AntonHeretik tvrdí, že násilí člověka přitahuje tím, že v nás vyvolává silné emoce. Fascinaci agresivitou ale neoznačil za chorobnou, ale naopak za přirozenou.
„To, že sledujeme agresivitu druhých, že čteme o násilí, že sledujeme akční nebo hororové filmy, nebo i to, že sledujeme sport, který není ničím jiným než rituály agresí, je v podstatě zástupný způsob ventilování vlastní agrese,“ řekl pro VICE. Snad i proto mají sérioví vrazi úspěch v knižní, filmové či seriálové tvorbě. Vzpomeňme si například na Dextera Morgana, který v seriálu od Showtime vraždil zločince, čímž v našich hlavách mimochodem efektivně odfiltroval skutečnost, že i on sám je vraždícím monstrem.
Kriminolog Scott A. Bonn poukazuje na to, že sledování krimi případů z bezpečné vzdálenosti dodává do našeho těla adrenalin. Víme, že sledujeme něco děsivého, ale zároveň si uvědomujeme, že jsme doma a aktuálně nám nic nehrozí.
Učitel kriminologie Dan Rusu tvrdí, že fascinace záhadami a traumaty má v lidské kultuře tradici. „Zločinecké případy mohou představovat bezpečný prostor, kde si můžeme vytvořit naše vlastní vnímání smrtelnosti, která je součástí života,“míní.
Kromě toho pociťujeme nutkavou potřebu přijít na motiv vraha. „Fascinace sériovými vrahy je částečně založena na potřebě pochopit, proč by někdo dělal jiným lidem, kteří jsou pro ně většinou cizinci, tak hrozné věci,“ nechal se slyšet Scott A. Bonn.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Čím nás dokáží kriminálníci přitahovat
Jak dokáží ve vztahu fungovat lidé, které sexuálně přitahují zločinci
Proč se tento fenomén vyskytuje převážně u žen
Jak Charles Manson či Ted Bundy zmanipulovali své fanynky
Proč může být odsouzený kriminálník „dokonalým partnerem“
Pohánějícím faktorem při zájmu o kriminální případy je i strach. Někteří z vrahů dokážou fungovat ve společnosti, aniž by na sebe dlouhou dobu upozornili. „Skutečnost, že se někteří sérioví vrazi mohou efektivním způsobem vmíchat do společnosti, je pro řadu lidí upřímně hrozivá, protože jimi mohou být dokonce i naši milovaní,“ dodal Bonn. Je třeba ale podotknout, že podle většiny odborníků jsou geniální sérioví vrazi typu Hannibal Lecter pouze fikcí.
Zájem o kriminální případy není sám o sobě jistě škodlivý víc než sledování obyčejných hororů. Sám kriminolog Bonn patří mezi lidi, které sérioví vrazi fascinují. Do své knihy s názvem Why We Love Serial Killers: The Curious Appeal of the World's Most Savage Murderers zpovídal například brutálního vraha Dennise Radera známého jako BTK (Bind, Torture, Kill – spoutat, mučit, zabít).
Když se zájem o vraha přetaví do sexuálního vzrušení
Pokud tě láká zkoumat kriminální případy, z nichž by běžnému člověku bylo špatně, nedá se říci, že bys nebyl v pořádku. Jednoduše jsi jen zvědavý. Někteří jedinci ale trpí takzvanou pasivní hybristofilií. To znamená, že osobu sexuálně přitahuje zločinec či představa provedení ilegální činnosti. Když ale představy nahradí konkrétní skutek, mluvíme o aktivní či agresivní hybristofilii.
Hybristofilie je známá spíše u žen, ale nevyhýbá se ani opačnému pohlaví. „Určitě jsou také muži, které přitahují nebezpečné ženy, protože je může lákat vzrušení a emocionální intenzita, která z nich vychází. K dispozici ale máme méně informací, protože je mnohem méně sériových vražedkyň,“ řekl sexuální terapeut a autor knihy Modern Sexuality doktor Michael Aaron. Doktor Mark D. Griffiths je názoru, že se hybristofilie častěji vyskytuje právě u žen.
Portál VICE vyzpovídal několik žen, které si svou bizarní přitažlivost agresivními jedinci uvědomují a jejich výpovědi sepsal do článku. 18letá Cherry se svěřila, že ji vzrušuje představa toho, jak její partner spáchá zločin.
Dokonce ji potěšilo, když se dozvěděla, že v minulosti někoho v sebeobraně pobodal. Při intimním styku s partnerem si umí užít netradiční formu předehry, při které jí partner přejíždí nožem po těle a mluví o tom, jak by ji podřezal. To vše ale vnímá především jako v podstatě nevinnou fantazii.
23letá Tanya se vyjádřila, že ji přitahují zločinci, jejichž činnost vyžaduje jistou dávku inteligence a kalkulování. Převážně má jít o fiktivní zločince z prostředí zlodějů, ale přiznává, že už pomýšlela i nad vrahy.
Jako příklad jejího idolu v rámci sexuální fantazie uvádí CharleseBronsona, známého vězeňského rváče z Anglie, podle kterého byl v roce 2008 natočen i film. Hlavní roli si v něm zahrál Tom Hardy. U trestance Bronsona rozhodně ale není jediná. Je totiž známo, že mu mnohé dívky posílaly do vězení své nahé fotografie.
Další hybristofilička NicoleJane se svěřila, že ji fascinuje mentalita zločince, který by ubližoval jiným, ale nikdy by nevztáhl ruku na ni. Uvědomuje si ale, že jde o nereálnou představu. V soukromém životě si se svým dominantním partnerem užívá BDSM (Bondage – Discipline, Domination – Submission) a říká, že by ve skutečnosti nikdy neměla zájem o někoho, kdo by jí či jiným lidem ubližoval. Nutno podotknout, že BDSM praktiky samozřejmě nemusí mít s hybristofilií žádnou souvislost.
Ted Bundy zavraždil desítky žen, svoji fanynku si vzal za ženu a zplodil s ní dítě
Výše jmenované mladé ženy si užívají s vrahy a zloději jen ve svých představách, ale některé z pasivních hybristofiliček své vášni pro kriminálníky podlehly i v životě. Z historie bychom mohli uvést řadu zločinců, jejichž manželky vědomě respektovaly jejich ilegální kariéru, kterou si vybrali.
Extrémnější případy ale můžeme pozorovat u fanynek sériových vrahů. Ty nejednou vinu kriminálníků přes řadu důkazů trvale odmítaly. Jedním z mediálně nejznámějších sériových vrahů, kterému do vězení psaly fanynky zamilovanédopisy, byl k trestu smrti odsouzený Ted Bundy. V roce 1989 ho popravili za to, že stál za vraždami několika desítek žen.
Než se tak ale stalo, téměř na každém soudu se údajně našly fanynky, jejichž podobizny měl šarmantní vrah s velkou radostí kreslit. Jedna z nich, Carol Ann Boone, si ho dokonce vzala za muže a zplodila s ním ve vězení dítě. Podle doktorky Katherine Ramsland si ale nakonec uvědomila, že je vinen, a tak ho s dítětem opustila.
Manipulátor Charles Manson si udržoval partnerku, která bojovala za to, aby se dostal z vězení
Do historie kriminalistiky se velkými písmeny zapsal i obávaný CharlesManson, který dokázal zmanipulovat mladé lidi k vykonání brutálních vražd. I přes odsouzení na doživotí si dokázal udržoval své věrné, mezi něž patřila i Afton Burton. O více než 50 let mladší žena projevovala k dnes již zesnulému Mansonovi obrovskou náklonnost.
„Jsem mu zcela oddaná tak jak on mně. Je to něco, pro co jsem se narodila, nevím, co jiného na to říct,“ cituje její slova CNN. Její pasivní hybristofilie ji zkrátka a jednoduše dovedla k tomu, že se zamilovala do jednoho z nejobávanějších kriminálníků. Jejich vyhlídky na společnou budoucnost byly pochopitelně jednoznačně nulové.
Společný kontakt této dvojice sestával z korespondence, občasných návštěv a objetí. Ve své zaslepené lásce zamilovaná žena Mansona obhajovala před celým světem. Prohlašovala, že vůbec není takový, jak ho prezentují média a v žádném případě ho nepovažuje za manipulátora.
Svůj život s nechvalně slavným zločincem zasvětila tomu, aby ho dostala z vězení. To se jí ale naštěstí nepodařilo. Ve vězení v Bakersfield zemřel v roce 2017 ve svých 83 letech. Skvělé vyobrazení tohoto šíleného jedince můžeš vidět v druhé sérii kritiky i diváky oceněného seriálu Mindhunter.
Odsouzený zločinec jako dokonalý partner?
Dalším velmi extrémním příkladem je advokátka Rosalie Martinez. V jejím případě nemluvíme o žádné svobodné mladé dívce, kterou zmanipuloval inteligentní zločinec. Martinez byla totiž vdanou ženou, která měla s manželem čtyři děti.
Do jejího života ale v roce 1995 přišel k trestu smrti odsouzený sexuální násilník a vrah Oscar Ray Bolin. S manželem se rozvedla a vdala se za brutálního zločince, píše doktorka Katherine Ramsland. Martinez podobně jako bývalá partnerka Charlese Mansona od začátku věřila v Bolinovu nevinu. Soud ale na případ nahlížel jinak. 7. ledna 2016 ho proto popravili.
Proč se jmenované ženy chovaly tak iracionálně? Buď věřily, že zločince dokážou změnit, nebo vnímaly jeho složité dětství, které ho poznamenalo, míní doktorka Ramsland. Některé však prý konaly i ze zištných důvodů – aby se ukázaly v médiích, nebo mohly o zločinci napsat knihu.
Ramsland ale zmiňuje i jednu poměrně bláznivou teorii. Odsouzený vězeň může pro některé ženy podle jejího názoru představovat „dokonaléhopartnera“. Takový muž jim totiž nikam neuteče, věnuje jim většinu svého volného času a kromě toho po něm nemusí uklízet, prát či mu vařit.
Doktor Leon F. Seltzer k jejímu teoriím připojuje také erotickou přitažlivost k dominantním či dokonce přímo agresivnímmužům. Při vědomém přemýšlení by si žádná rozumná žena pochopitelně nechtěla začínat se sériovými vrahem.
V některých případech se ale ukazuje, že zakořeněné pudy zvítězí nad potřebou hledání milého a pečlivého chlapa. V běžném životě může jít o takzvané „zlé chlapce“, kteří nejsou zrovna vzorem slušného muže. Extrémní výjimky ale poukazují právě na ty nejagresivnější samce v přírodě, z nichž jsou mnozí těžkými kriminálníky.
Od sexuální fantazie až po spolupráci na zločinech
Přezdívka hybristofilie jako syndrom Bonnie a Clyda se spojuje především s její aktivní, respektive agresivní verzí. To znamená, že se partner nebo partnerka zločince začne přímo zapojovat do ilegálních činností. Může jít o drobné krádeže, loupeže s ohrožením nevinných či dokonce vraždy. Příkladem je podle VICEKarla Homolka, která byla partnerkou kanadského sériového vraha a sexuálního násilníka Paula Bernarda.
Agresivní hybristofilie se projevuje tak, že osoba pomáhá své zločinné lásce přilákat oběti či následně skrýt tělo, ale v některých případech se zúčastní i samotné vraždy. Homolka s Bernardem páchala mnohé zločiny a mimo jiné mu pomohla zdrogovat, znásilnit a zabít svou vlastní mladší sestru. Té bylo v době, kdy ji brutálním způsobem zneužili a odpravili ze světa, pouhých 15 let.
Dalším dobrým příkladem je Veronica Lynn Compton, kterou v 70. letech minulého století požádal uvězněný vrah Kennett Bianchim, aby zabila ženu. Trval ale na tom, aby ji zavraždila stejným způsobem, jak to udělal on.
Tím, že by se způsob vraždy (modus operandi) během věznění vraha provedl stejně, mohl být stín vržen na zcela jiného pachatele, píše The Guardian. Potenciální oběť jí ale unikla a Compton skončila ve vězení za pokus o vraždu. Bianchi jí ale nezůstal věrný. Celou dobu s ní pouze manipuloval a následně se oženil s další fanynkou, která mu nemohla odolat.