- produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
- sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
- násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
Kde je hranice mezi zkoumáním, fantastičností a realizací zločinu?
Fascinace temnou lidskou stránkou není ničím výjimečná. To, že v televizi s napětím sleduješ případy sériových vrahů ještě neznamená, že máš sám sklony k vraždění. U některých lidí ale může fascinace zločinci přejít do bodu, kdy si jejich mozek kriminálníky spojuje se sexuálním vzrušením. Osoby, které přitahují zločinci, se ale ve většině případů nikdy neodhodlají k tomu, aby vraždily. Ale známe i případy svědčící o opaku.
- Proč milujeme příběhy o sériových vrazích
- Kde je hranice mezi zdravým zájmem a nebezpečnou fascinací
- Jak dokáží ve vztahu fungovat lidé, které sexuálně přitahují zločinci
- Proč se tento fenomén vyskytuje převážně u žen
- O případě advokátky, která kvůli vrahovi odsouzenému k trestu smrti opustila čtyři děti a manžela
Při sledování vražd z pohodlí domova se cítíme bezpečně, ale zároveň do nás pumpují adrenalin
Lidi odjakživa fascinovala zvrácená stránka našeho já. Milujeme sledovat horory, číst příběhy o mafiánech či brutálních sériových vrazích. Přestože takové netvory veřejně odsuzujeme, podvědomě nás jejich životní osudy prostě lákají. Uznávaný forenzní psycholog a soudní znalec Anton Heretik tvrdí, že násilí člověka přitahuje tím, že v nás vyvolává silné emoce. Fascinaci agresivitou ale neoznačil za chorobnou, ale naopak za přirozenou.
„To, že sledujeme agresivitu druhých, že čteme o násilí, že sledujeme akční nebo hororové filmy, nebo i to, že sledujeme sport, který není ničím jiným než rituály agresí, je v podstatě zástupný způsob ventilování vlastní agrese,“ řekl pro VICE. Snad i proto mají sérioví vrazi úspěch v knižní, filmové či seriálové tvorbě. Vzpomeňme si například na Dextera Morgana, který v seriálu od Showtime vraždil zločince, čímž v našich hlavách mimochodem efektivně odfiltroval skutečnost, že i on sám je vraždícím monstrem.
Kriminolog Scott A. Bonn poukazuje na to, že sledování krimi případů z bezpečné vzdálenosti dodává do našeho těla adrenalin. Víme, že sledujeme něco děsivého, ale zároveň si uvědomujeme, že jsme doma a aktuálně nám nic nehrozí.
Učitel kriminologie Dan Rusu tvrdí, že fascinace záhadami a traumaty má v lidské kultuře tradici. „Zločinecké případy mohou představovat bezpečný prostor, kde si můžeme vytvořit naše vlastní vnímání smrtelnosti, která je součástí života,“ míní.
Kromě toho pociťujeme nutkavou potřebu přijít na motiv vraha. „Fascinace sériovými vrahy je částečně založena na potřebě pochopit, proč by někdo dělal jiným lidem, kteří jsou pro ně většinou cizinci, tak hrozné věci,“ nechal se slyšet Scott A. Bonn.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Čím nás dokáží kriminálníci přitahovat
- Jak dokáží ve vztahu fungovat lidé, které sexuálně přitahují zločinci
- Proč se tento fenomén vyskytuje převážně u žen
- Jak Charles Manson či Ted Bundy zmanipulovali své fanynky
- Proč může být odsouzený kriminálník „dokonalým partnerem“