V rámci opatření spojených se zastavením šíření koronaviru se ale narušily některé prvky výrobního cyklu. Majitelé Inditex ve středu 18. března prohlásili, že dočasně zavřeli 3 785 prodejen svých značek po celém světě a za první dva březnové týdny zaznamenali snížení celkových obratů firmy téměř o čtvrtinu.
V případě podobného gigantu, jakým je Inditex, může i několikaprocentní pokles tržeb znamenat několik miliard korun. Spíše než zavření kamenných prodejen ale aktuálně firmu trápí výpadky ve výrobě. Ty sice podle majitelů zatím nijak neohrožují celkovou infrastrukturu, ale po ustálení situace by se mohly odrazit na ceně samotných produktů v obchodech.
Kromě cenově dostupné módy se řetězce Inditex proslavily zejména díky tomu, že dokáží přinést nové trendy do svých prodejen jen pár dní poté, co se objeví na scéně. To by pochopitelně nebylo možné bez stovek různých dodavatelů a továren po celém světě. Podstatná část evropské produkce ale musela svou činnost kvůli předpisům jednotlivých států pozastavit a Inditex by chtěl pochopitelně výrobu co nejdříve obnovit.
Ačkoli za majitele společnosti Inditex považují mnozí lidé jen Amance Ortegu, jednoho z nejbohatších lidí na světě, ve skutečnosti jde o komplikovanou síť investorů a akcionářů. Každé rozhodnutí musí projít přes několik rukou, což může zabrat i týdny a firmě tak nestačí reagovat pouze na aktuální situaci. Tím, že jsou obchody zavřené a zákazníci sedí ve strachu před virem doma, klesá totiž nejen obrat firmy, ale i hodnota zboží.
Na rozdíl od potravin se sice oblečení nezkazí a pár týdnů vydrží viset na ramínkách, ale kolekce jaro/léto 2020 způsobují značkám Inditex už nyní vrásky na čele. Navrženy byly totiž přesně na aktuální měsíce a pokud se neprodají nyní, na podzim už budou zastaralé. Podobné faux pas si ale firma, která je postavena na trendovosti, dovolit nemůže, a všichni dobře víme, jak se v módním průmyslu řeší podobné problémy.
Inditex má pořádně finanční zásoby a i kdyby přišel konec světa, pravděpodobně by byl jednou z posledních firem, která by přežila. Jedním z preventivních opatření, která již firma zavedla, bylo pozastavení vyplácení dividend. Inditex tím pádem dočasně nevyplatí svým akcionářům jejich podíl ze zisku, který zatím představuje 287 milionů eur (zhruba 7,9 miliardy korun). O tom, kdy a za jakých podmínek se dostanou ke svým penězům, budou jednat začátkem července.
Hlavním důvodem pro tento krok bylo zejména zajištění hodnoty zboží z ledna a února, které by se za normálních okolností mělo zanedlouho dostat do výprodejů. Kvůli koronaviru ale kolekce jarní sezóny nedostaly dostatečný prostor a tím pádem ani nemohly generovat očekávané zisky. Pokud by je značky daly za pár týdnů do výprodejů, teoreticky by prodělaly, ale to u fast-fashion snad ani není možné. Mnohem pravděpodobnější je, že se Inditex snaží z koronaviru udělat jen „přechodné období“, během kterého nebude zlevňovat, a tím pádem vyrovná ušlý zisk.
Konkurenční fast-fashion gigant H&M přitom zvolil zcela opačnou taktiku. Během tohoto týdne nabízí své produkty zákazníkům se slevou 20–50 % a objednávky nad 800 korun mají v určitých zemích poštovné zdarma.
Do práce navzdory koronaviru
Sítě Inditexu jsou protkány celým světem. Oblečení ze Zary, Bershky, Pull & Bear a ostatních značek této rodiny vyrábějí ve Španělsku, Portugalsku, Maroku, Turecku, Indii, Bangladéši, Kambodži, Číně, Pákistánu, ve Vietnamu, Argentině nebo Brazílii. V Asii má zároveň Inditex přes 1 000 dodavatelů a v Evropě o pár stovek méně.
Činnost všech evropských továren byla dočasně pozastavena, ale čínská vláda již provádí první kroky k tomu, aby opět nastartovala svůj průmysl. Během ledna a února klesl celkový export země o 17,2 % a podle výzkumné firmy Trivium fungovala tamní ekonomika v krizovém režimu pouze na 71 %. Čínský premiér Li Keqiang na úterní schůzi státní rady řekl, že nejvyšší prioritou by aktuálně mělo být zajištění práce pro tamní občany.
Neopodstatněná omezení, která brání provádění práce, by měla být zrušena, aby se mohli lidé co nejdříve vrátit do zaměstnání a začít opět vydělávat peníze. Čínský premiér Li Keqiang
Pro mnohé lidi jsou určitě jeho slova v aktuální situaci nepochopitelná, neboť české továrny začaly zavírat teprve před pár dny. V Číně už ale platí omezení několik týdnů a koronavirus je tam na ústupu, a tak vláda tak začíná pomalu dovolovat vybraným firmám spuštění provozu. Jejich prostory mají být předtím pečlivě zkontrolovány ale otázkou zůstává, jak dlouho jim bude trvat dohnat skluzy ve výrobě.
U vysoce automatizovaných továren se totiž dá naběhnout do zažitého tempa už dnes. V případě oděvního průmyslu je ale výroba odkázána ve velké míře jen na ruce zaměstnanců. V Číně si díky jejím dlouholetým zkušenostem nechává Inditex vyrábět právě komplexnější kousky oblečení, jakými jsou například bundy a kabáty.
Pokud by měl aktuální stav trvat déle než pár týdnů, velké firmy budou muset přehodnotit všechny své taktiky na rok 2020. Již nyní je ale zřejmé, že světová móda bude mnohem pomalejší, než tomu bývalo loni. To ale v konečném důsledku vůbec nemusí být špatná zpráva. I kdyby bylo po koronaviru v obchodech s oblečením méně zboží a jeho cena by neklesala na stupidní úrovně, šlo by o stav, kterého se příznivci udržitelné módy snažili dosáhnout už dávno.