Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Na ČZU řeší problém se zahraničními studenty, kteří nerespektovali pokyny vlády. Nakazili se koronavirem. Máme výpověď studenta i školy, která momentálně zavádí další opatření.
Tuzemskými médii tento týden proběhla zpráva o oslavách studentů na kolejích České zemědělské univerzity, na kterých se šířil koronavirus. Mělo jít o zahraniční studenty z Erasmu, kteří nerespektovali pokyny vlády, ale následně ani městské policie.
„Kvůli ignorování podmínek nouzového stavu v zemi, kdy někteří ubytovaní studenti přes zákaz pořádali party i jiné akce, potvrdily se nové případy nákazy, které úzce souvisejí s ubytovanými na našich kolejích. Očekává se navíc jejich další šíření mezi ubytovanými,“ píše sama škola ve své tiskové zprávě.
ČZU momentálně funguje – podobně jako všechny ostatní školy – ve speciálním režimu. Ten přetrvá zřejmě až do konce letního semestru. Studium probíhá na dálku, bezkontaktně.
Studentům však raději doporučila, aby bezodkladně odjeli domů. Je totiž možné, že na všechny koleje ČZU bude uvalena karanténa s tím nejpřísnějším režimem. Ten kdo zůstane, podstoupí přísný režim.
Fakulty jsou sice uzavřené, ale koleje ne: zvlášť pro zahraniční studenty by to mohl být problém. Jak se ale ukázalo, právě cizinci dělají na kolejích největší problémy. Potvrdil to REFRESHERu student ČZU, který si nepřál být jmenován, ale redakce jeho totožnost zná. „Mnoho Čechů odjelo hned, jak to šlo, většina z těch, co zůstala, měla opravdu dobrý důvod, buď kvůli práci a nebo obavě z nakažení rodiny,“ vysvětlil.
V době, kdy už kvůli koronaviru byly zavedeny vládní restrikce, panoval na kolejích zvláštní režim. Z pokoje studenti vylézali jen v nejnutnějších případech – za nákupem, na společné WC nebo do kuchyně. „Jinak vůbec. Samozřejmě si občas lidi zašli zapálit, ale to je tak všechno.“
V tomto speciálním režimu si totiž student nemohl nevšimnout lidí, co karanténu a nařízení porušovali. „Viděl jsem lidi, co si vytáhli deku a slunili se venku bez roušky, slyšel jsem od více lidí, jak viděli cizince nějaké z arabských národností, jak si zalezli u nás za budovu kruhové haly, kde není moc vidět, a tam popíjeli,“ stěžuje si student a přidává své vlastní svědectví.
Když už někoho na chodbách viděl, byli to cizinci, kteří se podle jeho slov hojně navštěvovali. „Za ten rok už víte, kdo v jakém pokoji na patře bydlí.“
Ani tohle nebylo všechno.
„Vrchol byl, když jsem šel večer na záchod a všiml si party čtyř asijských chlapců, jak si vesele bez roušek sedí na veřejném schodišti a mají dýchánek a nakonec party italských a španělských studentů, kteří pařili, pili a pak večer vyřvávali a zpívali pod okny,“ uvádí student. Že se problémy týkají hlavně zahraničních studentů redakci potvrdila i mluvčí školy Jana Kašparová.
„Drtivá většina studentů je ukázněných, pokud se objeví nějaký problém, týká se to převážně zahraničních studentů,“ uvedla. O žádné „hromadné večírky“ však podle ní nešlo. „Jednalo se spíše o shromažďování jednotek osob, které nedodržovaly doporučovaný odstup,“ vysvětlila.
Koronavirové dýchánky
Student ČZU dodal osobní zkušenost z tamních kolejí. „Koleje jsou velké a nemůžu dát za všechny ruku do ohně, ale já osobně jsem zatím zaznamenal pouze cizince,“ uvedl. Sám výzvu školy uposlechl a na kolejích již není, ale zároveň si není jistý, zda koronavirus sám nemá. Příznaky naštěstí nepociťuje, což však byl důvod, proč ho neotestovali. Z tohoto postupu nemá radost.
„Bohužel testy nám nedělali, takže všichni odjíždíme se strachem, abychom nenakazili rodiče. Máme s přítelkyní možnost izolace ve spodním patře u nich doma, takže vůbec neohrozíme jejich rodinu. Obávám se ale o studenty a jejich blízké, kteří tuhle možnost nemají. Osobně jsem celkově znepokojen tím, jak se tu testuje. Minimálně v situaci tady na kolejích by to snad mělo byt samozřejmé,“ myslí si.
ČZU nabídla studentům možnost se z kolejí raději vystěhovat, ale právě cizinci tu zůstávají. „Jsme si vědomi, že převážná část zahraničních studentů již nemá možnost vycestovat zpět do svých domovů z důvodu opatření, které omezuje přeshraniční pohyb,“ uvádí mluvčí ČZU Jana Kašparová. Škola podle ní už tyto studenty seznámila s vládními opatřeními a možnými důsledky.
Při opakovaném porušování vládních opatření chce ČZU postupovat podle zákona a oznámit Policii ČR nedodržování přijatých opatření, tedy porušení zákona o ochraně veřejného zdraví. V závažných nebo opakujících se případech by přistoupila k ukončení smlouvy o poskytování ubytování a studenta by vyloučila z kolejí i ze studia.
Všichni teď raději pryč
Aby se šíření koronaviru minimalizovalo, škola zároveň posílila bezpečnostní službu. Ostraha tak zajišťuje častější obchůzky vevnitř areálu ČZU a také uvnitř kolejí.
Na sociálních sítích se objevily i informace o tom, že je zahraničním studentům v této souvislosti různými způsoby vyhrožováno, škola toto ale oficiálně nepotvrdila. „O žádných takových případech nemáme informace. Vedení univerzity ani zahraničnímu oddělení, které je se všemi v úzkém kontaktu, si nikdo na podobné chování nestěžoval,“ objasňuje mluvčí.
Škola momentálně ve spolupráci s hygienou trasuje další studenty, se kterými přišli nakažení do kontaktu. Ti, kteří by mohli být potenciálně ohroženi, podle mluvčí byli o své situaci informováni. Jsou v izolaci a o dalších krocích se rozhodne následující dny.
„Je stále obtížnější zajistit pro koleje dostatek personálu, bez kterého by hrozilo úplné zavření kolejí. Máme povinnost zajistit jejich bezpečnost a to v současné nelehké době a při současném počtu ubytovaných nejsme schopni garantovat,“ popisuje svá rozhodnutí škola a studentům nabídne nejrůznější finanční úlevy za to, že nemohli koleje plně užívat.
Budovy fakult a všech pracovišť jsou momentálně zavřené a zaměstnanci pracují z domova. Do objektů se dostávají jen přes speciální písemné výjimky. „V tuto chvíli nemusíte žádat o to, abyste mohli na kolejích zůstat,“ uvádí v pokynech ČZU. „Pokud zůstanete, musíte počítat s výše popsanými důsledky karantény, vysokým rizikem přenosu nemoci a přísným několikatýdenním režimem v izolaci.“
Tyto přísné podmínky jsou nuceni studenti nyní podstupovat. Studenti mají nařízeno zdržovat se v pokojích a pokud je opustí, tak jedině s rouškou. Ven smí pouze v případě návštěvy lékaře nebo na nákup – zakázáno je setkávat ve skupinách na chodbách nebo před budovami.
Přísný režim je potřeba. Rychlé šíření nákazy na univerzitě je odstrašujícím příkladem a důkazem toho, jak moc je koronavirus záludný. Momentální vládní omezení je tak třeba dodržovat nejenom na studentských kolejích. Setkávat by se nikdo neměl ve větších skupinkách, obezřetnost je na místě, i když jde každý z nás na nákup.