Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Přinášíme přehled tipů, co dělat a čemu se vyhnout v domácí karanténě.
Nový typ koronaviru před člověka klade nejrůznější výzvy. Od těch nejsložitějších kladených na největší vědce světa až po ty úplně základní – dodržování domácí karantény a práce z domova. I to může být výzva. Jak se z toho nezbláznit? Chce to hlavně klid. Když mákneme, můžeme z této karantény vyjít jako lepší lidé.
Připravili jsme přehled těch největších háčků a zádrhelů, které čekají každého, kdo kvůli koronaviru musí zůstat doma. Ať už pracuješ z domova, máš nahlášenou karanténu, nebo jen dodržuješ vládní omezení. Snadné to nebude, ale jde to.
Státní zdravotní ústav vydal sérii doporučení, co dělat v domácí karanténě. Rozhodně nevycházej ven, to je v případě nasazení domácí karantény úplný základ. Dokud neřekne lékař jinak, buď prostě doma.
Pokud nejsi v karanténě kvůli podezření na koronavir, ale například jen pracuješ z domova, tam tak přísné opatření není, ale taky nevycházej, pokud to není nutné.
Pokud ti karanténu nařídil lékař, odděl se od ostatních lidí v domácnosti. Pravidelně větrej, zavírej za sebou dveře, záchod, koupelnu a kuchyň udržuj v ještě větší čistotě než kdy předtím. Je nutné používat vlastní ručníky, veškeré přípravky a další věci, se kterými přicházíš do kontaktu.
Jídlo jez ve svém pokoji a nádobí hned obratem umyj horkou vodou. Snaž se nosit roušku a umývat si ruce alespoň dvacet sekund mýdlem a vodou. A to i když přijdeš a sáhneš na špinavé oblečení, které bylo v MHD nebo patří nemocnému. Když máš spolubydlícího, kterému není zrovna dobře, chraň se před ním.
Nemám příznaky, ale bojím se
Neboj. Nebo se boj jenom trochu. V žádném případě nešiř paniku. Důležité je pořádně si mýt ruce, nechodit mezi nemocné, posilovat imunitu, venku nosit roušku (neochrání tebe, ale ostatní – kdyby náhodou). Zůstaň informován ze svých oblíbených zdrojů. Informací je teď hodně, ber s rezervou ty neověřené, které ti pošle kamarád Messengerem nebo teta řetězovým e-mailem.
Pokud nevykazuješ projevy nemoci, jdi se projít. Ne snad nutně přes celé město metrem, ale určitě máš poblíž domu oblíbené místo, park, les. Cokoli, kde se budeš cítit dobře. Protáhni se, dýchej čerstvý vzduch. Do MHD pouze s něčím, co překrývá ústa a nos – ať už je to šátek nebo rouška.
Důležité upozornění! Karanténa není o tom chodit s kamarády ven nebo se u některého z nich scházet. Není to dovolená. Je to nutný stav, který nám sice dost zásadně mění život a nikdy předtím jsme ho nezažili, ale je potřeba ho teď dodržovat, než se situace zklidní. Musíme to vydržet. S kamarády si piš, volej, hraj hry. Nescházej se.
Udělej si zásoby a útulno
Pokud potřebuješ nakoupit a jsi v karanténě, požádej někoho jiného, popřípadě si objednej přes Košík, Rohlík nebo Tesco online. Nákup si nech přivézt jen před dveře a nebudeš tak zbytečně riskovat zdraví svého závozce nebo sebe.
Pokud nemocný nejsi a cítíš se v pohodě, nasaď roušku a vyraz do obchodu na nákupy pěšky. Budou tu vždycky, takže není třeba se nějak ukrutně předzásobovat. Mysli na nejnutnější léky a co se týče potravin, rozhodně měj na paměti tyto položky:
Sůl, pepř, cukr
Mouka, olej
Luštěniny a rýže
Ovoce a zelenina (jablka, banány, citrusy, rajčata, okurky, papriku, brambory, a další)
Sýry
Trvanlivé potraviny v konzervě (kukuřici, fazole, krájená rajčata)
Maso/ryby/tofu
Pečivo
Toaletní papír
Doma si pak pořádně ukliď – v nepořádku se nepracuje dobře a hlavně se tam ani ty nebudeš cítit úplně nejlíp. Všechno chce svůj řád. Každá věc by měla mít svoje místo.
Zároveň si ve svém bytě snaž udělat prostor, kde budeš řešit práci a místo, kde budeš odpočívat a budeš se tam moct cítit dobře. Ve skandinávské terminologii označuje slovo hygge domácí útulno a pozitivní věci v životě – zkrátka mít prostředí, ve kterém se člověk cítí fajn. Snaž se najít své vlastní hygge i ty, v době koronaviru je to obzvlášť důležité.
Když pracuješ z domu
Pracovat z domu může být lákavé, ale ne každému tato varianta vyhovuje. Je potřeba se s ní naučit sžít. Návodů na to, jak pracovat z domu je více, záleží na nastavení každé firmy. Když vstaneš, uvař si kafe, udělej dobrou snídani a pak prostě pracuj. Naplánuj si čas pro práci a striktně ho odděl od čehokoli jiného.
Pomáhá být ve spojení se svými kolegy. Řešení pracovních záležitostí hned z rána tě ideálně dostane do pracovního tempa, takže nebudeš mít výčitky z toho, že jsi „ještě nezačal“. Velmi praktické je si stanovit plán toho, co chceš za ten den/období/hodinu udělat a pak se do toho vrhnout. Neodkládat.
Jak už jsme psali v předchozí části, odděl si pracovní prostor a ten svůj domácí. Dost to pomáhá – alespoň na začátku, než se dostaneš do procesu. Nikdy nepracuj vleže, snaž se nepracovat v pyžamu.
Dlouhý čas doma může mít na člověka všelijaký vliv. Někdy toho člověk má prostě dost. Je úplně v pořádku občas prožít pocity viny a krize z toho, co nastalo a co možná přijde. Odborníci tyto stavy přirovnávají třeba k letu na Mars. Vědec Jan Lukačevič, jenž se podílí na stavbě modulu, který poputuje na Mars, na svém Twitteru vydal pár rad ze své praxe, které lze propsat i do této situace. „Není vhodné tyto emoce potlačovat či předstírat, že neexistují – jsou normální, pomáhají nám přežít, akceptujte je,“ píše.
Dělej běžné věci, které tě budou činit šťastným. Maluj, pusť si celé album oblíbeného interpreta, oprav doma něco, k čemu ses měsíce odhodlával. Zavolej kamarádovi, nebo babičce, ať hlavně nechodí do obchodu.
Zeptej se, jak se má, klidně se s ní poraď, jak udělat skvělou svíčkovou nebo si zašít kalhoty. „Předávání a sdílení znalostí, dovedností a péče o věci a děje vysoce přispívá k pocitu vlastní smysluplnosti, osobnímu i sociálnímu zdraví,“ radí Martin Zdražil.
Nezakrň!
Koronavirus je vážná věc, ale měli bychom se chránit a chápat to jako příležitost pro každého z nás. Začít znova, naplánovat projekt, naučit se konečně nějaký jazyk, udělat něco dlouho odkládaného. Můžeš se naučit spoustu nových věcí a my tě teď provedeme servery, díky kterým to můžeš zvládnout.
Jednotlivé kategorie skillů jsme pro tebe přehledně rozdělili.
Více času můžeš věnovat i prozkoumávání starých českých filmu, na které by sis možná jindy chvilku neudělal. Podívat se můžeš na youtubový kanál Česká filmová klasika, kde najdeš klenoty tuzemské kinematografie online v té nejlepší kvalitě a co je nejdůležitější – zcela zdarma a legálně.
Pokud tě zajímají dokumenty, za 135 korun měsíčně můžeš mít na serveru Dafilms přístup k obrovské spoustě kvalitní české i zahraniční tvorby – mimochodem sem z kinosálů kvůli koronaviru přesunuli i festival Jeden svět. Dokumenty, pořady, diskuze a další tisíce hodin záběrů má ve své kartotéce i Česká televize, navíc úplně zdarma.
U českých serverů ještě zůstaneme: skvělou online půjčovnou filmů je i Aerovod, který se chlubí i těmi nejnovějšími kinohity – třeba oscarovým Parazitem, kterého si můžeš vychutnat v nejlepší možné kvalitě.
Abychom nezapomněli zmínit i ty největší velikány v oblasti streamingu – pokud jsi tak zatím neučinil, tak je vhodný čas vyzkoušet Netflix nebo HBO GO, kde najdeš ty nejpopulárnější seriály světa a neustále aktualizovanou nabídku filmů, takže si zábavy užiješ do sytosti.
Udržuj se ve formě
Práce z domova přináší i další aspekt – méně pohybu. Už tak je ho mnohdy málo. Je proto fajn být fit nejen duševně, ale i fyzicky. Návodů jak cvičit je na internetu hodně. Dobré zdroje můžeš nalézt na YouTube a začít klidně s jednoduchým protahováním a jógou: třeba v angličtině s Adriene nebo na kanále StillOnTheWay v češtině.
Pokud preferuješ další způsob posilování, doporučujeme české FITFAB Strong, nebo anglický Fitness Blender. A nemusíš používat jenom youtubovou variantu, existují i skvělé aplikace. Namátkou se hodí 7 minute workout, zdarma a pro ty, co mají málo času i v karanténě, C25K – pokud máš povolené běhání venku a třeba 8fit aplikace i s jídelníčkem.
Během práce je dobré se postavit, dobře protáhnout celé své tělo a snažit se sedět rovně; po práci – pokud nechceš využívat nabízených aplikací – je fajn si udělat aspoň pár dřepů, sklapovaček nebo kliků, ale jen pokud se cítíš fit, abys zbytečně nezatěžoval tělo při boji s nemocemi.
Kde si číst?
Čtení je výborná věc. Máme super obsah tady na REFRESHERu, ale pokud chceš nějakou knihu, existují místa, kde sehnat zadarmo a zcela legálně kvalitní tituly. Jedním z nich je Databáze knih. Jak už název napovídá, tento web je rejstříkem všech knih, včetně jejich hodnocení, obsahu a různých zajímavostí, ale kromě toho nabízí i knížky ke stažení úplně zdarma.
Legálně se tak dostaneš k R.U.R. od Karla Čapka, k napínavému Spalovači mrtvol, ale i třeba k Podivuhodnému případu Benjamina Buttona a dalším. V katalogu mají 1308 eknih zdarma ke stažení, bez registrace, stačí kliknout a zvolit formát.
Na internetu je mnoho zvláštních a fascinujících míst, kde číst různý obsah. Věnuje se tomu tento speciální thread „Jaké jsou ty nejlepší stránky, na kterých jste byli a nikdo je nezná“ na Redditu. I se základy angličtiny se rozhodně zabavíš na dlouhé hodiny.
Koronápady
Tento projekt ukazuje, že když se spojí skvělá komunita, musí z toho vzniknout skvělý projekt. Koronápady spojuje to, co jsme zmiňovali v tomto článku a zachází ještě dál. Je možné tu najít praktické návody, tipy co dělat, vyhledávat, hodnotit a zadávat nové nápady.