Redakce Aktuálně.cz a Hospodářských novin zveřejnily policejní nahrávky z rozhovoru mezi bývalým politikem za ANO a podnikatelem Samanem El-Talabanim.
Policejní odposlechy, které měly původně sloužit k jiným účelům, nakonec otevřely dveře k vyšetřování rozsáhlé korupční aféry týkající se veřejných zakázek v Brně a dalších firem. Web Aktuálně.cz společně s Hospodářskými novinami uveřejnily v článku policejní nahrávky, na kterých se baví bývalý politik za ANO Jiří Švachula s podnikatelem Samanem El-Talabanim, jenž byl původně sledován kvůli údajnému úniku informací z policejních spisů.
Švachula se s El-Talabanim sešel v roce 2016 v kavárně Lavazza v obchodním centru IBC. První jmenovaný byl místostarostou největší brněnské městské části a měl více než přátelské svazky se špičkami hnutí ANO, s dvojkou hnutí Jaroslavem Faltýnkem a jeho synem nevyjímaje. El-Talabani byl v té době vyšetřován policií pro podezření z údajného úniku informací z policejních spisů. Proto byl jejich stůl opatřen odposlouchávacím zařízením.
Vyšetřující z Národní protidrogové centrály tak místo informací o případu, který vyšetřovali, získali úplně jinou kauzu. Nestačili se divit, jelikož dva debatující pánové začali zaníceně diskutovat o přerozdělování peněz z úplatků ze stamilionových veřejných zakázek.
Redakce Aktuálně.cz a Hospodářských novin prý získaly hodinu a devět minut dlouhý záznam, z nějž uveřejnily na Soundcloud ty nejdůležitější pasáže. Na nich se mají dohadovat o rolích takzvaných „Efek“, která mají podle interpretace policie reprezentovat právě Jaroslava Faltýnka a jeho syna Jiřího.
„Já jsem myslel, že se tady dohodneme, budeme mít čisté ruce a půjdeme od sebe, a ty přijdeš s takovou prasárnou? (...) Donesl jsi něco, co jsi prokazatelně dostal? Mám ti toho Trunečku sem přivést? A ještě řekl větu, a to končím s debatou a už to nikdy nebudu opakovat. Maximálně starému pánovi, když ho někdo najde a řekne mu to bokem. Že jsi okradl Faltýnka a že jsi mu dal 30 % místo těch 50. Tak toto o tobě vykládá Trunečka, aby se ochránil. Tady to máš. (...) Ty ses spojil s ďáblem, ty sis ho přivedl. On ti přivedl Miloška, kterého jsem ti mohl přivést já,“ rozčileně komunikuje v první zveřejněné části El-Talabani.
Jak popisuje článek Aktuálně.cz, nejprve si muži začali sepisovat jména a sumy na papír, o kterých následně diskutovali. Debata se však vyostřila natolik, že El-Talabani začal do odposlechu zmiňovat i konkrétní jména. Dovídáme se, že v kauze figurovali i podnikatel Ivan Trunečka, jemuž se podařilo získat desetimilionové zakázky pro Teplárny Brno a který má konexe právě na syna Faltýnka staršího. Padlo i jméno „Milošek, říďa DP“, jež má označovat ředitele Dopravního podniku města Brna Miloše Havránka.
Pánové zmínili ještě peníze z brněnské odpadové společnosti SAKO. Příslušné orgány se však soustřeďují hlavně na údajnou korupci v městské části Brno-střed, která má zahrnovat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže sídlící v Brně, Fakultní nemocnici Brno nebo tamní Správu železnic. Policie tuto korupční kauzu označuje souslovím Brněnská stoka.
Kauzu proto předala Národní protidrogová centrála Národní centrále proti organizovanému zločinu. Ta vyšetřování dotáhla a na začátku března obžalovala jak Švachulu, tak Trunečka. Státní zástupce Radek Mezlík navrhl prvnímu zmíněnému trest odnětí svobody na 15 let a druhému 13. El-Talabanimu, jako spolupachateli, navrhl pětiletý trest. Faltýnkům se však trest vyhýbá.
Státní zástupce je však přesvědčen, že korupční aféra je masivnější a přesahuje hranice Brna. V budoucnu je proto možné, že i Faltýnkové, údajně zmínění v nahrávkách, budou také vyšetřováni. Tvrdí však, že s korupční aférou nemají nic společného.
Článek o kauze webu Aktuálně.cz a redakce Hospodářských novin je možno si přečíst zde.