V posledních dnech se do mediálního „světla reflektorů“ dostalo hnutí Black Lives Matter. Odstartovala to násilná a zbytečná smrt George Floyda, která spustila vlnu masových protestů nejen v USA, ale po celém světě.
Vybrali jsme proto desítku filmů a seriálů, které unikátně zachycují pointu rasismu především v USA. Musíš mít na paměti, že tam je historie rasismu vůči černochům hluboko vrytá nejen do chování společnosti, ale dokonce i do některých zákonů a rovnoprávnost před ústavou si museli vybojovat (i to za pomocí bílých).
Náš výběr zdaleka neobsahuje všechny kvalitní snímky a seriály. Vybírali jsme ty, které si můžeš pustit na HBO či Netflixu a hledali jsme různorodost v žánrech i v příbězích. Některé jsou vtipné, doporučujeme ale i pár dokumentů či emotivních filmů se silným odkazem.
Nemusíme snad říkat, že rasismus už do tohoto století nepatří. Vymýtit se nám ho však podaří pouze v případě, pokud budeme rozumět všem stranám. Začni tedy postupně, tento víkend s filmy či novým seriálem, a vzdělávej se spolu s námi.
Konečně seriál o černoších, při kterém se můžeš vtipům svobodně zasmát. Postupně si poslechneš myšlenky každého člena rodiny, kteří vysvětlují, jakým způsobem se vyrovnávají s historickým traumatem 400 let trvajícího zotročení černochů v USA. Parodie přeplněná narážkami na barvu pleti zostra a trefně ilustruje, za co všechno může otroctví. Spoiler alert: za všechno.
Je to dokumentární seriál plný faktů, které je třeba brát stoprocentně vážně? Ne. Je to zábavná komedie, která trefně otevírá diskusi o rasismu a způsobech, jakými se černoši snaží vyrovnat bělochům (dokonce i v případě, že jsou miliónkrát úspěšnější než běloši v jejich okolí)? Ano. Ničím jiným jsme tento žebříček otevřít ani nemohli.
Má jen jednu sérii s přibližně půlhodinovými epizodami.
Dear White People, Netflix
Tento seriál nebudeš moci přestat sledovat, jedině na několik minut v případě, že si budeš chtít některé z nespočtu referencí na černošskou kulturu a americkou historii ověřit na internetu. V hlavní roli vystupuje mladá žena, jedna z mála černých lidí na prestižní univerzitě. Bojuje za práva černých a pro bělochy velmi nepříjemným způsobem vysvětluje, co je rasismus. Celá první série se točí kolem halloweenské párty s tématem Black Face.
Mezitím se sama zamiluje do bělocha, vyrovnává se s reakcí lidí ze své komunity na jejího přítele a zjišťuje, kam až sahá skrytý rasismus na škole. Silné výroky, zajímavý příběh a skvělé vtipy z tohoto seriálu dělají vynikající materiál na zábavu i na osvětu. Někde je přece třeba začít.
Má tři série (tzv. Volumes) s přibližně půlhodinovými epizodami (tzv. Chapters).
Django Unchained, Netflix
Téma rasismu se objevilo také ve westernu Nespoutaný Django pod taktovkou Quentina Tarantina. Jde o vtipný, krvavý, akční, inteligentní a epický film, který tě pobaví a zároveň ti pomůže dívat se na věci trochu i z pohledu černochů. A to se každému z nás hodí.
Na Nespoutaném Djangovi je nejlepší, že si při tak tragickém tématu, jakým otroctví nepochybně je, dokáže udržet značnou dávku humoru, která tě rozesměje i v těch nejbrutálnějších situacích. Tarantino sice bruslí na tenkém ledě a ve věčně politicky korektní Americe si už vysloužil nejednu kritiku, z filmu je ale jasně cítit odpor k rasismu a otroctví.
I k tomto snímku jsme přinesli recenzi.
Mudbound, Netflix
Snímek Mudbound o netradičním přátelství mezi černochem a bělochem, kteří si oba z války přinesli hluboké trauma, přináší trochu jiný pohled na notoricky známou minulost.
Do jisté míry přinesla zejména do mezilidských vztahů rovnováhu paradoxně druhá světová válka. Přátelství mezi veterány ti ukáže, že důležitá není barva pleti, ale velikost srdce.
Ve skvělém snímku se dočkáš nejen dramatických scén z USA, ale také z bojových konfliktů v Evropě. Mudbound z produkce Netflix Akademie nominovala na čtyři Oscary. Konkurence ale byla silná, a tak film ani jednu z nominací neproměnil.
K dramatu jsme ti v minulosti přinesli i recenzi.
Strong Island, Netflix
Oscarový dokument vypráví o bolestivé a nekalé smrti Williama Forda, černocha, kterého v roce 1992 zastřelil bílý automechanik. Postavili ho před porotu tvořenou výhradně bělochy a ze soudu odkráčel jako svobodný muž.
Dokument režíroval bratr zesnulého, zpovídá v něm i další členy rodiny, včetně matky. Vypráví, jak se vyrovnávali s bolestivou ztrátou, jak selhal americký soudní systém v tom, aby potrestal vraha a jak se strachem chodili po ulici, protože by se to mohlo stát i jim. Téměř dvouhodinová stopáž zachycuje syrové emoce a klidný hněv, často bez zbytečného hudebního podmázů nebo vyšperkovaných prostřihů.
Uzemní tě a připomene, že i uprostřed hlučných protestů stále mluvíme o vraždách konkrétních lidí. Nejsou to jen čísla. A ačkoli by mělo být jedno, zda jsou nebo nejsou černí, zatím to tak není.
The Loving Story, HBO
Další dokumentární film na našem seznamu hovoří o dnes už nepochopitelném zákoně: kdysi manželství mezi bělochem a černoškou nebylo ani možné. Richard a Mildred museli za svou lásku bojovat už od začátku a dotáhli to i na nejvyšší americký soud, protože jejich manželství bylo podle tehdejších zákonů ve Virginii protizákonné.
V láskyplném a přece surovém dokumentárním filmu můžeš sledovat, jak láska dvou lidí doslova změnila pohled na svět v jedné z prý nejsvobodnějších zemí na světě. Mladá dvojice bojovala nejen za jejich vztah, ale za stejná práva pro všechny. Dokument si vysloužil i několik nominací na Zlatý glóbus a dokonce i jednu na Oscara, nakonec se je ale nepodařilo proměnit.
Watchmen, HBO
Při oznámení seriálové adaptace Watchmen od tvůrce seriálu Lost jsme byli opatrní. Přišly však první záběry a my jsme se pomalu začínali těšit. Nakonec jsme se dočkali jednoho z nejlepších, ne-li vůbec nejlepšího seriálu minulého roku.
Postavy žijící v blízké budoucnosti si kromě množství problémů se stavem společnosti stále musí poradit i s rasismem, i když je místy dobře skrytý. Bývalí členové KKK skrývají své róby a tváří se jako andělíčci, ale ve skutečnosti jsou to stále odporní lidé s ďábelskými plány.
Watchmen exceluje v mnoha aspektech, ale když se díváme čistě na otázku rasismu, musíme zmínit zejména šestou epizodu. Ta se celá odehrává v černo-bílých barvách umocňujúcich stav tehdejší společnosti. V minulosti se rozděloval svět právě na tyto dvě barvy a ty už zřejmě víš, která z nich to měla mnohonásobně náročnější.
Fanoušci rovnoprávnosti ale mohou být s epizodou spokojeni, protože v ní častokrát představitelé rasistické společnosti dostanou přesně to, co si zaslouží. Nemluvě o tom, že jde o prvotřídní ukázku inteligentního a dospělého příběhu s autentickými postavami.
Insecure, HBO
Další seriál, který tě rozesměje. V hlavní roli dvě černošky snažící se najít své místo v dnešním světě. Ačkoli rasismus není nosným tématem příběhu, je v seriálu citelný tak, jak ho pociťují mnozí lidé na světě – někdy v maličkostech, jindy v doslova nepříjemných projevech, na které by nejraději zapomněli.
Tvůrcům je třeba uznat, že konečně někdo začal mluvit i o „běžných“ lidech, kteří mají prostě jinou rasu: nepocházejí z černošského ghetta, nemají zkušenost s kriminalitou, žijí klasický, moderní americký život. Seriálu Insecure se daří ukazovat, že tíha toho, že si černoška, je cítit i v momentě, kdy vedeš „normální“ život.
Seriál má zatím čtyři série s přibližně půlhodinovými epizodami.
The Hate U Give, HBO
Další film o rasismu a nenávisti a chudáčcích černoších? Ani náhodou. The Hate U Give je mnohem víc. Ústředním tématem je hnutí Black Lives Matter a policejní brutalita, která bez okolků vzala život mladému muži. V hlavní roli sledujeme mladou černošku, která vyrostla v typické, uzavřené černošské komunitě. Je inteligentní, krásná... a před jejíma očima zastřelili jejího kamaráda (také černocha). To v ní probudí nevídaný hněv.
Příběh v posledních dnech rezonuje, protože upozorňuje, že George Floyd nebyl první obětí policejní brutality vycházející z rasismu. Ukazuje také, jak mohou mladí lidé bojovat, proč vlastně organizují protesty a připomíná, že na rozdíl od bělochů, černoši s pocitem, že jsou černí a tedy jiní, vyrůstají. Ne proto, že ho cítí sami, ale protože systém v USA jim to neustále připomíná.
Nejde o faktický dokument, ale emotivní příběh, který tě donutí zamyslet se předtím, než znovu zakřičíš #AllLivesMatter. I tomuto snímku jsme se již věnovali v recenzi.
Bonusy
Seznam filmů a seriálů, které ti ukáží různé stránky rasismu, je značně delší. Některé ani nemluví přímo o opresi, ale z kontextu příběhu nádherně vycítíš, jak vypadal život černochů. Ideálním příkladem je Self-Made: Inspired by the Life of Madam C. J. Walker na Netflixu.
Doporučujeme ale i filmy Freedom Writers, Kult hákového kříže (American History X,) Hidden Figures, Selma, Greenbook či BlacKkKlansman.
Mezi dokumenty můžeš začít s LA 92 nebo 13th vysvětlujícími zárodky rasismu a jak se na to vlastně v USA dívají. Nekončí to ale filmy a seriály. Pokud chceš vědět více, přečti si, proč za smrt George Floyda není odpovědný jen rasismus samotný.