Profesorka chtěla upozornit na vnímání rasy v dnešním světě.
Americké protesty proti systémovému rasismu a policejní brutalitě pronikly i do evropské společnosti. Když se v anglické fotbalové Premier League hrál zápas Burnley proti Manchesteru City, parta fanoušků si objednala letadlo s transparentem „White Lives Matter“, upozorňuje The Guardian.
Klub tento čin odsoudil a fanouškům zakázal vstup na stadion, ale na sociálních sítích se strhla debata o tom, zda je na transparentu něco špatného. Situaci okomentovala i profesorka Priyamvada Gopal z Univerzity v Cambridgi, která se nebála kontroverze.

Akademička na Twitter napsala, že na bělošských životech nezáleží tak jako na bílých. „Na bělošských životech nezáleží. Jako na bílých. Zrušte belošství,“ zněl její status, který sociální síť zanedlouho smazala. Profesorka ho proto napsala znovu, ale i ten byl nakonec smazán.
Výrok pochopitelně vyvolal vášně, ale Gopal si za ním stála. Myslela ho prý tak, že nikdo nemůže oponovat frázi „Black Lives Matter“ frází „White Lives Matter“. Doplnila, že bílá barva kůže má samozřejmou hodnotu, zatímco černá zatím nikoli. Podle ní to, že je člověk bílý, není samo o sobě žádným kritériem pro to, aby na jeho životě záleželo nebo nezáleželo.
Hodnota života by měla být neměnná a nenapojená na žádnou ideologii kolem barvy kůže. „Záleží na životě, nikoli na bílé barvě kůže.“
The University defends the right of its academics to express their own lawful opinions which others might find controversial and deplores in the strongest terms abuse and personal attacks. These attacks are totally unacceptable and must cease.
— Cambridge University (@Cambridge_Uni) June 24, 2020
Profesorka si za své výroky vysloužila hromadu výhružek smrtí, které už vyšetřuje i policie. Její univerzita se za ni ale postavila.
Na Twitteru Univerzita v Cambridgi napsala, že stojí za právem své zaměstnankyně vyjadřovat v souladu s právem své názory, i když je někdo může považovat za kontroverzní. Zároveň rázně odsoudila jakékoli útoky a vyhrůžky.