Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Situaci v Bělorusku přibližujeme prostřednictvím rozhovorů s přímými účastníky protestů ze dvou největších měst země.
Bělorusko se zmítá v protestech. Už v týdnech před „prezidentskými volbami“, ve kterých zvítězil již pošesté diktátor Lukašenko, lidé tvořili ve městech po celé zemi lidské řetězy. Ani spojení opozice a slib hlavní protikandidátky Světlany Cichanouské, že po své vítězství uspořádá do půl roku nové demokratické volby, ovšem nestačilo.
Podle oficiálních výsledků dostal Lukašenko 80 procent hlasů. To ale vzhledem k náladě a stavu země vzbuzujeskepsi. Na internetu je řada videí, které napovídají, že došlo k falzifikaci volebních výsledků. V místech, kde se hlasy počítaly pod nezávislým dohledem, měl Lukašenko nejvýše 25 %. V Minsku dokonce dostávala mezi pěti a deseti procenty hlasů.
Frustrovaní a naštvaní lidé tak vyšli do ulic v městech po celé zemi, aby dali najevo, co si myslí o průběhu voleb v Bělorusku. Ve státě o 9,5 milionu obyvatel se demonstruje v ulicích už od neděle, média hlásí první mrtvé, barikády v ulicích a masivní zatýkání.
Abychom ti přiblížili, jak to v ulicích Běloruska vypadá, oslovili jsme dvě mladé ženy, které se účastní protestů ve dvou největších městech země – v Minsku a Vitebsku.
Lada žije ve Vitebsku, které je podle ní jinak přezdívané hlavním městem severu Bělorusku. V rozhovoru, který jsme vedli v noci z pondělí na úterý uvedla, že protesty byly mírumilovné a zúčastnili se jich lidé ve věku mezi 18 a 25 lety.
„Ale v jiných městech, především v Minsku, se odehrává reálná válka. Policie používá slzný plyn, gumové projektily a zábleskové granáty, a to i přesto, že na ně lidé neútočí. Jen tleskají a snaží se s policisty mluvit,“ prozradil Lada pro REFRESHER.
Policisté prý zatýkají náhodně, obviňují lidi z trestných činů, které nespáchali, a pak je zavírají. „Blízcí těch, kteří byli včera zadržení, je ještě neměli šanci vidět,“ dodala. Existují ale i záblesky naděje. „Ve městě Kobryn se lidem podařilo policisty přesvědčit, aby odložili své štíty. Včera se objímali a plakali,“ vypráví.
Lidé mají kvůli vypínání internetu a blokování VPN problémy s informovaností a organizací. Jedinými široce dostupnými kanály jsou ty státní, které podle Lady tvrdí, že za protesty stojí extrémisté z Polska a Česka, kteří za ně i platí.
Pro Putina jde o opravdu vhodnou dobu k invazi do Běloruska. Ale nemyslím si, že to udělá, je to příliš riskantní.
Většinu demonstrantů tvoří mladí lidé podle Lady z toho důvodu, že jsou lépe informovaní, hodně cestují a ví, jak se mají lidé v ostatních částech Evropy. „Naše země je stále jako z dob Sovětského svazu, ale to v roce 2020 nemůže fungovat. V malých městech není žádná práce, žádná budoucnost, a tak lidé opouštějí své domy, aby je nechali doslova rozpadnout a našli si práci ve větším městě, v Rusku nebo Polsku. Řeč je zvlášť o mladých lidech. Ti, kdo zůstávají, jsou beznadějní opilci nebo velmi staří lidé, ani oni se z logiky věci nedokáží příliš dobře postarat o své domovy. Dříve nebo později celé vesnice vymírají,“ popisuje stav země.
Ze svého okolí prý zná jen jednoho člověka, který Lukašenka podporuje. „Jde o tetu otce mého manžela. Je to stará paní, která nemá dostatek informací, pouze sleduje vládní televizní kanály, takže je přesvědčená, že nový prezident nebude vyplácet penze. Lukašenko to dělá, takže jej volila, aby jí nesebrali peníze. Mimochodem, penze v Bělorusku je 130 dolarů (zhruba 2 900 korun, pozn. red.),“ prozradila REFRESHERu.
Na otázku ohledně případné hrozby z Ruska, které by mohlo využít dočasné nestability země, odpověděla po chvíli přemýšlení. „Pro Putina jde o opravdu vhodnou dobu k invazi do Běloruska. Ale nemyslím si, že to udělá, je to příliš riskantní. Ačkoli jsme nyní velmi zranitelní,“ uvedla.
Lada, stejně jako řada dalších Bělorusů, prožívá momentální dění v zemi celou škálou emocí. „Prvně jsem byla především naštvaná. Když jsem poprvé slyšela o výsledcích voleb, úplně jsem zuřila. Zároveň se bojím kvůli protestům, kvůli tomu všemu násilí, ale také se cítím provinile, protože nejsem teď v ulicích. Bojím se i toho, že se nic nezmění a tohle všechno přijde vniveč.“
Nataliya, Minsk
Z hlavního města Běloruska s námi promluvila Nataliya. „Během prvního dne jen málokdo čekal, že zákroky budou tak brutální. Včera byli lidé mnohem radikálnější a lépe připravení. Prakticky nemáme žádný internet. Někde se lze připojit přes VPN, ale není to stabilní. Lidé nemají žádné informace,“ začala.
Nikdo mě nepřipravil na gumové projektily a na to, že začnou zabíjet lidi.
„Někteří stále doufají v mírumilovný protest, ale mocenské struktury nám nedávají šanci. Celou včerejší noc lidé stavěli barikády a blokovali části města. Rozehnáni byli s různým účinkem za pomoci vodních děl, zábleskových granátů a gumových projektilů. Jsou oběti. Oficiální televizní kanály, které jsou pro mnoho lidí jediným zdrojem informací, tvrdí, že protesty byly připraveny zainteresovanými lidmi z České republiky. Tvrdí, že demonstranti jsou opilí a agresivní a policie se musí bránit. Ministerstvo vnitra ani oficiálně nepotvrzuje oběti,“ vypráví.
Podle Nataliye už není ani kam zavírat nově zadržené lidi. Ti, kdo byli během včerejších protestů zadržení, prý následně byli propuštěni. Podle ní se ve světle aktuálních událostí mění pohled na Lukašenka i jeho dosavadním stoupencům. Lukašenkův nezájem o vlastní lid prý obnažil jeho přístup k řešení pandemie koronaviru.
V ulicích Minsku probíhají tvrdé střety, kterých se Nataliya účastní především jako podpora těch, kdo stojí v první linii. „První den byl pro mě šok. Byla jsem připravena, že mě zbije policie a strávím 15 dní za mřížemi, ale nikdo mě nepřipravil na gumové projektily a na to, že začnou zabíjet lidi. Jsem proti násilí. A nedokážu bít lidi. Takže jsem je včera jen podporovala. Nosila jsem vodu, léky, pomáhala lidem a blokovala cesty. Nejsem v první linii, ale každá pomoc je pomoc. Lidé, kteří se nebojí, jsou pro mě hrdinové. A dělám vše, co mohu, abych jim pomohla. Dnes mám seznam věcí, které mohou pomoci lidem z barikád,“ uvedla pro REFRESHER.
Neexistuje prý žádná organizace, koordinace ani jednotní lídři. Lidé spontánně vycházejí do ulic a jejich cílem je připojit se k větší skupině nebo vyrazit směrem do centra města. „Já žiji na kraji města a největší včerejší souboj se odehrával nedaleko mě. Skončil téměř u mého domu. Takže není těžké zde najít místo, kdo lidé bojují za svobodu,“ prozradila.
Bojíme se, že sem Putin pošle své vojáky. To je ten největší strach, který teď máme.
Zatčení se nevyhnulo ani jí, ani jejím okolí. „Znám jednoho chlápka a jednu dívku. Zadrželi je včera, ale nemůžu zjistit, kde jsou. Já sama jsem byla zadržena, ale pustili mě po několika hodinách bez protokolu nebo vysvětlení. Stalo se to před dvěma týdny. Stále nevím, kdo mě zatkl a proč,“ řekla.
Demonstrace v zemi prý mají hned několik příčin. „Jsme unaveni ze života v zemi, kde nemáme žádná práva. Ani lidská práva. A on tu vládne 26 let. Zástupy mladých lidí se narodily a vyrostly za jeho vlády. Ale také viděly, jak žijí lidé v zemích, kde je svoboda. A že za to mohou bojovat.
Je to těžké zde nyní být. Nemáte tolik možností. Já mám štěstí, mám dobře placenou práci, takže tady žiji ráda. Ale mám strach zde porodit a vychovávat děti,“ uvedla.
Také Nataliya má obavy z reakce Ruska. „Bojíme se, že sem Putin pošle své vojáky. To je ten největší strach, který teď máme. A nemáme žádné zprávy. Jsme jako slepá koťata v temném koutě,“ prohlásila.