Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nikdy by ses neměl do puntíku řídit recenzenty a už vůbec ne názory běžných diváků na IMDb nebo ČSFD.
Pokud hledáš nějaký film, který by sis dnes pustil, je vysoce pravděpodobné, že se podíváš na nějaký filmový web nebo internetové databáze, které průměrují hodnocení diváků. Můžeš zajít na Metacritic a Rotten Tomatoes, které jsou určitě nejrelevantnější, ale drtivá většina lidí spíše zavítá na IMDb nebo ČSFD. Jde o veřejně přístupné databáze, které průměrují hodnocení filmů od uživatelů z celého světa.
Často se stane, že nějaký film někdo vyzdvihuje nebo totálně pošlape i bez toho, aby ho viděl. Nebo ho jen hodnotí lidé, kteří nedokáží „číst“ filmy. Nedokážou ocenit technický aspekt válečného 1917, nedokážou pochopit trikové náročnosti Avengers: Endgame a genialitu v plánování a produkování snímku, nedokáží vstřebat skvělé filmařské postupy a atmosféru hororů.
Nebo jen milují blockbustery, výbuchy, atraktivní a spoře oděné ženy, přesto zajdou do kina na mírně filozofické Ad Astra a potom mumlají, že to byla nuda. I proto by ses hodnoceními na takových webech neměl řídit.
Nejlepší je, pokud znáš styl tvůrců nebo si necháš poradit od lidí, kteří znají tvůj vkus. Pokud tuto možnost nemáš, nejideálnější volbou je následně věřit recenzentům. My ti dnes představíme důvody, proč by ses neměl zcela řídit ČSFD. Samozřejmě, není to chyba webu ani jeho moderátorů. Ale i tak se stalo, že tam některé skvělé filmy mají podprůměrná hodnocení.
V článku se tak podíváme na 10 filmů, které jsou v šedém pásmu, a tudíž mají méně než 70 %. Samozřejmě, i hodnocení 6/10 jsou nadprůměrná a i takové filmy si dokážeme užít. Nicméně, v případě těchto 10 snímků je až trestuhodné, že se nepohybují ve vyšších číslech. Pod jednotlivými filmy najdeš hodnocení na ČSFD a průměr hodnocení z recenzí na Rotten Tomatoes a Metacritic.
Od premiéry této klasiky uběhlo neuvěřitelných 34 let. Tom Cruise se představil jako drzý, sebevědomý, ale sympatický pilot stíhaček v napínavém ději, který v sobě našel prostor pro romantiku, napětí, akci i drama. Top Gun je skvělou oddychovkou a nepochybně byl před 34 lety velkou kino událostí.
Přesto má na ČSFD pouze 68 %. Zajímavé je, že právě uživatelská hodnocení na Rotten a Metacritic jsou mnohem vyšší než od recenzentů. Už se nemůžeme dočkat, co předvede Cruise ve dvojce.
10 nominací na Oscara, z toho jedna výhra pro Olivii Colman jako hlavní herečku. Na ČSFD má Favoritka 69 % a nachází se v šedém pásmu. Uzemněný film, ve kterém nenajdeš akci, ale za to mnoho romantiky, rozkoše a skvělého scénáře.
Emma Stone, Rachel Weisz a Olivia Colman se zamotaly v milostném trojúhelníku, jehož součástí je erotika, psychologické hry či intriky.
ČSFD: 69 %, RT: 8,5/10, MC: 91/100
3. Birdman – 2014 (r. Alejandro G. Inarritu)
Uznáváme, že Birdman je přece jen o něco náročnějším filmem jako Top Gun. Jeho hlavní postava v podání Michaela Keatona bojuje s vnitřními démony a jeho svět je nesmírně chaotický.
Černá komedie však funguje absolutně dokonale díky precizní režii, výbornému střihu a svým různorodým postavám, které příběhu dodávají hloubku a pokaždé se postarají o neočekávané události. U Birdmana se zasměješ, ale i zamyslíš nad vážnými tématy.
Nepamatuji si, kdy mě naposledy film takto unesl. Během jeho sledování jsem napjatě seděl v křeči a netrpělivě čekal, co šíleného přinese další scéna a jak to celé skončí. Uncut Gems je nesmírně ukřičených film, který se odehrává ve vysokém tempu. Hlavní postavou je Adam Sandler, který riskuje svůj život skrz různé sportovní sázky, což ho brzy doběhne.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Který film od režisérů Matrixu si zaslouží vyšší hodnocení.
Které horory z posledních 5 let uživatelé na ČSFD nedokázali docenit, přestože jde o špičku v žánru.
Jak jsme byli na festivalu v Benátkách, kde jsme recenzovali dva výjimečné filmy. Na ČSFD však mají slabé hodnocení.
Který film o Stevu Jobsovi je absolutně podceňován.
Má však eso v rukávu, kolem kterého se točí celá premisa filmu. Ten ti sednout nemusí, ale jeho brilantní režie a skvělý Sandlerův herecký výkon se minimálně postarají o to, že se nebudeš nudit ani sekundu. Důkazem je i našich 10/10 v recenzi zde.
ČSFD: 65 %, RT: 8,38/10, MC: 90/100
5. Steve Jobs – 2015 (r. Danny Boyle)
Přehlížená a často podceňována biografie Dannyho Boylea nás učarovala zejména svým nádherným koncem a skvělým Michaelem Fassbenderem coby Stevem Jobsem.
Snímek je rozdělen na tři části, tři důležité momenty Jobsova života a kariéry, které se nám Boyle snažil vyprávět v rychlých, napínavých sekvencích se skvělými dialogy. Jobs je emotivní, zábavný, herecký skvost, který si nesmíš nechat ujít.
ČSFD: 68 %, RT: 7,66/10, MC: 82/100
6. Speed Racer – 2008 (r. Lana a Lili Wachowski)
Dosud mnohými nepochopený Speed Racer by recenzenti asi hodnotili jinak, kdyby přišli do kin dnes. Vizionářský blockbuster od sourozenců Wachowských vyšel 5 let po ukončení Matrix trilogie. Jistě, nebyl to zdaleka takový filozofický, herecký a ani akční skvost jako v případě Matrixu.
Speed Racer však stále nabízel nesmírně záživnou kino zábavu, trikové divadlo, jaké v té době dokázal doručit jen málokdo a mnoho nezapomenutelných scén. Podobně jako u Top Gunu, i Speed Racera více docenili diváci, ale stále to neodráží výjimečnost tohoto filmu.
ČSFD: 65 %, RT: 5,14, MC: 37
7. Mother! – 2017 (r. Darren Aronofsky)
V tomto případě chápeme, když někomu snímek nesedl. V redakci jsme se ale nedokázali odlepit od plátna. Darren Aronofsky natočil brutální, nekompromisní a nepříjemnou sondu do lidského srdce. Biblický příběh se spoustou referencí a jen jemně skrytým skutečným významem dokázal v divácích vzbudit mnoho rozličných emocí. Je pravda, že Mother! nedokáže docenit jen tak leckdo, ale právě to dělá film výjimečným.
Jednoznačně stojí za zhlédnutí, akorát máš smůlu, pokud jsi to nestihl v kině. Mimochodem, recenzovali jsme i Shape of Water. Hádáš správně, i to je na ČSFD podhodnocené (63 %).
ČSFD: 57 %, RT: 6,83/10, MC: 75/100
8. Us – 2019 (r. Jordan Peele)
Jordan Peele se po Get Out pustil do dalšího hororu/thrilleru. Tentokrát jsme se ještě více nasmáli a režisér nám i pěkně zamotal hlavy. Us funguje i jako film, ve kterém nehledáš skryté významy a nespekuluješ nad koncem, ale mnohem více si z něj vezmeš, pokud chápeš, co jím chtěli tvůrci říct. Snímek má skvělé postavy, funkční dějové zvraty a perfektně vyskládaný příběh.
Jistě, není tak přístupný jako Get Out, ale pracuje se stejně důležitými tématy. Peele měl možná příliš vysoké ambice, které nedokázal dokonale přenést na stříbrné plátno, ale i tak jsme si Us nesmírně užili. O tom svědčí i naše nadšená recenze.
ČSFD: 57 %, RT: 7,93/10, MC: 81
9. Čarodějnice – 2015 (r. Robert Eggers)
Čarodějnice má pomalé tempo a postupnou gradaci se spoustou nepříjemných výjevů. Herci mluví netradičním dialektem a na horor je tu pro mnohé příliš málo příšer. Jenže síla Čarodějnice tkví právě v nezapomenutelné atmosféře a skvělých hercích.
Režisér Robert Eggers vytvořil kolem sedmičlenné rodiny farmáře Williama mysteriózní dějovou linku, která na horor skončila tak trochu netradičně. Ale věz, že pokud máš rád kvalitně natočené filmy s úžasnou atmosférou, bude se ti líbit. Jen nečekej bubáky vyskakující ze tmy a hodně akce.
ČSFD: 58 %. RT: 7,78/10, MC: 83/100
10. Ad Astra – 2019 (r. James Gray)
Čeští a slovenští diváci Ad Astru nemají moc v lásce. Trailer byl totiž trochu zavádějící. Objevilo se v něm velké množství akce, přičemž snímek samotný se na ni primárně nespoléhá. Nejde o žádný vesmírný blockbuster, spíše poezii ve hvězdách (název v latině znamená „Ke hvězdám“). Ad Astra je velmi přístupným filozofickým filmem, který se odehrává ve vesmírném prostředí.
Režisér James Gray natočil mnoho nádherných scén a vesmírných atrakcí a nenechal se zahanbit ani při skvěle natočené akci. Na konci dal i tečku za výborně vypracovaným vztahem mezi otcem a synem a také se opíral o geniální herecký výkon Brada Pitta, který byl loni zřejmě na vrcholu svých sil.
Ad Astra je všechno, jen ne nudný či nesmyslný film. Akorát musíš číst mezi řádky, dokázat ocenit kvalitní filmařinu a nehrát si na mobilu.
ČSFD: 61 %, RT: 7,54%, MC: 80
Znáš nesmírně kvalitní film, který má na ČSFD méně než 70 %? Neváhej a napiš nám o něm do komentářů.