Ministerstvo zdravotnictví se skrze Twitter Chytré karantény pochlubilo novou statistikou, která, dle údajné analýzy jejích dat, obodovala pravděpodobnost nákazy koronavirem u jednotlivých činností. Nápadně se ale podobá starší americké statistice.
Chytrá karanténa, tedy projekt, který má usnadnit boj s nákazou Covid-19, se pochlubila na svém twitterovém účtu novou statistikou. V ní jsou seřazeny činnosti, které může člověk obvykle dělat podle toho, jak velkému riziku nakažení koronavirem se při jejich vykonávání vystavujeme. Statistika se ale nejen graficky, ale i jejím obsahem nápadně podobá té, kterou vytvořila Texaská zdravotnická asociace.
„Chytrá karanténa analyzovala tisíce dat, abychom mohli sestavit přehled činností podle míry rizika nákazou koronavirem,“ tvrdí tweet, který v pondělí dopoledne sdílel oficiální účet české Chytré karantény. K tomu dodává: „Pokud ale dodržíte hygienické zásady, tak se riziko výrazně snižuje.“
Její statistika se však nápadně podobá té, kterou zveřejnila Texaská zdravotnická asociace už 3. července. Až na to, že jde česká statistika sestupně, jsou v obou případech podobné body, kterou jsou občas vynechány nebo nahrazeny. Takových případů je ale minimálně.
Toto porovnání vzbudilo na Twitteru rozruch a rozvířilo debatu, do jaké míry se v českém případě jedná o statistiku z vlastních dat, a do jaké míry si ji vypůjčila od amerických kolegů. Lidé pod příspěvkem si na to udělali vlastní názor.
„Analyzovali jsme tisíce dat, abychom nakonec přeložili z prstu vycucanou tabulku někoho jiného a otočili ji vzhůru nohama,“ uvedl jeden. „To je ostuda, okopírovat údaje a info z Texasu. Je mi trapně. O penězích, co nás to všechny stálo, ani nemluvě,“ myslí si druhý.

Požádali jsme proto o vyjádření zástupce aplikace eRouskacz, která trasuje pohyb lidí v rámci chytré karantény. „Bohužel nemůžeme z pozice vývojářů aplikace poskytnout komentář,“ uvedl za tým eRouska.cz Honza Mazal.
Aktualizace (13:25) - Ministerstvo zdravotnictví na dotaz REFRESHERu zareagovalo v pondělí odpoledne. „Infografika nejčastějších míst šíření nákazy covid-19 je inspirována Texaskou lékařskou asociací a ověřena na prostředí ČR. Porovnali jsme data o klastrech z Chytré karantény s daty Texaské lékařské asociace a zjistili jsme, že se v mnohém překrývají,“ přiznala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
„Vnímáme jako přínosné inspirovat se materiály ze zahraničí, které nám pomůžou edukovat českou veřejnost,“ uvedla mluvčí a dále vysvětlila, že se koronavirus šíří v místech, kde se koncentruje velké množství lidí delší čas a nejsou tam dodržovány bezpečné rozestupy. Chová se tedy všude stejně. V Česku jsou prý nejrizikovějšími klastry, tedy ohnisky nákazy, bary a diskotéky.