
Za českou cestou na Tchaj-wan stojí Francie i Slovensko. Takové výhrůžky nemůžeme akceptovat, řekla Čaputová
Misi předsedy Senátu Miloše Vystrčila podpořila i slovenská prezidentka nebo francouzské ministerstvo zahraničí.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Česká diplomatická mise na Tchaj-wan, která dostala přízvisko „let svobody“, se překlenula za svou polovinu, přesto se neustále diskutuje o tom, jestli měla být vůbec uskutečněna. Na rozdíl od nejvyšších českých státníků, kteří jsou toho názoru, že předseda Senátu Miloš Vystrčil neměl nikam jezdit, vyjadřují jeho cestě podporu vysocí zahraniční politici.
Včera se k nim přidala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nebo francouzské ministerstvo zahraničí.

„Slovensko stojí za Českou republikou. Vztahy mezi Evropskou unií a Čínou jsou založeny na dialogu a vzájemném respektu. Výhrůžky mířené na jednoho ze členů Evropské unie podkopávají úplné základy našich vztahů a jako takové jsou neakceptovatelné,“ napsala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na Twitter.
Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1638 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Její vyjádření se neobešlo bez českých komentářů. „To je zase ostuda. Nakonec nás musí hájit prezidenti a ministři jiných zemí, protože u nás se na to prezident ani premiér nezmůžou,“ poukázal jeden z komentujících na fakt, že ani prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš Vystrčilovu cestu nepodpořili.
Spíš se k ní celou dobu stavěli odmítavě. Dokonce ani pořádně nezareagovali na výhrůžky čínského ministra zahraničí Wanga I, že předseda Senátu za svou cestu „zaplatí“.

Stanovisko prezidentky Čaputové ocenil přes Twitter i bývalý předseda vojenského výboru NATO a bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Petr Pavel. „Díky paní prezidentko za Vaši podporu České republiky a hlavně principu nepřípustnosti výhrůžek a zastrašování v mezinárodních vztazích,“ napsal, a zároveň dodal, že se suverénní země nesmí nechat zastrašovat a měly by v obraně těchto principů stát při sobě.
Za Českem stojí i Francie
Ve stejný čas se postavil za českou cestu na Tchaj-wan i francouzský rezort ministerstva zahraničí. Jak uvádí Le Figaro, zaujal prakticky stejný postoj jako naši slovenští sousedé. „Evropsko-čínské vztahy musí být založeny na dialogu, zásadě vzájemnosti a vzájemného respektu, což jsou základní podmínky pro prohloubení našeho partnerství. V tomto ohledu je nepřijatelné, aby Čína vyhrožovala státu Evropské unie. Vyjadřujeme solidaritu s Českou republikou,“ uvedla mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Agnes von der Mühll.
Přestože se část evropských zemí vyjádřila ke stanoviskům čínského ministra zdravotnictví vůči českému předsedovi Senátu odmítavě, čínská strana si stále stojí za svým. Ministr Wang I se za svá slova stále neomluvil, přestože jej k tomu ponoukal mimo jiné i starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný ve svém dopise.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.

