Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 24. 11. 2020 svátek má Emílie

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Politika - Česko
4
Vojtěch Vanda
15. září 2020, 11:04
Čas čtení: 1:46
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Kolik berou Ovčáček nebo hradní kancléř Mynář? Hrad uveřejnil platy vysokých úředníků

Kancelář prezidenta republiky rukou jejího vedoucího Vratislava Mynáře zveřejnila platy vedoucích úředníků, jejichž zveřejnění vysoudila Kristýna Bašná u Městského soudu v Praze.

Vojtěch Vanda
15. září 2020, 11:04
Čas čtení: 1:46

Na stránkách Kanceláře Pražského hradu se včera objevila zpráva, v níž její vedoucí Vratislav Mynář zveřejnil na popud Městského soudu v Praze platy nejvyšších úředníků Hradu, včetně svého, v letech 2016 a 2017. Z přiložené tabulky vyplývá, že si v obou letech vydělal s odměnami 1,6 milionu čistého, další dva úředníci si vydělali přes milion korun

 

 

Zveřejnění platů hradní kancléř patřičně okomentoval. „Na základě rozhodnutí Městského soudu v Praze je Kancelář prezidenta republiky povinna poskytnout informace v rozsahu, v jakém je požaduje aktivistka Kristýna Bašná na základě žádosti o informace, kterými již několik let zatěžuje desítky českých státních institucí,“ napsal na úvod s tím, že veškeré následné soudní pohledávky pak musí být zaplaceny z peněz daňových poplatníků.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1435 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Kristýna Bašná provozuje web www.platyuredniku.cz, na němž zveřejňuje příjmy všech nejvyšších českých úředníků. Kancelář Pražského hradu požádala o zveřejnění v únoru roku 2018, ta jí však nevyhověla. Ani první soudní spor u Městského soudu v Praze Bašná nevyhrála, jelikož se soud domníval, že se jedná o velké zasahování do soukromí úředníků. Podruhé se to však povedlo. Kancelář hradu nicméně dostala lhůtu, během níž mohla podat kasační stížnost proti tomuto rozhodnutí k Nejvyššímu správnímu soudu. Nestalo se.

 

„Kancelář prezidenta republiky nehodlá dále zatěžovat soudní systém kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, nicméně mi jako vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky není jasné, jak má zveřejnění platových poměrů jednotlivých vedoucích zaměstnanců přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu, ani o jaký veřejný zájem by mělo jít,“ píše dál Mynář, podle kterého už dvojnásobné zveřejnění platů v minulosti k ničemu nevedlo. Každopádně prý „není co skrývat,“ tak tabulku zveřejnil.

 

Hradní kancléř Mynář pobíral v letech 2016 a 2017 plat 1,6 milionu korun čistého
Zdroj: Kancelář Pražského hradu

Z ní lze vyčíst, že v letech 2016 a 2017 si kancléř Mynář připsal na účet 3 199 180 korun čistého včetně odměn. Měsíčně si tak vydělal v průměru 133 tisíc korun. Mluvčí Jiří Ovčáček si zase přišel na průměrnou čistou měsíční mzdu kolem 62 tisíc korun.

 

Tyto částky Mynář obhajuje. „Platy ředitelů odborů i můj plat jsou zcela srovnatelné s platy vedoucích představitelů v jiných státních institucích,“ napsal s tím, že například ředitel České televize Petr Dvořák, jehož instituce o postupech Bašné informuje, bere dvojnásobný plat než prezident a jeho mzda na jejím webu není. 

 

Mynářová výzva

Proto se hradní kancléř Vratislav Mynář rozhodl vyzvat Kristýnu Bašnou, aby zveřejnila, odkud ona bere peníze na svůj projekt„Zmiňovaná aktivistka paní Bašná sice zahrnuje úřady žádostmi o informace a požaduje transparentnost, ovšem projekt, v rámci kterého tyto informace následně zveřejňuje, žádné informace o svém financování neposkytuje. Jediným přiznaným sponzorem je velvyslanectví USA v Praze,“ uvedl. Pro něj je údajně představa financování podobných aktivit cizím státem nepřijatelná.

 

„(...) V rámci transparentnosti vyzývám pro změnu já paní Bašnou, aby předložila kompletní financování svého projektu, včetně svého honoráře a nákladů spojených s provozováním webové stránky, a to včetně všech souvisejících smluvních závazků,“ doplnil.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: facebook.com/@PREZIDENTmluvci Tagy: česko, hrad, platy, Vratislav Mynář
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
4
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
News
Pondělí 23. 11. 2020
17:30
Muž z Floridy zachránil štěně z tlamy krokodýla. Skočil do vody a psa vlastníma rukama vysvobodil. Muž z Floridy zachránil štěně z tlamy krokodýla. Skočil do vody a psa vlastníma rukama vysvobodil.
17:06
V karanténě, p*čo, prodávám drogy, p*čo! Sergei B. a Rico si na karanténu nestěžují. V karanténě, p*čo, prodávám drogy, p*čo! Sergei B. a Rico si na karanténu nestěžují.
16:20
Nový člen Blakkwoodu balí Skittles do sáčků jako drogy. Grey256 ohlásil vstup do labelu, klip a album. Nový člen Blakkwoodu balí Skittles do sáčků jako drogy. Grey256 ohlásil vstup do labelu, klip a album.
15:46
Johny Depp zapózoval za mřížemi během přebírání ocenění. Soud nedávno nepřímo uznal, že bil svoji ženu. Johny Depp zapózoval za mřížemi během přebírání ocenění. Soud nedávno nepřímo uznal, že bil svoji ženu.
13:36
Sensey vyznal lásku své jediné, klip Růžovej mrak navazuje na release nového alba. Sensey vyznal lásku své jediné, klip Růžovej mrak navazuje na release nového alba.
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.