Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 2. 3. 2021 svátek má Anežka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Politika - Česko
0
Tereza Šnajdrová
2. říjen 2020, 15:04
Čas čtení: 5:50

Tendence nevolit je u mladých volby od voleb horší. K posledním sněmovním jich nepřišlo 700 000, říká Jana z Youth, Speak Up!

Jedním z cílů projektu Youth, Speak Up! je, aby k volbám chodilo více mladých lidí.

Tereza Šnajdrová
2. říjen 2020, 15:04
Čas čtení: 5:50
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

V pátek a sobotu probíhají na celém území České republiky volby do zastupitelstev krajů a právě k této příležitosti jsme vyzpovídali Janu Soukupovou, zakladatelku projektu Youth, Speak Up!?, který usiluje o motivování mladých lidí k tomu, aby chodili volit. YSU! se mimo jiné snaží také podpořit zapojení generace Y a Z do politiky, a nejen díky tomu se jen před pár dny Jana Soukupová spolu se svým projektem stala vítězem Ceny Gratias Tibi diváků České televize.

Můžete prosím našim čtenářům představit váš projekt Youth, Speak Up!?

Moc ráda. Cílem YSU! je zatraktivnit politiku pro generace Y a Z a podpořit zapojení mladých lidí do politiky. Mladí inspirativní Češi vytvořili program, který nazvali „21 bodů pro 21. století“. Pod tímto dokumentem jsme shromáždili podpisy šesti mládežnických organizací parlamentních politických stran a mladé politiky ze sedmi parlamentních stran.
 
Následně jsme v Poslanecké sněmovně zřídili pracovní skupiny (zabývající se digitalizací, ekologií, duševním zdravím, podporou mladých vědců a plánujeme otevřít další z našich 21 bodů), abychom zajistili, že naše témata budou posouvána vpřed. Výstupy z pracovních skupin, po získání mezistranického konsenzu, komunikujeme s politiky a navrhujeme legislativní́ i nelegislativní úpravy. Do pracovních skupin se mohou přidávat mladí lidé, kteří mají k tématu co říci, máme tam mladé politiky, poslance, odborníky, zástupce ministerstev... Moc rádi přivítáme nové členy.

 

Proč jste se rozhodla tento projekt spustit?

Proč, na to nejlépe odpovím čísly: Pouze 11 % mladých lidí je spokojeno se současnou politickou situací v naší zemi, 80 % mladých si myslí, že se politici o mladé lidi nezajímají a zároveň je přesvědčeno, že politika potřebuje nové tváře. Dále volební účast mladých v posledních „velkých“ (tedy sněmovních) volbách byla pouze 46 %, to znamená, že cca 700 000 mladých lidí (18–29) zkrátka nešlo k volbám. Což je ohromné číslo, když si vezmete, že nejmenší politické straně na vstup do Sněmovny „stačilo“ získat nějakých 260 000 hlasů.

 

Navíc, ta tendence „nevolit“, je u mladých volby od voleb horší. Spustili jsme tedy náš projekt, abychom se pokusili tohle zvrátit. Mladí lidé by se měli cítit být zastoupeni, měli by vidět, že existuje skupina, která kope za jejich zájmy. Mohli by se pak osmělit a zkusit to sami. Vytváříme tedy takové přátelské podhoubí pro témata mladých a mladé lidi v politice.

 

Mladí lidé, kteří neleží ještě tak hluboko v zákopech vzájemných politických animozit se zkrátka na určitém typu agendy mohou domluvit a spolupracovat.

Kdo za celým projektem Youth, Speak Up! stojí?

Projekt se narodil na Vysoké škole ekonomické v Klubu mladých politologů. Mezi členy spolku byli studenti, kteří měli velmi blízko k politice. Byli členy či přímo pracovali pro různé politické subjekty zprava do leva, případně pro různé vládní i nevládní instituce. Vytvořili jsme tam opravdu až divně různorodou půdu pro všechny, kteří měli chuť kromě povídání si o politice u piva pracovat i na něčem politicky praktickém.


To je úplně jako začátek politického vtípku: Představ si, že u jednoho stolu sedí Pirát, AŇÁK, TOPák, ODSák, SOCDEMák a Trikolorista… A tohle byla naše spolková realita, prostě se to tam tak nějak sešlo. Pozitivní ale bylo, že jsme neměli potřebu si u toho stolu vypíchávat oči vidličkou. Měli jsme mezi sebou samozřejmě mnoho názorových neshod, ale na mnohém jsme byli schopni se domluvit. Zejména pak na projektech. Jedním z nich je i Youth, Speak Up!. Nápad vzešel z mé hlavy, ale bez mých kolegů by se mi ho nikdy nepodařilo realizovat.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1752 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

I to nás vedlo k myšlence, že mladí lidé, kteří neleží ještě tak hluboko v zákopech vzájemných politických animozit se zkrátka na určitém typu agendy mohou domluvit a spolupracovat.

 

Po téměř dvou letech fungování projektu za ním nadále stojí lidé ze spolku, přidali se k nám však také naprosto fantastičtí mladé lidé z další politické i nepolitické sféry. Co se nepolitiků týče, jsou to mladí profesionálové z celé řady oborů, kteří mi dali k dispozici dost velkou část svého cenného volného času, aby naplnili naši společnou vizi. Tímto jim za to moc děkuji.

Na vašem webu jsem se dočetla, že jedním z cílů je, aby i mladí měli přehled o politice a motivaci k tomu jít volit. Proč myslíte, že se mladí tolik o politiku nezajímají? A jak chcete docílit toho, aby se to změnilo?

Mladí lidé se nedokáží dostatečně ztotožnit s politickými programy a lidmi, kteří tyto programy reprezentují. Youth, Speak Up! se tento problém snaží vyřešit tím, že mladým lidem poskytuje jejich vlastní program, který je reprezentován politickými i nepolitickými zástupci v jejich věku. Řada mladých lidí, když přemýšlí o vstupu do veřejného života si není jistá, zdali pro své vize a nápady bude schopna sehnat patřičnou podporu a neví, kde vůbec začít.

 

Youth, Speak Up! těmto lidem nabízí širokou škálu témat, síť kontaktů a politickou podporu. Díky projektu se mladí lidé mohou naučit, jak fungují rozhodovací a legislativní procesy na nejvyšším stupni politiky. Dalším pozitivním aspektem projektu je, že se jeho účastníci učí spolupracovat napříč různými politickými názory a vytvářejí tak mosty ke spolupráci pro další politické generace.

 

Odkud čerpáte finanční prostředky k realizaci projektu Youth, Speak Up!?

Zatím fungujeme jako 100% dobrovolná organizace. Tohle všechno jsme postavili vlastně zdarma. 

Je těžké do motivování ostatních nepřenášet váš subjektivní názor a vaše osobní preference?

Mám-li mluvit z osobní zkušenosti, perfektně mě vycvičil onen spolek, o kterém jsem mluvila výše. Zažila jsem si v něm dva mandáty v čele předsedkyně a musela jsem udržet „mančaft“ pohromadě. Člověk logicky nemůže být chodící beznázorové vakuum, ale já se spíše snažím názorovou diverzitu pěstovat než potlačovat. Myslím, že vlastnost, která mi určitě není cizí, je umění naslouchat. Svět není černobílý a člověk není neomylný, proto je důležité nemít jen jednu perspektivu. 

 

Dominik a jeho Instagram jsou senzační. Zkrátka mluví jazykem našeho kmene

 

U našeho rodinného stolu to není nijak odlišné od jmenovaného spolkového stolu. Politicky máme odlišné názory, ale pořád tvoříme rodinu, držíme rodinný rozpočet, řešíme problémy společně. Tohle je něco, co bych si v politice přála vidět, méně zákopů a více tohoto rodinného přístupu. A myslím si, že právě mladí lidé, kteří nejsou obtěžkáni tíhou bývalého režimu a pořád jsou názorově otevřenější, toho mohou dosáhnout.

Co si myslíte o Instagramu Dominika Feriho, který se vlastně pomocí svého profilu snaží mládež také o této problematice informovat?

Dominik a jeho Instagram jsou senzační. Zkrátka mluví jazykem našeho kmene a jeho fanouškovská základna raketově roste. Informuje o důležitých věcech jednoduchou a srozumitelnou formou. U jeho profilu je navíc extrémně důležitá autenticita. Mnoho politických stran cílí na nové platformy a sociální sítě, ale zápasí právě s autenticitou a uvěřitelností.

 

Nové platformy si totiž žádají i úplně jiný přístup k poskytováním informací a opět se tady potýkáme s tím, že strany pro tento druh voličů potřebují nové a zajímavé obličeje. Za zmínku ve Sněmovně určitě stojí také poslanec František Kopřiva za Piráty, či Ondřej Babka z ANO. Jsou vzácnými výjimkami dvacátníků s názorem, kteří to dotáhli až do Sněmovny.

Jste vy sama v nějaké politické straně? A pokud ne, nepřemýšlela jste někdy o kandidatuře?

Já jsem se o politiku začala zajímat opravdu brzy, v nějakých 17 letech. Otec ze mě chtěl (a pořád chce) mít lešenáře (v rámci rodinné firmy) a já se rozhodla jít stavět lešení našemu stranickému systému. Jsem již několik let členkou TOP 09 s trvalým bydlištěm v malé obci u Českých Budějovic.

 

Vím tedy, jak je pro mladého člověka obtížné a vlastně i ze začátku dost nepřirozené se v nějaké straně etablovat. A tohle bych skrze naši platformu chtěla taky změnit. I když mládežnické organizace (kterou při mém vstupu ještě TOP 09 neměla) v tomto směru již nyní odvádějí pěkný kus práce. Kandidovat zatím neplánuji, neboť nyní je má mise v Youth, Speak Up!

 

Před pár dny jste s Youth, Speak Up! vyhrála Cenu Gratias Tibi diváků České televize. Myslíte si, že díky tomu se s vaším projektem dostanete do podvědomí více lidí?

Z tohoto ocenění máme obrovskou radost. Je bezvadné, že náš projekt obdržel ocenění právě prostřednictvím demokratické volby. Byť musím říct, že projekty, které byly nominovány s námi, by si ocenění zasloužily všechny. 

 

Co se rozšíření povědomí o projektu týče, máme na to skvělé ohlasy, další lidé se nám zapojují do našich pracovních skupin. Pozitivní efekt to tedy určitě má.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Plány máme velké. Chtěli bychom se aktivně zapojit do prosazování témat mladých Čechů a podpory mladých kandidátů při volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 skrze existující stranický systém. S podrobnostmi bychom rádi vyšli na světlo světa již na konci tohoto roku.

Je něco, co byste chtěla našim čtenářům vzkázat?

Hlavně běžte volit! A prosím mějte na mysli, že strana s nejbarevnějším billboardem nemusí být vždy ta nejlepší. Pokuste se spojit srdce a rozum. Najděte si, prosím, čas na krátkou předvolební rešerši, čtěte program, aby Vám pak nebylo líto času, který jste volení dali.

 

Nezapomeňte také, že máte čtyři preferenční kroužky (pouze v rámci jedné strany nebo hnutí). Pokud chcete politiku rozhýbat a nalít do ní víc energie, nebojte se kroužkovat mladé lidi. Mládí není handicap, ba naopak. Mladí lidé mají neotřelé nápady a chuť věci měnit k lepšímu. Kraj přece nefunguje jen pro lidi nad třicet, mladí by proto měli mít šanci spolurozhodovat o dění v jejich regionu.

 

A jste-li naše „cílovka“ a zaujalo Vás něco z toho, co děláme. Napište nám a pojďte do toho s námi.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Milan Havlík Tagy: voľby, Dominik Feri, Jana soukupová, youth speak up
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.