Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
8. listopadu 2020 v 14:28
Čas čtení 4:55
Miriam Rumanková

Co je to toxická pozitivita a proč ti může do života přinést trápení

Co je to toxická pozitivita a proč ti může do života přinést trápení
Zdroj: Unsplash/Kari Shea
ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Některé studie poukazují na to, že toxicky pozitivní lidé jsou v některých případech méně úspěšní, více sobečtí a dokonce lehkovážnější.

Být skvěle naladěn a živit v sobě pozitivní myšlenky ti dokáže pomoci v různých životních situacích. S těmito názory se setkáváme všude, na sociálních sítích, v článcích oblíbených magazínů nebo od známých. Určitě s tím máš již nějakou zkušenost. Způsob života „good vibes only“ však není tak ohromující, jak se může na první pohled zdát.

Říká se, že jsme směsí pěti lidí, se kterými se nejčastěji setkáváme a proto je více než fajn mít ve svém okolí vždy pozitivně naladěnou osobu, která nás dokáže dobít energií a podpořit milými slovy, která má sílu zjemnit naše problémy. Na druhé straně, kdy je už i toho pozitivního hodně? Je to vůbec možné? Ano je. V tomto článku se dočteš co je to toxická pozitivita.

Neuropsycholog Robert Krause říká, že je pozitivní pohled na svět v mnoha situacích výhodný, ale ne vždy: „Pokud však jednotlivec ztrácí objektivitu v prožívání, která se může projevit například zlehčováním život ohrožujících věcí, tak v tom případě můžeme uvažovat nad tím, že tento typ vnímání lze jednotlivci krátkodobě pomáhá, ale v dlouhodobé perspektivě ho/ji ohrožuje.“

V tomto článku si přečteš:
  • Co je to toxická pozitivita
  • Jak rozpoznáš to, zda si toxicky pozitivní
  • Jak se naučit popisovat své pocity
  • Kdy máš být negativní
  • Jaké fráze nejčastěji používají toxicky pozitivní lidé
Doporučeno
Vyzkoušel jsem si měsíc bez alkoholu: Udělalo to se mnou víc, než jsem čekal Vyzkoušel jsem si měsíc bez alkoholu: Udělalo to se mnou víc, než jsem čekal 7. února 2021 v 14:30

Toxická pozitivita

Toxická pozitivita by se dala charakterizovat jako pozitivní pocit nebo myšlenka v situaci, kdy to reálně není pravda. Nastat může v případě, že se ti stalo v životě něco negativního a i tak ti tvé okolí nebo tvé vlastní já říká „To bude dobré, nic se neděje“.

Některé studie poukazují na to, že toxicky pozitivní lidé jsou v některých případech méně úspěšní, více sobečtí a dokonce lehkovážnější. Důležitá otázka je to, jak zjistíš, zda si ty nebo někdo v tvém okolí toxicky pozitivní. Jednotlivec by si měl v první řadě uvědomit, že mu jeho styl jakým myslí ubližuje, nebo nezná jinou rovinu myšlení.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Láskavá feministka (@somfeministka) on

Počul si už o pozitivite, ktorá je toxická? Do života ti môže priniesť trápenie a depresiu
Zdroj: Instagram/somfeministka

Je však možné i to, že ty sám si toho nedokážeš všimnout a vnímá to jen tvoje okolí. „Pokud styl myšlení jednotlivce popírá objektivní faktické zkušenosti, tak je jeho/její způsob uvažování zkreslený natolik, že si svou iracionalitu ani neuvědomuje a může mít náznaky toxicity a to zejména v případech, kdy bude jednotlivec popírat a vyhýbat se negativním emocím a nahrazovat je pouze pozitivními,“ říká Robert Krause.

Jak můžeš najít balanc ve svých pocitech

Je přirozené, že každý člověk využívá jakousi paletu svých emocí. Jsou chvíle, ve kterých se cítíš šťastný, spokojený, jsi sám se sebou vnitřně vyrovnaný, ale nastanou i okamžiky, kdy prožíváš smutek a nespokojenost. Samozřejmě jsou dokonce chvíle, kdy zažíváš vše v jednom emočním koktejlu.

Podle Roberta Krause je to znak toho, že psychicky zdravě funguješ: „Pokud nás však emoce dostávají pod kontrolu a my je zpod naší kontroly ztrácíme, tak by to mělo začít vyžadovat naši vědomou kontrolu. Za vznikem emocí jsou skryté naše potřeby a proto by se lidé neměli soustředit čistě jen na emoce, ale i na to k čemu je emoce zvou.“ Je tedy třeba, abys věděl, zda je tvá potřeba při dané emocí naplněna.

Čím více se budeš vyhýbat svým negativním myšlenkám, tím více poroste tvá tendence ignorovat negativitu. Nejsme však jen šťastní lidé. Občas je nám smutno, jsme rozzlobení nebo trpíme úzkostí.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Základní fráze, které používají toxicky pozitivní lidé
  • Zjistíš, zda jsi toxicky pozitivní
  • Ve které situaci bys měl být negativní
  • Co vyvolává potlačování negativních emocí
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 90040 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: 100 % zľava na lístok na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat , 30 % zľava na ročné predplatné Rejoy nebo 20 % sleva na nákup v The Streets
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse