Vládní opatření se nevyplatí porušovat v žádné zemi. Své o tom ví tito politici, kteří nařízení nerespektovali a přišli tak o své místo.
Kvůli pandemii koronaviru, která zužuje již od začátku roku celý svět, došlo k rezignaci hned několika politiků po celém světě. Na Novém Zélandu si ministr zdravotnictví po nařízeném lockdownu vyjel k moři, irský ministr zemědělství v době plné omezení vyrazil na hromadnou akci a britský vládní poradce se i přes zákaz volného pohybu setkal se svojí milenkou. Kteří politici kvůli porušení vládních opatření přišli o své místo?
Novozélandský ministr zdravotnictví nařídil lockdown a vyjel si k moři
O poprask se začátkem července postaral novozélandský ministr zdravotnictví David Clark, který zemi nařídil lockdown a následně vyrazil k moři. Mezi jeho spoluobčany se ihned strhla vlna nevole, která Clarka dohnala až k rezignaci. Tu však odůvodnil tím, že se na něj upíná zbytečně moc pozornosti a lidé se nesoustředí na to, jakou práci v době krize odvedl.
Koronavirová opatření Clark porušil hned několikrát. O prvním víkendu karantény vyrazil spolu s rodinou k moři a o pár týdnů později si také vyjel na kole hor. „Za všechna svá rozhodnutí a kroky, které vláda podnikla za mého působení na pozici ministra zdravotnictví, beru plnou odpovědnost,“ okomentoval rezignaci ministr a dodal, že virus se v zemi zřejmě již nešíří a je čas jít dál.
Irský ministr zemědělství Dara Calleary v době pandemie vyrazil na masovou akci
Dara Calleary se na postu irského ministra zemědělství udržel pouhých pět týdnů. V době pandemie, kdy bylo povoleno pořádat vnitřní hromadné akce pouze pro šest osob, vyrazil do golfového klubu na masovou akci. Tento krok okamžitě vyvolal veřejné pobouření, protože v Irsku zrovna platila přísná opatření, kvůli kterým se lidé nemohli účastnit ani svateb a pohřbů.
Ministr se zúčastnil večeře pořádané golfovým klubem, na které se sešlo více než 80 lidí včetně několika politiků. V zemi přitom platilo nařízení, jenž umožňovalo pořádání vnitřních hromadných akcí, kterých se může zúčastnit maximálně šest osob. „Jeho účast na této akci nebyla správná a byla výsledkem chybného úsudku,“ okomentoval Callearyho rezignaci premiér Micheál Martin.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 90292 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
, Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
nebo PPV kód na Oktagon 65
Zobrazit všechny (9)
Eurokomisař Hogan porušil nařízení, zákon i karanténu
Koronavirová opatření v srpnu dohnala i irského eurokomisaře pro obchod Phila Hogana, který musel skončit v Evropské komisi. Během jednoho týdne porušil hned několik nařízení tamních úřadů proti síření koronaviru. Nedodržel předpisy karantény, zúčastnil se golfového večírku a cestou na něj se dokonce dopustil dopravního přestupku.
Ačkoliv je Phil Hogan považován za zkušeného politika a schopného vyjednavače, je důležité, aby i on respektoval vládní nařízení. V době kdy mnoho lidí nemohlo ani opouštět dům vyrazil na golfový večírek, kterého se účastnilo více než 80 lidí a cestou na něj se dopustil dopravního přestupku, když za volantem používal telefon. Při cestě z Bruselu do Irska navíc nedodržel předpisy ohledně karantény, a to ho stálo místo. „Bylo stále jasnější, že kontroverze týkající se mé nedávné návštěvy Irska odváděly pozornost od mé práce eurokomisaře a mařily by moji práci v příštích měsících,“ uvedl Hogan v rezignaci.
Britský vládní poradce kvůli milence porušil vlastní opatření
Britský vědec a vládní poradce Neil Ferguson již od začátku krize radil vládě, jak koronavirus zvládnout. Sám poté doporučil vyhlásit omezení volného pohybu a následně ve svém domě přivítal svoji vdanou milenku. Vědec se za své chování omluvil a dodal, že ke zvládnutí pandemie je sociální izolaci nutné dodržovat.
„Uznávám, že jsem měl chybný úsudek a učinil špatný krok,“ uvedl Ferguson ve svojí rezignaci a doplnil, že hluboce lituje jakéhokoliv podkopávání jasného sdělení vlády a i nadále je nutné dodržovat sociální distancování. „Vládní pokyny jsou jednoznačné a mají nás všechny chránit,“ sypal si popel na hlavu.
Skandály se nevyhnuly ani českým politikům, za několikanásobné porušení karantény byl kritizován například i poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý. V noci ze čtvrtka na pátek se pak redaktorům deníku Blesk podařilo přistihnout také ministra zdravotnictví Romana Prymulu, který spolu s Faltýnkem navštívil v nočních hodinách restauraci, a to i přes to, že všechna restaurační zařízení mají být zavřená a v Česku platí zákaz volného pohybu. Prymulu k rezignaci vyzval už i premiér Andrej Babiš.