Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 2. 12. 2022 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Sport - Zahraničí

Conor McGregor a 28 dalších bojovníků od něj dostali výprask. Podívej se na 10 nejlepších zápasů Khabiba Nurmagomedova

Připomeň si nejlepší zápasy Khabiba Nurmagomedova, neporaženého šampiona UFC.

Ondřej Jarůšek
29. 10. 2020 12:00 Čas čtení: 7:53
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Sport - Zahraničí
0
Ondřej Jarůšek
29. 10. 2020 12:00
Čas čtení: 7:53

Conor McGregor a 28 dalších bojovníků od něj dostali výprask. Podívej se na 10 nejlepších zápasů Khabiba Nurmagomedova

Připomeň si nejlepší zápasy Khabiba Nurmagomedova, neporaženého šampiona UFC.

Ondřej Jarůšek
29. říjen 2020, 12:00
Čas čtení: 7:53
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Svět sportu před pár dny opustila živoucí legenda. Po své 29. výhře v profesionální MMA kariéře totiž neporažený šampion Khabib Nurmagomedov oznámil odchod do důchodu. Bez táty, který v létě zemřel a který jej celý život trénoval, už dále pokračovat nehodlá. Dobrovolně tedy odchází z trůnu, ze kterého jej nikdo během let nedokázal sesadit. Podle mnohých dagestánský Orel odchází jako nejlepší bojovník všech dob.

 

 

Při této příležitosti jsme se proto rozhodli zrekapitulovat si nesmírně bohatou a úspěšnou kariéru tohoto elitního bojovníka. Přinášíme ti tak výběr deseti nejlepších zápasů, ve kterých se chronologicky podíváme na průřez zápasníkovou kariérou od úplného začátku po vstup do UFC až po ovládnutí celé divize. Pojďme tedy na to. 

 

Zmlátil Conora McGregora a překonal i rekord UFC. Toto je 10 nejlepších zápasů Khabiba Nurmagomedova
Zdroj: TASR/AP

Khabib Nurmagomedov vs. Vusal Bayramov

Píše se 13. září roku 2008 a ani ne dvacetiletý Khabib Nurmagomedov nastupuje do svého prvního profesionálního zápasu podle pravidel MMA. Proti němu stojí Ázerbájdžánec Vusal Bayramov, pro kterého se rovněž jedná o premiéru mezi profesionály. Nebojuje se v kleci, jak je tomu dnes většinou zvykem, ale v tradičním boxerském ringu mezi šestnácti provazy. Před zápasem se zápasníci s respektem obejmou, pár okamžiků nato si už ale jdou po krku.

 

Khabib začíná opatrně, s rozvahou. Soupeř jej trefuje několika low-kicky, mladý dagestánský Orel se ale nenechá rozhodit a takřka celou první minutu jen vyčkává. Pak se ale rychlostí blesku vrhá po noze soupeře a stahuje jej k zemi. Právě teď je ve svém živlu. Ázerbájdžánci nedává šanci uniknout. Po chvíli se soupeř přetočí a Khabib se ocitá na zádech. Situaci má ale stále pod kontrolou a svému protivníkovi nasazuje nemilosrdný triangle choke. Ázerbájdžánec je bezmocný a po pár sekundách je konec. Khabib slaví první výhru, po níž přijde ještě 28 dalších.

 

 

Za povšimnutí stojí, že Khabib Nurmagomedov svoji profesionální kariéru ukončil přesně stejnou technikou, kterou ji začal. I Justin Gaehtje totiž Nurmagomedovi v jeho derniéře podlehl po nelítostném triangle choku. Kruh se tak krásně uzavřel a obávaný škrtič z Dagestánu si snad ani lepší začátek, ani konec kariéry přát nemohl.

 

 

 

Khabib Nurmagomevov vs. Kamal Shalorus

Před vstupem do UFC si Khabib Nurmagomedov prošel hned několika různými organizacemi, zmínit můžeme například ruskou M-1 nebo ProFC. Ať už ale dagestánský Orel zápasil kdekoliv, všude dominoval. Podpis smlouvy s nejprestižnější ligou světa tak byl zřejmě jen otázkou času. Svého debutu v UFC se dočkal 20. ledna roku 2012, když mu bylo 23 let, a jednalo se o vskutku velkolepou premiéru.

 

V prvním zápase v UFC se Khabibovi postavil íránský bojovník Kamal Shalorus, který do té doby prohrál pouze jednou. Nurmagomedov však ani na chvíli nezaváhal. Zápas dospěl do třetího kola, v němž Orel nasadil Íránci na zemi škrcení (rear-naked choke) a bylo dobojováno. Pro Khabiba se tak jednalo o senzační první krok v největší světové organizaci, kde v následujících letech neohroženě ovládl celou divizi.

 

Khabib Nurmagomedov vs. Thiago Tavares

Nejrychlejší výhru během své letité kariéry si Khabib Nurmagomedov připsal 19. ledna roku 2013. Jednalo se o jeho 3. zápas pod hlavičkou UFC. Tehdy se mu postavil zkušený Brazilec Thiago Tavares, který v neslavnější organizaci světa bojoval již několik let, kdežto Khabib zde byl stále poměrně nováčkem. Na jeho výkonu to však nebylo znát, do boje nastoupil s jediným cílem a s Tavaresem vykonal rychlý proces.

 

K vítězství Nurmagomedovi stačila pouhá 1 minuta a 55 sekund. Khabib nejprve soupeři zasadil přesný levý zvedák na bradu, po kterém se Tavares skácel rovnou k zemi, a následně jej zasypal sprškou ohromně tvrdých úderů loktem. Rozhodčímu po chvíli nezbylo nic jiného, než zápas ukončit, a Nurmagomedov tak mohl oslavovat 19. výhru v řadě.

 

Khabib Nurmagomedov vs. Abel Trujillo

Pár měsíců poté, co Nurmagomedov během dvou minut nadělil výprask Thiagu Tavaresovi, si Dagestánec prodloužil vítěznou šňůru na jubilejních 20 výher za sebou díky dalšímu dominantnímu výkonu. Stalo se tak 25. května roku 2013 na turnaji UFC 160 v Las Vegas, kde s Khabibem poměřil síly Američan Abel Trujillo. V tomto případě se sice fanoušci ukončení před limitem nedočkali, senzační podívané však ano.

 

Nurmagomedov předvedl to, co umí dělat nejlépe – soupeře během 15 minut zápasu házel k zemi, kde se jej snažil utrápit. A stanovil při tom nový rekord. Ve třech kolech totiž Nurmagomedov z 28 pokusů doručil neuvěřitelných 21 takedownů, což se ještě nikomu jinému nepodařilo. O výhře na body tak nemohlo být pochyb. Zároveň Khabib touto dominancí vyslal všem jasný signál, že nejlepším wrestlerem v lehké váze je právě on.

 

Khabib Nurmagomedov vs. Michael Johnson

Jít do zápasu s Khabibem Nurmagomedovem pro spoustu bojovníků znamená snahu udržet se co nejdéle na nohou. Když se totiž někdo nechá dagestánským Orlem položit na zem, často si tím podepisuje vlastní ortel. Jinak tomu nebylo ani v souboji s Michaelem Johnsonem, který v minulosti porazil taková jména jako Dustin Poirier nebo Tony Ferguson.

 

O tom, jak smrtící je Numragomedov na zemi, se Johnson na vlastní kůži přesvědčil ve třetím kole. Orel dostal svého soupeře na záda, nasadil kimuru (páka na rameno ruky ohnuté v lokti) a Johnson byl musel zápas vzdát. Jinak by mu totiž Khabib zlomil ruku. Osmá výhra v UFC a Khabibova hvězda nezadržitelně stoupala výš a výš.

 

Khabib Nurmagomedov vs. Edson Barboza

Souboj s Edsonem Barbozou mnozí označují jako vůbec nejdominantnější výkon, jaký Khabib Numragomedov do té doby v UFC předvedl. A je to tak. Dagestánec ignoroval takřka všechny kopy a údery ze strany svého soupeře a šel si tvrdě pro vítězství. Nešlo jej zastavit. Odevzdaný výraz na Barbozově tváři ve druhém a třetím kole, když jej Dagestánec dostane k zemi, zřejmě mluví za vše.  

 

Nurmagomedov sice nebezpečného Brazilce neukončil, ale předvedl skoro perfektní výkon, po kterém bylo pro bodové rozhodčí snadné určit vítěze. Respekt si však zasloužil i Barboza, který se nenechal ukončit, přesto však o Nurmagomedově výhře nemohlo být sporu. Tento zápas byl pro Khabiba navíc tím posledním před ziskem titulového opasku.

 

Khabib Nurmagomedov vs. Al Iaquinta

Po devíti výhrách UFC dostal Khabib konečně možnost bojovat o pás v lehké váze. Tato příležitost se mu naskytla 7. dubna (apríl) roku 2018 na turnaji UFC 223 v newyorském Brooklynu, kde se jeho soupeřem po několika výměnách stal Američan Al Iaquinta. S ním Khabib zápasil dlouhých 5 kol, to znamená celých 25 minut. Do dnešního dne se jedná o nejdelší zápasy Khabibovy kariéry.

 

Odměnou po lítém boji mu však byla jednohlasná výhra na body a s ní i zisk opasku pro šampiona lehké váhy (do 70 kilogramů). Zajímavostí je, že během zápasu Nurmagomedov na Iaquintu místy mluvil a snažil se jej takto vyvést z míry. O to se pokoušel i v některých dalších zápasech. Iaquinta se však podle Khabiba rozhodit nenechal.

 

 

„Je to zábava. Když můžeš mluvit na soupeře a hrát si s jeho hlavou, tak proč ne? Ale s Iaquintou to nešlo. Pořád dorážel. Je to pravej brooklynskej gangster. Není to Burger King (tímto Khabib narážel na Conora McGregora, který pro fast-foodový řetězec dělal reklamu, pozn. red.). Je to pravej gangster. Přišel a mlátil se jako chlap. Mám pro něj velkej respekt,“ říkal Nurmagomedov po zápase.

 

Původně se měl Khabib v tento den utkat s legendárním Tonym Fergusonem, ten ale kvůli zranění nemohl nastoupit. Bylo to tehdy už počtvrté, co byl jejich duel zrušen (později byl zrušen i popáté). Této zakleté bitvy jsme se tak bohužel nikdy nedočkali.

 

Khabib Nurmagomedov vs. Dustin Poirier

Držitel opasku Khabib Nurmagomedov do své druhé titulové obhajoby nastoupil proti prozatímnímu šampionovi Dustinu Poirierovi v hlavním zápase večera na turnaji UFC 202 ve Spojených arabských emirátech. Američan na cestě k trůnu porazil například i slavného Maxe Hallowaye, dagestánský Orel se však o svůj pás oloupit nenechal.

 

Jak jsme se mohli už mnohokrát přesvědčit, když se Nurmagomedovi podaří zápas přesunout na zem, bývá většinou konec. A jinak tomu nebylo ani zde. Poirier však šampionovi neúnavně vzdoroval, a dokonce se jej sám pokusil uškrtit gilotinou. Senzace málem byla na světě. Khabib však dle svého vyjádření v problémech nebyl, byť to tak mohlo z pohledu diváků vypadat.

 

Zmlátil Conora McGregora a překonal i rekord UFC. Toto je 10 nejlepších zápasů Khabiba Nurmagomedova
Zdroj: TASR/AP

 

„Ani na okamžik jsem si nemyslel, že je konec. Nebylo to kritické. První gilotinu měl dobře chycenou, ale zvládl jsem se z ní dostat. Čekal jsem to od něj. Sledoval jsem všechny jeho zápasy, gilotinu zkoušel už dříve. Při druhém pokusu jsem mu záměrně nastavil krk, protože už neměl síly a věděl jsem, že se ještě víc vyčerpá,“ řekl Nurmagomedov.

 

Šampion nakonec Američana uškrtil ve třetím kole a připsal si tak na konto další cenný skalp. Velmi dojímavý moment přišel ale po zápase, kdy se k Khabibovi během rozhovoru připojil jeho otec, který jej k bojovým sportům přivedl a stál při něm po celou dobu jeho kariéry. Po zápase si navíc Khabib oblékl soupeřovo tričko, které slíbil, že vydraží, a peníze pošle Poirierovi, aby je použil na charitativní účely.

 

Khabib Nurmagomedov vs. Conor McGregor

Zápas, který vešel do dějin. Souboji těchto dvou světových hvězd předcházela celá řada kontroverzních momentů a vyjádření, o které se postaral zejména irský bojovník. Jak je totiž známo, McGregor se své zápasy snaží prodat skrze sebevědomá prohlášení a posměšky adresované na stranu svých soupeřů, Khabib však na urážlivá slova Ira povětšinou nereagoval. Zachovával si chladnou hlavu i v době, kdy McGregor urážel jeho víru.

 

O to větší bouři pak ale Nurmagomedov spustil, když se po několikaměsíčním čekání konečně zavřela dvířka od klece. Výsledek dnes už všichni známe. Ve čtvrtém kole se Nurmagomedov dostal Conorovi na zemi do zad, nasadil tzv. neck crank a Ir zápas odklepal. Khabib se mu tak pomstil za všechna neuvážená slova, kterými jej McGregor před zápasem počastoval.

 

Zmlátil Conora McGregora a překonal i rekord UFC. Toto je 10 nejlepších zápasů Khabiba Nurmagomedova
Zdroj: TASR/AP

 

Tím to ale neskončilo. Nekontrolovatelně rozzuřený Khabib totiž po boji dokonce přeskočil klec a zaútočil na členy McGregorova týmu. Strhla se tak velká, hromadná roztržka, která následně na celou akci bohužel nevrhala příliš pozitivní světlo. Padlo za ni i několik trestů.

 

Tak jako tak se ale turnaj UFC 229 stal vůbec nejúspěšnější MMA akcí z hlediska prodejů PPV (pay-per-view; placený živý přenos), které si tehdy zakoupilo ohromných 2 400 000 lidí. Dalece tak byl překročen předchozí rekord, který do té doby držel turnaj UFC 202. Na tuto akci si PPV koupilo zhruba „jen“ 1 600 000 lidí.

 

Na poli bojových sportů obecně však zápas Khabib Nurmagomedov vs. Conor McGregor není po stránce prodaných PPV zdaleka neúspěšnější akcí. Ve skutečnosti je „až“ na třetím místě. Celkový rekord totiž v tomto směru náleží boxerskému zápasu z toku 2015, v němž se utkala dvojice legend Floyd Mayweather a Manny Pacquiao. V tomto případě si PPV koupilo neskutečný 4 600 000 lidí. Třetí místo v žebříčku pak patří slavnému megazápasu Floyd Mayweather vs. Conor McGregor, který prodal 4 300 000 PPV.

 

Zmlátil Conora McGregora a překonal i rekord UFC. Toto je 10 nejlepších zápasů Khabiba Nurmagomedova
Zdroj: TASR/AP

Khabib Nurmagomedov vs. Justin Gaethje

Dokáže Khabiba Nurmagomedova někdo porazit? Tuto otázku si kladli jak fanoušci, tak i odborníci před soubojem Dagestánce s prozatímním šampionem Justinem Gaethjem. A přišla jasná odpověď – nedokáže. Všem pochybovačům Khabib zavřel pusu další naprosto dominantní výhrou, kterou následně věnoval svému zesnulému otci.

 

Král lehké váhy vytvářel tlak už od prvního kola, nicméně nebezpečnému postojáři Gaethjemu se povedlo trefit několik čistých úderů a šampiona okopával lowkicky. Zdálo se však, že v boji se Gaethje poměrně rychle zatavil a fyzička po několika minutách začala odcházet. Nurmagomedov tak nakonec soupeře vzal k zemi, kde jej do konce prvního kola držel.

 

Gaethje byl vyčerpaný, v druhém kolem tak měl Nurmagomedov před sebou lehkou kořist. Po úspěšném takedownu šel Gaethje k zemi znovu a tentokrát jej už konec kola nezachránil. Dagestánský Orel soupeři nasadil škrtící technikou zvanou trinagle choke, z níž Gaethje neměl šanci na únik. Po chvilce už bylo rozhodnuto a Khabib propadl slzám.

 

Momentka z hromadné šarvátky po souboji s McGregorem

Zmlátil Conora McGregora a překonal i rekord UFC. Toto je 10 nejlepších zápasů Khabiba Nurmagomedova
Zdroj: TASR/AP

 

Připravit se na tento zápas bylo pro šampiona obzvláště náročné, v létě totiž přišel o svého tátu, který v 57 letech podlehl nemoci covid-19. Otec byl jeho celoživotním trenérem a mentorem v jedné osobě a za vše, co se Khabib naučil, dle svých slov vděčí právě jemu. Po diskusích s matkou se proto rozhodl, že bez nejdůležitější osoby po svém boku už do dalšího zápasu nenastoupí a oznámil konec kariéry.

 

Neporažený král lehké divize tak mezi tou největší světovou elitou nenašel nikoho, kdo by jej dokázal ohrozit. Jeho kariéra byla lemována samými dominantními výkony bez jediného zaváhání, po 29 výhrách v řadě tedy dobrovolně složil korunu a odešel sám. Kdo jeho žezlo převezme, se teprve ukáže. Jedno je však jisté. Khabib Nurmagomedov se zapsal do historie jako legenda, která na celé planetě asi nemá srovnání.

 

V oficiálním žebříčku UFC nejlepších pound-for-pound bojovníků (bez rozdílu vah) se nyní Nurmagomedov pyšní prvním místem. Splnil se mu tak jeho dlouholetý sen, o kterém si většina bojovníků může nechat jen zdát. Po smrti otce Khabib řekl, že doufá, že na něj otec byl pyšný. Pokud jej táta nyní sleduje, může si být jistý tím, že je.

 

Zmlátil Conora McGregora a překonal i rekord UFC. Toto je 10 nejlepších zápasů Khabiba Nurmagomedova
Zdroj: TASR/AP
Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: sportsjoe.ie, khabibmcgregor.com, sherdog.com, republicworld.com, tapology.comFoto: TASR/APNáhledový obrázek: TASR/AP
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu sport
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před hodinou
Který český film předběhl i Felliniho? Britský filmový institut vytvořil žebříček 100 nejlepších filmů všech dob.
před 2 hodinami
Podívej se, jak opice s implantovaným Neuralinkem píše myšlenkami. Musk chce začít testovat na lidech do půl roku.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.