Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Stojí nová konzole za ty peníze?
O next-gen konzolích slýcháme už od minulého roku. Microsoft a Sony se předháněly, kdo na trh přinese lepší kus hardwaru, no a dnes toto dilema můžeme vyřešit alespoň zčásti. Microsoft nám totiž poslal konzoli Xbox Series X pro účely recenzování, takže jsme ji mohli otestovat a napsat, co si o ní myslíme.
Pokud hledáš krátkou odpověď, věz, že koupě konzole se vyplatí. Xbox Series X vychází již 10. listopadu za 13 499 korun, zatímco méně výkonná konzole Xbox Series S vychází ve stejný den za 7 999 korun.
Xbox Series X je silnější a výkonnější konzole. Na Xboxu Series S spustíš úplně stejné hry, avšak v menších detailech. Rozlišení, textury a množství snímků za sekundu (FPS – Frames Per Second) budou značně nižší. Oproti Xboxu Series X však bude mít jednu výhodu.
Načítání her bude zřejmě ještě rychlejší. Series S totiž nebude muset načítat tak detailní textury jako Series X. Pokud ti to vše vyhovuje a hry kupuješ digitálně, Xbox Series S se určitě vyplatí.
Byla by však škoda nemít doma Xbox Series X, hlavně díky úžasnému designu. Tvar konzole nám neskutečně sedl. Na stojanu pod televizorem je umístěn vleže, kde se skvěle vyjímá.
Hardwarové porovnání obou next-gen konzolí od Xboxu
Komponenty
Xbox Series X
Xbox Series S
Mechanika
4K UHD Blu-ray mechanika
-
Paměť RAM
16 GB GDDR6 RAM
10GB GDDR6 RAM
Propustnost paměti RAM
10GB rychlostí 560GB/s, 6GB rychlostí 335GB/s
8GB rychlostí 224GB/s,
2GB rychlostí 56GB/s
CPU (Procesor)
8 jader Zen 2 při frekvenci 3.8GHz (3.6GHz so SMT)
GPU (Grafický čip)
Speciální AMD Radeon RDNA Navi čip – 12 Teraflopů, 52 výpočetních jednotek při nižším taktu (1.825GHz). Podporuje DirectX, Dolby Atmos a Ray Tracing.
Speciální AMD Radeon RDNA Navi čip – 4 Teraflopy, 20 výpočetních jednotek při nižším taktu (1.55GHz). Podporuje DirectX, Dolby Atmos a Ray Tracing.
Video Output
4K, 8K podpora, 120hz
1440p, podpora 4K skrz upscaling a 120fps
Rychlost přenosu dat (I/O Throughput)
2.4gB/s (Raw), 4.8GB/s (Compressed)
Úložiště
1 TB NVMe SSD
512GB NVME SSD
Výška a váha
151mm x 151mm x 301mm, 4,45kg
275mm x 151mm x 63.5mm, 1,92kg
Externí paměť
Seagate Proprietary External 1TB SSD Expansion Card, USB 3.2 HDD Support
Backwards Compatibility
Všechny hry běžící na Xboxu One včetně titulů využívajících zpětnou kompatibilitu s hrami pro Xbox 360 a Xbox a veškeré příslušenství pro Xbox One až na hry pro Kinectv
Hlučnost konzole a ovladač
Mnoho hráčů vzhledem k monstróznímu výkonu zajímalo, jak je nová konzola tichá. S radostí můžeme potvrdit, že je ještě tišší než Xbox One X. Jsme mimořádně citliví na jakýkoliv hluk před spaním, a tak jsme si často Xbox One X vypojovali i ze zástrčky, protože ho bylo slyšet i v „rest módu“.
Při Xboxu Series X však lze taktéž klidně spát, zatímco si konzole stahuje různé hry. Extrémně tichá je i během hraní. Kromě jiných jsme zkusili Oriho 2, Zaklínače 3, Forzu Horizon 4, Gears 5, Tropico 6 či Yakuzu 7, ale nikdy nebylo slyšet, že by se ventilátor spustil na plné obrátky.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Vyrovná se nový ovladač pro Xbox tomu pro PlayStation 5?
Jaké next-gen funkce nabízí Xbox Series X/S?
Změnilo se nějak menu?
Jak rychlá je konzole, kolik sekund trvá načítání her oproti Xboxu One?
Jakých her se pro konzoli dočkáme v nejbližších dnech?
Proč se Game Pass Ultimate vyplatí ještě více než Netflix
Zvědaví jsme byli i na ovladač. Jelikož konkurence chystá revoluční gamepad s názvem DualSense, měli jsme velké očekávání i od Microsoftu. Ten však už dříve potvrdil, že se dočkáme jen o něco lepší revize a žádných velkých změn. Na ovladači přibylo tlačítko pro vytváření a sdílení screenshotů či videí, ale to je asi tak všechno. D-pad (šipky) dostal menší vylepšení, ale zároveň s ním i nahlas klikají.
Pokud ti vadí, že při jejich stisku vydají hlasitý zvuk, zřejmě se jich ani nedotkneš. Pokud je příliš nevyužíváš, vadit nebudou. Potěší i drsná, zadní strana ovladače, která má význam hlavně pro ty, kterým se potí ruce.
Ovladač se celkově drží dobře. Jednotlivá tlačítka reagují bezvadně, ale jednu dvě výčitky bychom přece jen našli. Může naštvat, že ani v roce 2020 nemají klasické Xbox ovladače možnost nabíjení namísto nekonečného kupování baterek.
Druhým negativem je věčně svítící logo Xboxu na přední straně ovladače. Nemusíš mít citlivé oči na to, aby ti jasné a silné světlo překáželo při hraní a dráždilo oči.
V nastaveních se toto světlo nedá vypnout ani ztlumit, nemluvě o tom, že je vlastně jen estetické a neplní žádnou funkci. Nelze ani přelepit, protože pak dobře nereaguje Home tlačítko.
Menu
Když už jsme ovladač chytili do rukou a konzoli spustili, čekalo nás prvotní přihlašování do našeho profilu a rychlé nastavení konzole. Vše je intuitivní, a tak si budeš moci po instalaci prvních aktualizací vychutnávat systém naplno. Xbox tým nedávno změnil celé menu svých konzolí (nazývají ho Dashboard).
Na rozdíl od Sony, která ho připravila speciálně pro novou konzoli, ho ale Microsoft aplikoval i na Xbox One. Menu konzolí Xbox Series X/S je tak navlas stejné jako menu pro Xbox One.
Je rychlé, přehledné, jednoduše se dá orientovat v nastaveních a díky SSD se zrychlilo i načítání podstránek či upravování profilu. Vše je tak plynulé a menu tě tak už nebrzdí. Pokud jsi nebyl fanouškem menu v Xboxu One, i nový „dashboard“ ti možná přijde až moc zahuštěný.
Ano, je přehledný, ale zároveň je v něm příliš mnoho obsahu, ikonek, odkazů na sociální události, funkcí, aplikací a médií. Ne každý touží mít samostatné kategorie pro Roblox či Fortnite přímo v menu. Více než menu herní konzole nám to připomíná menu počítače.
Next-gen konzole nabízí i rychlejší stahování dat a expresní instalování. Měli jsme však trochu problémy s vybíráním titulů, které chceme instalovat/stáhnout přednostně. Konzole ignoruje příkazy a v jednom bodě jsme už museli zrušit všechna stahování a naklikat je znovu. Toto nám však dělalo už na Xboxu One X, takže je to nějaká softwarová chyba.
SSD a rychlost načítání her
Zřejmě největším next-gen hardwarovým updatem je přítomnost SSD (Solid-State Drive). Jde o náhradu klasického HDD. SSD dokáže načítat data několikanásobně rychleji. Kromě toho, že to bude mít dopad na design her exkluzivních pro next gen konzole, přinese SSD i výhodu v rychlosti načítání.
Z úplného vypnutí (Full Shutdown) se konzole zapnula do 20 sekund. Z Instant Mode se zapnula do 4 sekund, no a ze Save Energy Mode se zapnula do 6 sekund. Problémem je následné přihlašování do profilu, které může trvat více než 5 či 10 sekund.
Ještě horší je to v případě prvního zapnutí hry. Nevíme, proč se konzole musí při každém spuštění hry synchronizovat s účtem, do kterého se už přihlásila, ale značně to natahuje načítací časy.
Při prvním zapnutí Forzy Horizon 4 jsme na synchronizaci čekali přes 3 minuty. Při druhém zapnutí to už snížilo na 30 sekund, ale je to otravné.
U Gears 5 se načítací časy měnily i v závislosti na tom, jakou kapitolu jsme si vybrali. Zajímavé je, že stejná kapitola se na Xboxu Series X načítá jednou kratší a jindy zase delší dobu. Jde přitom o titul, který byl speciálně optimalizován pro next-gen konzole.
Moc to však při hraní vidět není. Hra si na Xboxu Series X téměř stále drží 60fps (frames per second – snímků za sekundu) v rozlišení 4K. Hru jsme si zapnuli nejprve na Xboxu One X a následně i na Series X, velkých rozdílů jsme si ale nevšimli.
Pokud se vyloženě nezaměříš na hledání rozdílů, v podstatě si ani ničeho nevšimneš. Verze pro Series X měla o něco detailnější textury, kvalitnější zpracování stínů a také mnohem lépe zobrazovala odrazy ve vodě či na materiálech, které odrážely obraz.
Textury v dálce byly na Series X o něco detailnější, stejně jako detaily na oblečení postav poté, co sis obrázek přiblížil. Nicméně, 99 % hráčů si takových detailů prostě nevšimne. Největším upgradem pro hráče je tak možnost hrát multiplayer v stabilních 120fps.
Porovnání načítacích časů u jednotlivých her
Gears 5
Xbox One X (sekundy)
Xbox Series X (sekundy)
Z menu konzole do hry
65
40
Načítání profilu
40
30
Načítání gameplaye z menu hry
25-40
5-15
Gears 5 však není jediná hra, kterou jsme vyzkoušeli na obou konzolích. Zapnuli jsme si i Forzu Horizon 4, vynikající open world racingovku od Playground Games. Kupodivu jsme si všimli více rozdílů než při Gears 5. Forza Horizon 4 měla na Series X detailnější textury okolního prostředí (stromy, domy...) a jasnější barvy.
Možná experti přijdou na to, že Gears 5 je pro Series X mnohem lépe optimalizované, ale pokud budeš hodnotit „grafiku“ podle prvního pohledu, je možné, že si více všimneš upgradu ve Forze Horizon 4.
Načítací časy pro Forzu Horizon 4. I v tomto případě platí, že se hra někdy načítala v různých časech (načítání profilu jednou trvá krátce a jindy zase dlouho)
Forza Horizon 4
Xbox One X (sekundy)
Xbox Series X (sekundy)
Z menu konzole do hry
50
30
Načítání profilu
80
30
Načítání mezi závody/turnaji
20
10
Vyzkoušeli jsme i indie hru CrossCode, která je také dostupná přes službu Game Pass Ultimate. Načítání hry na Xboxu One X nám z menu konzole trvalo 25 sekund, zatímco na Series X se hra načetla za 12 sekund. Na závěr jsme spustili Zaklínače 3, kde jsme byli zvědaví na načítání během fast travelu po mapě. Z ostrova Skellige se do Velenu dostaneš již pod 2 sekundy. Načítání je tak v podstatě instantní.
SSD v Xboxu One X je skutečně rychlé. Jak vidíš, někdy zkrátí dobu čekání na načtení až dvoj či trojnásobně. Obzvláště starší hry z generací Xbox, Xbox 360 a Xbox One se budou načítat pořádně rychle. Velmi zajímavé bude následné srovnání rychlostí načítání při stejných hrách na Xboxu Series X a PS5. Konzole od Sony má totiž rychlejší SSD a co se načítání týče, očekává se, že bude ještě rychlejší.
V každém případě, pokud tě na konzolích štvalo nekonečné načítání po smrti či mezi levely, next gen konzole tě rozhodně potěší. Načítání her můžeš na Xboxu Series S/X ještě minimalizovat i díky skvělé funkci Quick Resume.
Díky funkci Quick Resume můžeš mít zapnuto hned několik her naráz
Quick Resume dovoluje mít zapnuto hned několik her najednou. Řekněme, že jsi stejný jako my. Rád hraješ současně několik her. Obzvlášť, pokud jejich projetí trvá několik desítek hodin. Rád se tedy z nového Assassin's Creed ponoříš do pár jízd autem ve Forze.
Nebo chceš rychle projít tu skvělou indie hru, která již brzy opustí katalog Game Pass Ultimate. Případně máš rozehraný Dead Space 3 v co-opu s přítelem a v Destiny 2 tě čekají kámoši připravení na další raid.
Všechny tyto hry můžeš mít na Xboxu Series S/X zapnuté najednou. Přepínání mezi nimi trvá nanejvýš do 5 sekund. Hra se nezruší ani po vypnutí konzole, ale pokud doma přijdeš o elektřinu, musíš ji načíst znovu a přijdeš o neuložený progres.
Zajímavé však je, že zatímco jsme přišli o progres v aktuálně zapnuté hře, zbývající hry, které byly „suspendované“ v režimu Quick Resume, se načítaly přesně do momentu, kdy jsme v nich skončili.
Konzole je tak do značné míry chráněna i vůči výpadkům proudu. Díky funkci Quick Resume tedy ani moc nezáleží, jak rychle se načítají hry z menu či přímo z konzole. Uděláš to jen jednou a následně se do hry vrátíš kdykoliv budeš chtít.
Hry
Co se samotných her týče, ty dostanou samostatný článek, kde si řekneme, jak dopadly hry Assassin's Creed Valhalla, Yakuza: Like a Dragon, Gear Tactics a další. Všechny tyto tituly budou dostupné hned v den vydání konzole.
Kromě nich můžeš počítat i s Falconeer, Tetris Effect: Connected, Dirt 5 a zapomenout nemůžeme ani na širokou škálu zpětně kompatibilních her z minulých generací na Xboxu.
Speciální tým testoval všechny tyto hry, takže by měly na Series X/S běžet bez problémů. Navíc nabízejí i vylepšení ve formě HDR (High Dynamic Range při nasvícení a práci s barvami/světlem), detailnější textury, vyšší (a stabilnější) FPS (snímky za sekundu) či vyšší rozlišení.
Z hlediska zpětné kompatibility odvedl Microsoft špičkovou práci. Týká se to dokonce i příslušenství. Vše, co ti fungovalo na Xboxu One (ovladače, headsety...) bude kromě Kinectu fungovat i na Xboxu Series X/S.
A co v případě, že si koupím například Cyberpunk 2077 nebo Assassin's Creed Valhalla na Xbox One a později si pořídím Xbox Series X/S? V tom případě vstupuje do hry funkce Smart Delivery. Xbox Series X/S rozpozná hru pro Xbox One a automaticky ji upgraduje pro nový systém.
Některé hry navíc dostanou next-gen upgrady (buď zdarma nebo zpoplatněné), které ještě posunou grafiku na vyšší úroveň. Každá hra, kterou tedy vlastníš pro Xbox One, ti bude fungovat i na konzolích příští generace.
Hry jsou zároveň největší slabinou nových konzolí od Microsoftu. Na launch konzole mělo vyjít Halo: Infinite, ale vývojáři ho odložili, protože nesplňoval potřebné nároky na kvalitu. Jedinou exkluzivní a novou hrou je tedy indie záležitost Falconeer. Gears Tactics je také exkluzivní pro Xbox, ale PC verze vyšla už před pár lety.
Konzoli chybí alespoň jeden titul, který by již při jejím vydání prokázal její sílu. Nějaký grafický a technologický titul, který by hráčům vytřel zrak a naplno využil sílu hardwaru. Bohužel, na první takové hry si ještě počkáme minimálně do příštího roku.
Velmi rádi bychom se podívali na to, jak nějaká next-gen hra od Microsoftu využije Ray Tracing. Na PlayStationu naplno využije tuto technologii Spider-Man Remastered a Spider-Man: Miles Morales, kde vypadá úchvatně.
Ray Tracing je speciální renderování světla a stínů tak, aby simulovaly jeho realistický lom a odraz od předmětů v prostoru. Takové generování dosud zvládaly pouze silné grafické karty moderních počítačů. Jedno video ti však prozradí více než sto slov
Nové hry dostupné na Xbox Series X/S při vydání 10. listopadu:
Assassins Creed Valhalla (Smart Delivery)
Bright Memory 1.0
Devil May Cry 5: Special Edition
DIRT 5 (Smart Delivery)
Evergate
The Falconeer (Smart Delivery)
Fortnite
Forza Horizon 4 – next gen upgrade (Xbox Game Pass + Smart Delivery)
Gears 5 – next gen upgrade (Xbox Game Pass + Smart Delivery)
Gears Tactics (Xbox Game Pass + Smart Delivery)
Observer: System Redux – next gen verze staršé hry
Ori and the Will of the Wisps – next gen upgrade (Xbox Game Pass + Smart Delivery)
Planet Coaster (Smart Delivery)
Tetris Effect: Connected (Xbox Game Pass + Smart Delivery)
Watch Dogs: Legion (Smart Delivery)
Yakuza: Like a Dragon (Smart Delivery)
Do konce roku ještě na Xbox Series X/S vyjde skvěle vypadající hororová hra The Medium a v prosinci vyjde i singleplayerové DLC pro Gears 5.
Samozřejmostí jsou novinky od 3rd party studií a vydavatelů, tedy od společností, které nevlastní žádný výrobce konzolí. Těšit se tak můžeš na Cyberpunk 2077, Call of Duty Black Ops: Cold War či Immortal: Fenyx Rising.
Game Pass Ultimate a streamování her
Navíc, na Xboxu je dostupná i služba Game Pass Ultimate. Díky ní získáš přístup k přibližně 250 hrám, které si můžeš stáhnout do konzole a hrát je dlouho, dokud nezmizí z katalogu (jsou tam převážně půl roku až rok).
Všechny exkluzivní tituly pro Xbox One vyvíjené studii Microsoftu (Xbox Game Studios) vycházejí na Game Pass Ultimate v den vydání. Zahraješ si tak nového Oriho, Forzu, Gears, Halo, Hellblade 2 a mnohé další připravované pecky „zdarma“.
V budoucnu si také na Game Pass Ultimate zahraješ nové hry (Starfield, Doom, The Elder Scrolls) od Bethesdy v den jejich vydání, neboť Microsoft koupil Bethesdu. Game Pass Ultimate nám ušetřil tisíce korun a stejně to bude platit i pro tebe. V současnosti jsou v nabídce tyto hry (Microsoft pravidelně doplňuje nové), no a od 10. listopadu bude součástí služby i celý katalog EA Play.
Součástí Game Pass Ultimate je i Project xCloud. Jde o streamovací službu, která ti umožní hrát nové Halo s podtitulem Infinite i na svém mobilu či laptopu.
Odejdeš z domu, ale po cestě chceš dohrát danou kapitolu nebo pokračovat v příběhu, a tak si hru zapneš na mobilu, kde se bude streamovat přímo z konzole. Pokud máš u kámoše, na chatě nebo na návštěvě u rodiny PC, jednoduše ho zapneš a budeš pokračovat na něm. Project xCloud cenu Game Passu nezvýší, takže pokud jsi předplatitelem služby, dostaneš ji zdarma.
Vyplatí se koupit Xbox Series X?
Xbox Series X je vynikající konzole. Je tišší než její předchůdce, takže ji už vůbec nebudeš slyšet. Má skvělé funkce v čele s Quick Resume, které ti dovolí skákat mezi několika zapnutými hrami bez dlouhého načítání. Nabízí stovky her díky zpětné kompatibilitě pro hry z minulých generací.
Učaroval nám i design konzole Xbox Series X (Series S se nám zase až tak nelíbí) a oblíbili jsme si i novou verzi ovladače. Díky Xboxu Series X se výrazně zkrátí čekání na načtení hry, které si nyní budeme užívat ve vyšším rozlišení a vyšším FPS (snímky za sekundu).
Jednoznačně jde o konzoli, kterou by doma chtěl mít každý hráč. Hardwarově nejvýkonnější konzole na trhu má z technologického hlediska vše potřebné. Je spolehlivá, rychlá a v budoucnu nabídne desítky exkluzivních titulů od špičkových studií.
Pokud nevlastníš žádnou konzoli od Xboxu, určitě sáhni po této. Ve spojení s Game Pass Ultimate a širokou sbírkou zpětně kompatibilních titulů je vlastnění jedné z konzolí Xbox Series X/S povinností každého hráče.
Xbox Series X/S vychází už 10. listopadu za 13 499 korun 7 999 korun.