O Íránu se spekuluje v souvislosti s vývojem jaderné zbraně. V pátek byl spáchán atentát na Mohsena Fachrízádeha, který měl na údajnou výrobu dohlížet.
Írán se znovu dostává na titulky světových médií, a znovu kvůli nelichotivé situaci. Na jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha byl v pátek spáchán atentát při jeho cestě z hlavního města Teheránu na sever.
Nezachránil jej ani jeho speciálně upravený automobil. Írán situace rozzuřila a odpovědnost za vraždu vědce přisuzuje Izraeli. Svět se domnívá, že smrt jednoho z předních fyziků má co do činění s íránským znovuobnoveným jaderným programem.
O smrti Fachrízádeha informovala světová média v pátek. Podle CNN se íránský ministr zahraničních věcí Zarif vyjádřil, že se jednalo o zbabělý atentát, který vykazuje náznaky, že jej provedla izraelská tajná služba Mosad. Izraelská strana skutek nekomentovala.
Přepad kolony opancéřovaných aut se měl stát podle Deníku N ve městě Absard kousek za hlavním městem Teherán. Přední sklo vědcova vozu bylo rozstříleno, načež mělo auto posléze i explodovat. Uvažovalo se o tom, co mohlo takovou spoušť způsobit.

V pondělí, podle zpráv izraelského deníku Ha'arec, který citoval íránskou zpravodajskou agenturu Fars, je nejpravděpodobnějším způsobem zabití střelba z na dálku ovládaným kulometem, jenž byl připoutaný na auto. Ten měl spustit střelbu z místa asi 150 metrů od projíždějící kolony aut. Jednalo se tak o pátého íránského zabitého fyzika od roku 2008, který pracoval na nukleárním programu.
Írán v reakci na atentát vyhrožuje odvetou. Zemský lídr ajatolláh Alí Chameneí osobně vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby vraždu odsoudila, a zároveň touhu po odvetě potvrdil. Vzhledem k tomu, že íránské zdroje tvrdí, že vražedná zbraň byla izraelské výroby, a skutečnost, že Írán dlouhodobě proti existence Izraele vystupuje, je těžko předpokládat, o jaký typ odvety půjde.

Obnovíte sankce, obnovíme nukleární program
Mohsen Fachrízádeh měl figurovat jako hlavní postava vývoje íránského nukleárního programu, a politicky se zodpovídal Íránským revolučním gardám. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu jeho jméno v minulosti zmiňoval právě v souvislosti s jadernými zbraněmi, a dokonce před ním varoval svět s připomínkou, že si jej má zapamatovat.
Íránský jaderný program totiž funguje znovu poté, co americká vláda obnovila sankce uvalené na zemi. Prezident Donald Trump byl společně s izraelským premiérem jedním z největších odpůrců dohody, která měla za cíl pozastavení íránského vývoje jaderné bomby. Jak si možná vzpomínáš z našeho rozhovoru, v lednu dokonce nechal Trump zlikvidovat velitele zvláštních jednotek Íránské revoluční gardy Kásima Sulejmáního.
Vyjednávání se zemí v Přední Asii se tak komplikuje pro budoucího prezident Spojených států Joea Bidena, který by rád dohodu o pozastavení vývoje obnovil. Zbytek Západních zemí také vidí tuto dohodu jako obecně prospěšnou.