Nadia Murad je jednou z tisíců žen a dívek, které extremisté Islámského státu v roce 2014 uvěznili a nutili k sexuálnímu otroctví.
Nadia Murad je jednou z tisíců žen a dívek, které extremisté Islámského státu v roce 2014 uvěznili a nutili k sexuálnímu otroctví. Matku a šest bratrů 27leté aktivistky zabili bojovníci IS.
Laureátka Nobelovy ceny za mír na online schůzce OSN v pondělí prohlásila, že pandemie onemocnění Covid-19 posílila obchodování se ženami a zhoršila i násilí vůči ženám.
Lockdown a cestovní omezení zavedené vládami ke zpomalení šíření koronaviru mají podle ní negativní následky na ženy po celém světě a dodala, že mnohé země dokonce hlásí nárůst domácího násilí.
Nadiu Murad spolu s jejími dvěma sestrami a dalšími 150 ženami odvlekli v roce 2014 bojovníci Islámského státu z jejich vesnic do města Mosul a několik měsíců je zneužívali jako sexuální otrokyně. V listopadu 2014 se ženě díky pomoci jedné mosulské rodiny podařilo uprchnout a později se dostala do německého Stuttgartu, kde našla útočiště.
V prosinci 2015 promluvila v Radě bezpečnosti OSN o útoku na jezídy, požádala přitom o jejich ochranu a zastavení genocidy. Nadiu Murad zastupovala právnička Amala Clooney.
.@NadiaMuradBasee urges the world to proactively, instead of reactively, address violence against women by working to prevent it from happening in the first place.#orangetheworld | #16Days | #GenerationEquality pic.twitter.com/iiTCatuE6x
— UN Women (@UN_Women) November 25, 2020