Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 25. 5. 2022 svátek má Viola

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti

Zakladatelka projektu To po tom: Oběti nejčastěji popisují deprese, úzkosti a někteří i posttraumatickou stresovou poruchu

Na instagramovém profilu To po tom zveřejňuje zpovědi obětí sexuálního násilí.

Tereza Šnajdrová
16. prosinec 2020, 14:48 Čas čtení: 2:48
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zajímavosti
0
Tereza Šnajdrová
16. prosinec 2020, 14:48
Čas čtení: 2:48

Zakladatelka projektu To po tom: Oběti nejčastěji popisují deprese, úzkosti a někteří i posttraumatickou stresovou poruchu

Na instagramovém profilu To po tom zveřejňuje zpovědi obětí sexuálního násilí.

Tereza Šnajdrová
16. prosinec 2020, 14:48
Čas čtení: 2:48
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

O problematice sexuálního zneužívání se v poslední době začíná mluvit víc než kdy předtím. Právě komunikace tohoto problému a vzdělávání veřejnosti by mohlo pomoci, aby společnost ohledně sexuálního násilí držela při sobě a vymýtily se tak nesprávné přístupy některých, jako je třeba sexuolog Radim Uzel.

 

 

V České republice také vzniklo hned několik organizací či profilů na sociálních sítích, které pomáhají obětem sexuální obtěžování. Před nedávnem jsme ti přinesli rozhovor s projektem Proč jsme to nenahlásili, který sdílí důvody, proč se oběti rozhodly tento trestný čin nenahlásit.

 

 

Dnes ti představujeme instagramový profil To po tom, na němž se lidé svěřují s tím, jaké pocity a emoce prožívali po znásilnění. Projekt To po tom zároveň také uveřejňuje důležitá fakta, která by mohla pomoci s edukací společnosti. Obětem sexuálního násilí také poradí, kde je možné vyhledat odbornou pomoc. Na několik otázek nám odpověděla zakladatelka projektu Viktorie V.

 

Proč ses rozhodla tuto stránku založit?

K založení projektu To po tom mě přivedla vlastní zkušenost se sexuálním násilím a hlavně to, jaký byl život po ní. Často jsem se setkávala s nepochopením a bagatelizováním, které mi nedovolovalo se se svou zkušeností řádně vyrovnat. Prostřednictvím projektu bych ráda poukázala na to, že sexuální násilí má tendenci prostoupit do všech oblastí života oběti, a proto bychom ho neměli zlehčovat. Řada lidí se v důsledku toho zdráhá vyhledat pomoc a svou zkušenost nenahlásí.

Obětem může trvat i roky, než si uvědomí, že to, co prožily, nebylo v pořádku, říká zakladatelka projektu To po tom
Zdroj: instagram.com/to.po.tom
Vedeš ji ty sama?

Projekt jsem založila v červnu 2020 a od té doby ho spravuji sama. Pomalu však dávám dohromady menší tým a společně na projektu začneme pracovat po Novém roce.
Jsem studentka dějin umění se zájmem o architekturu a lidská práva.

 

Obětem může trvat i roky, než si uvědomí, že to, co prožily, nebylo v pořádku. S tím souvisí i malá informovanost o tom, co sexuální násilí vlastně je.

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 3506 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Test menstruačních kalhotek: To, že neprotečou, nestačí. Důležité jsou i inkluzivní velikostiTest menstruačních kalhotek: To, že neprotečou, nestačí. Důležité jsou i inkluzivní velikosti
Chronický únavový syndrom není výmluva ani obyčejná únava. Jak ho poznat a jak s ním bojovat?Chronický únavový syndrom není výmluva ani obyčejná únava. Jak ho poznat a jak s ním bojovat?
Lou Ferrigno: život legendy, které záviděl také Arnold SchwarzeneggerLou Ferrigno: život legendy, které záviděl také Arnold Schwarzenegger
VÍCE

Chodí ti hodně příběhů. Proč se většina lidí rozhodne tento čin nenahlásit?

Zastřešujícím důvodem nízkého počtu nahlášených případů je už zmíněná bagatelizace sexuálního násilí, kvůli které může obětem trvat i roky, než si uvědomí, že to, co prožily, nebylo v pořádku. S tím souvisí i malá informovanost o tom, co sexuální násilí vlastně je. Panuje představa, že sexuální násilí vždy doprovází nějaká forma fyzického násilí, ale méně lidí ví, že mu může předcházet i psychický nátlak, výhrůžky apod.


Důležitým faktorem je i to, že navzdory různým mýtům je v 80 % případů pachatelem někdo, kdo je oběti blízký. Tato skutečnost vyplývá i ze samotného projektu, v němž jen minimum příběhů popisuje napadení cizím mužem. Nahlásit pak např. svého kolegu, manžela, partnera, kamaráda nebo člena rodiny, vyžaduje mnoho odvahy. Dalším důvodem, proč většina znásilnění zůstane neoznámena, je i častý názor, že oběť je za něj do jisté míry spoluzodpovědná. To je mýtus, kterému bohužel stále věří mnoho lidí, včetně samotných obětí.

Jsou obětí sexuálního napadení také muži? Viděla jsem na tvém profilu spíše příběhy žen.

Ano, obětí se může stát kdokoliv bez rozdílu pohlaví, to stejné platí i u pachatelů. Mužských obětí je ale méně než ženských, a i v jejich případech je většinou pachatelem muž. Mohou se setkávat s posměchem, že měli sex s mužem, nebo že se nedokázali ubránit ženě a nejsou tedy ‚dostatečně mužní‘. Bývá pro ně pak mnohem těžší se svěřit, vyhledat pomoc a svou zkušenost oznámit policii.

Obětem může trvat i roky, než si uvědomí, že to, co prožily, nebylo v pořádku, říká zakladatelka projektu To po tom
Zdroj: instagram.com/to.po.tom
Pracuješ i s nějakými organizacemi, které pomáhají obětem? Nebo pouze poskytuješ terapii sdílením?

Přímo s nimi nespolupracuji, ale každého, kdo se se svým příběhem svěří, odkazuji na seznam organizací, na které se může v případě potřeby obrátit. Momentálně tedy projekt poskytuje jen terapii sdílením.

 

Lidé nejčastěji popisují deprese, úzkosti a někteří i posttraumatickou stresovou poruchu. Vnímají se jako pokažení a za svou zkušenost se stydí nebo se neprávem obviňují.

Jaké pocity lidé nejvíce prožívají ‚po tom‘?

V projektu nejčastěji lidé popisují deprese, úzkosti a někteří i posttraumatickou stresovou poruchu. Vnímají se jako pokažení a za svou zkušenost se stydí nebo se neprávem obviňují. Mívají strach z lidí, fyzické blízkosti a sexu (nebo ho naopak vyhledávají, aby získali pocit kontroly, který předtím neměli). Každý ale na trauma reaguje jinak a oběť ani její okolí by nemělo hodnotit, zda jsou její reakce přehnané nebo naopak nedostatečné.

Obětem může trvat i roky, než si uvědomí, že to, co prožily, nebylo v pořádku, říká zakladatelka projektu To po tom
Zdroj: instagram.com/to.po.tom
Jaké máš s touto stránkou plány do budoucna?

Primární snahou To po tom zůstává sdílení příběhů, pomalu ale zapojuji i informativní příspěvky, které mají za úkol problematiku sexuálního násilí dovysvětlit. Mým aktuálním cílem je sestavení stabilního týmu a odstartování webu. Pokud to bude možné, v budoucnu bych pak ráda realizovala větší osvětové kampaně.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: instagram.com, procjsmetonenahlasili.orgNáhledový obrázek: instagram.com/to.po.tom
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zajímavosti
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít