Na instagramovém profilu To po tom zveřejňuje zpovědi obětí sexuálního násilí.
O problematice sexuálního zneužívání se v poslední době začíná mluvit víc než kdy předtím. Právě komunikace tohoto problému a vzdělávání veřejnosti by mohlo pomoci, aby společnost ohledně sexuálního násilí držela při sobě a vymýtily se tak nesprávné přístupy některých, jako je třeba sexuolog Radim Uzel.
V České republice také vzniklo hned několik organizací či profilů na sociálních sítích, které pomáhají obětem sexuální obtěžování. Před nedávnem jsme ti přinesli rozhovor s projektem Proč jsme to nenahlásili, který sdílí důvody, proč se oběti rozhodly tento trestný čin nenahlásit.
Dnes ti představujeme instagramový profil To po tom, na němž se lidé svěřují s tím, jaké pocity a emoce prožívali po znásilnění. Projekt To po tom zároveň také uveřejňuje důležitá fakta, která by mohla pomoci s edukací společnosti. Obětem sexuálního násilí také poradí, kde je možné vyhledat odbornou pomoc. Na několik otázek nám odpověděla zakladatelka projektu Viktorie V.
Proč ses rozhodla tuto stránku založit?
K založení projektu To po tom mě přivedla vlastní zkušenost se sexuálním násilím a hlavně to, jaký byl život po ní. Často jsem se setkávala s nepochopením a bagatelizováním, které mi nedovolovalo se se svou zkušeností řádně vyrovnat. Prostřednictvím projektu bych ráda poukázala na to, že sexuální násilí má tendenci prostoupit do všech oblastí života oběti, a proto bychom ho neměli zlehčovat. Řada lidí se v důsledku toho zdráhá vyhledat pomoc a svou zkušenost nenahlásí.
Vedeš ji ty sama?
Projekt jsem založila v červnu 2020 a od té doby ho spravuji sama. Pomalu však dávám dohromady menší tým a společně na projektu začneme pracovat po Novém roce.
Jsem studentka dějin umění se zájmem o architekturu a lidská práva.
Obětem může trvat i roky, než si uvědomí, že to, co prožily, nebylo v pořádku. S tím souvisí i malá informovanost o tom, co sexuální násilí vlastně je.