
Do března naočkujeme celou dospělou populaci, tvrdí izraelský premiér
Izrael je na špičce očkování vakcínou proti koronaviru. Na začátku jara by chtěl mít proočkovanou celou dospělou populaci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Izrael vede světovou očkovací kampaň proti koronaviru. Už nyní dostal očkování jeden z pěti obyvatel devítimilionové země. A její premiér, Benjamin Netanjahu, se netají ještě většími ambicemi. Rád by proočkoval celou dospělou populaci, tedy Izraelce nad 16 let, do konce letošního března, čímž by se jeho země stala první proočkovanou zemí na světě. Palestinci si však budou muset počkat. Informuje o tom Business Insider.

„Přivezeme dodávku vakcíny za dodávkou, a do března proočkujeme celou populaci starší 16 let,“ nechal se slyšet izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Už jsme zvládli proočkovat více než 72 % našich obyvatel nad 60 let, a to dokončíme úplně,“ dodal.
Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1645 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Příští neděli by měl Izrael přichystat dávky pro populaci mezi 50-60 rokem života, přičemž četnost očkování by se měla vyšplhat na 170 000 proočkovaných osob za den, což by, podle Netanjahua, měl být světový rekord. Už nyní se ale Izraeli v rámci operace pojmenované Zpátky k životu povedlo naočkovat jednoho obyvatele z pěti, což je, vzhledem k tomu, že některé státy ani očkování populace nespustily, obdivuhodný výkon.
V porovnání s Izraelem se Česká republika s očkováním trápí. Podle posledního vyjádření premiéra Andreje Babiše jsme stihli proočkovat pouhých 40 tisíc lidí. Proto, podle slov prezidenta Zemana z rozhovoru pro Blesk, požádal jak prezident, tak premiér své izraelské protějšky, aby se s námi podělili s „očkovacím know-how.“

Palestinci až nakonec
Jak se ale zdá, poslední zprávy z Izraele nejsou úplně nejrůžovější pro Palestince. Obyvatelé okupovaných částí pásma Gazy a Západního břehu Jordánu jsou podle informací The Guardian postaveni až na druhou kolej. Dle získaného vyjádření Ali Abeda Rabboa z palestinského ministerstva zdravotnictví, by první vakcíny měli získat až v únoru.
A zatímco Izrael si připlatil za vakcíny od Pfizeru a BioNTech, pro Palestince, jakožto obyvatele chudého státu, byl zařazena do programu WHO Covax. Asi 20 % palestinské populace bude očkováno vakcínou, která zatím ještě nezískala ani potřebné povolení k nouzovému použití. Nicméně jednání mezi Palestinou a Izraelem probíhají, přestože není jasné, zda ke vzájemné pomoci nakonec dojde.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.

