Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Na sociální síti Parler se připravoval útok na americký Kapitol. Včas zmizela z internetu, ale díky Rusům se vrátila a chystá velký comeback. Jako by nevadilo, že na ní neonacisté přejí smrt politikům, židům či černochům.
Zabíjení židů i černochů, střílení do policistů a oběšení viceprezidenta. Toto je jen zlomek z příspěvků, které se v posledních měsících šířily na sociální síti Parler. Vypadá skoro jako Twitter, ale hrdě se hlásí k tomu, že obsah příspěvků necenzuruje, díky čemuž uživatelům umožňuje vyjadřování názorů bez jakékoli cenzury.
Dnes se ale na ni dostaneš jen s obtížemi, neboť během několika dní po útoku zfanatizovaných příznivců Donalda Trumpa na americký Kapitol tuto sociální síť zablokovaly Google, Apple i Amazon, kde měl Parler uloženy své servery. Ukázalo se, že se na ní nešířily jen podněty k násilnostem, ale shromáždili se na ní strůjci celého rabování a pokusu o převrat.
Co je Parler, kdy vznikl a kdo se na něm shromažďuje
Proč tuto sociální síť zablokovaly Apple, Google i Amazon
Jakou roli hrála v plánování útoku na americký Kapitol
Jak tam neonacisté plánují vraždy židů, černochů i policistů
Co je Q -Anon a proč tato konspirační teorie zahrnuje satanisty i kanibaly
Jak z Parleru unikla všechna data, z nichž vznikla interaktivní mapa útoku
Jak se Parler dostal opět online díky pomoci z Ruska
Zkáza amerických voleb v roce 2016
Donald Trump se stal prezidentem díky vítězství ve volbách v roce 2016. Tyto volby ale byly zvláštní. Zasahovaly prý do nich cizí vlády, které chtěly co nejvíce polarizovat společnost, postavit proti sobě všemožné skupiny obyvatelstva a vyburcovat vzájemnou nenávist do takových výšin, že stačilo jen málo, aby došlo k násilnostem.
Země jako Rusko si mnuly ruce, ale sociální sítě Twitter či Facebook pomalu začaly chápat, že pokud svůj obsah nebudou důkladněji moderovat, tak se stanou strůjci konce americké demokracie. Šíření dezinformací a výmyslů podle Stanfordu fungovalo v těch letech na Facebooku jako na běžícím pásu, a tak sociální sítě musely zakročit.
Zvýšila se míra vymazávání příspěvků, které porušovaly pravidla, a ve Spojených státech amerických se začalo hovořit o cenzuře. Twitter se postupem času nebál upozorňovat na lži samotného prezidenta Trumpa, nakonec se přidal i Facebook a vše vyvrcholilo před volbami v roce 2020.
Z hloubky internetu přichází necenzurovaný Parler
Moderátoři dohlíželi na to, aby sociální sítě neposloužily cizím vládám, jako například té ruské, či samotným kandidátům k šíření nenávisti a podkopávání americké demokracie, a tak příspěvky mazali a uživatele blokovali.
Mezitím se ale z hloubky internetu vynořila sociální síť Parler, která svým přístupem rychle přilákala zejména příznivce Donalda Trumpa. Kdo jinde za rasistické příspěvky pykal, na Parleru mohl vesele vypisovat, co se mu zachtělo.
Nejkrásněji postoj podporovatelů Trumpa vystihl jeden z nejznámějších amerických senátorů Ted Cruz. Tehdy zřejmě netušil, že Parler poslouží jako svatyně pro fanatiky, kteří v lednu 2021 vtrhnou do amerického Kapitolu.
„Technologičtí giganti se vymkli kontrole, plní arogance umlčování těch, se kterými nesouhlasí, od konzervativních médií až po prezidenta Spojených států amerických a milionů Američanů,” prohlásil se slovy, že nastal čas ukončit cenzuru ze Silicon Valley a vytvořil si účet na Parleru i on sám.
Neonacisté vesele plánují útoky na Parleru
A jak vlastně přišel na scénu? Parler vznikl v roce 2018 jako odpověď na stále moderovanejší obsah Twitteru či Facebooku. Funguje podobně jako právě Twitter, i na Parleru si můžeš vybrat, čí účty bys rád sledoval, a dokonce můžeš přidávat příspěvky dlouhé až 1 000 znaků namísto 280 u konkurence.
Založil ho John Matze, avšak přesné vlastnické poměry dodnes nejsou známy. Síť nasbírala do konce roku 2020 kolem 12 milionů uživatelů, z nichž bylo více než 2,3 milionu aktivních.
Svou popularitu si síť vybudovala zejména díky tomu, že ji na Twitteru začaly ve velkém propagovat známé tváře převážně z konzervativní či dokonce krajně pravicové strany politické barikády.
Spousta komentátorů a bloggerů o sobě vytvořila mínění, že je Twitteru cenzuruje za názory, protože jsou pro levicově orientované technologické giganty nepohodlní, a tak zanedlouho začaly na Parler proudit miliony nových uživatelů.
Oběsíme viceprezidenta USA za vlastizradu
Nechávat dnes sociální sítě bez jakékoliv kontroly není dobrý nápad. Uvědomuje si to i šéfredaktor portálu Antipropaganda.sk Matej Spišák, který upozorňuje, že současná polarizovaná společnost se dokáže velmi rychle zradikalizovat natolik, až její činy přerostou v násilí.
„Když se na sociálních sítích začne šířit obsah, který dokáže lidi radikalizovat, nemůže to přinést nic dobrého. Zejména pokud vidíme, že výzvy k násilí šířené na sociálních sítích začínají pronikat do reálného světa a lidé přicházejí o život. Jako v případě útoku na americký Kapitol,“ vysvětluje.
Z běžného člověka, který fandil Donaldu Trumpovi a chtěl vyzkoušet sociální síť Parler, o níž se doslechl, že je tam svoboda projevu svatá, se najednou může stát agresivní násilník rabující v srdci americké demokracie – v Kapitolu. Slova o oběšení viceprezidenta USA z úvodu článku přitom nebyla žádným přeháněním.
V den útoku na Kapitol se pár stovek metrů od této budovy odehrála demonstrace příznivců prezidenta, kde vystoupil i samotný Donald Trump a opět zopakoval, že mu volby ukradli, uvádí The Independent. Řeči o padělání hlasů, podvodech a ukradených volbách začal mít už v momentech krátce před volbami, když zjišťoval, že nemá dostatečnou podporu pro výhru.
LATEST: The U.S. Attorney's office also arrested Jacob Anthony Chansley, a.k.a. "Jake Angeli," Saturday. Investigators said he was the man seen in viral photos of the siege dressed in horns, a bearskin headdress, with red, white and blue face paint. https://t.co/uijF0dmLOFpic.twitter.com/e9pW8Q7Tru
Řada z nich podlehla kultu Q-Anon, který propaguje šílenou a vyvrácenou konspirační teorii o tom, jak Trump bojuje proti skupině satanistických kanibalů s pedofilními choutkami, která stojí za globálním obchodem s bílým masem a snaží se vyštvat Trumpa z oválné pracovny všemožnými způsoby, vysvětluje BBC.
A když ten prohlásil, že ho viceprezident Mike Pence zradil a rozhodl se certifikovat výsledek voleb, uznat porážku a přenechat moc nastupujícímu prezidentovi Bidenovi, tak byli lidé v davu už dávno připraveni. Na protest si totiž přinesli šibenici, na níž ho chtěli symbolicky oběsit. Stejně jako řadu lídrů z Demokratické strany.
Nasměrovat dav na Kapitol, kde právě probíhala certifikace výsledků za přítomnosti téměř všech senátorů, už nebylo těžké. Trump ani nemusel vydat přímý rozkaz a frustrovaný dav se rozběhl směrem ke Kapitolu, kde se nesetkal s velkým policejním odporem.
Muži zákona chvíli podporovatelům prezidenta vzdorovali, ale nakonec se vzdali, někteří dokonce rabujícímu davu uvolnili průchod dovnitř a stáhli se až do chvíle, dokud nepřišly posily.
Important thread on the similarities and significance of the Turner Diaries to the US Capitol Building insurgence.
Yes the mob erected a gallows. At least one mob member was photographed inside with a gun and zip ties. There was online chatter about executing Congress members. https://t.co/JgdWRrQjcOpic.twitter.com/TITWPRezoK
Všichni tušili, že příznivci Donalda Trumpa se na Parleru nebaví o svých oblíbených filmech a hudbě. Jen málokdo ale bez monitorování sítě tušil, že se tam v diskusích otevřeně útok na Kapitol plánoval. Vývoj situace tam nesledovala jen hrstka novinářů, která se snažila upozornit na to, co se 6. ledna chystá, ale i hackerka Donk_enby.
Hackerku zaujala síť Parler, když se tam začali registrovat nejen přední pravicoví politici, ale hlavně různé extremistické skupiny, uvádí Futurism. Pravicový extremismus, či dokonce neonacismus, si momentálně ve Spojených státech amerických žije vlastním životem, a tak hackerka monitorovala situaci až do momentu, kdy došlo k útoku na Kapitol.
Řada fotek, videí a příspěvků na Parleru přibývala nejen těsně před, ale i během a po samotném útoku, a když se na veřejnosti začaly objevovat hlasy, aby sociální síť za podněcování násilí a nenávisti zablokovali, tak nelenila a se svými hackerskými kolegy stáhli celou její databázi.
Sociální síť nebyla příliš důkladně zajištěna, a tak hackerům netrvalo dlouho, než z ní stáhli 56,7 terabajtů dat a archiv zveřejnili na internetu. Udělali dobrý krok, protože Amazon, kde měl Parler uloženy své servery, síť zanedlouho zablokoval a hackerka by o všechna data přišla.
Interaktivní mapa útoku na americký Kapitol
Únik těchto dat hraje v celém útoku na Kapitol důležitou roli. Ze všech 412 milionů souborů, a z toho 150 milionů fotografií a 1 milionu videí již několik novinářů a aktivistů dokázalo vyskládat celkem přesný popis toho, jak se útok připravoval, ale i jako vypadal v přímém přenosu, informuje The Verge.
Díky metadatům z fotek a videí obsahujícím místo, čas i datum vytvoření vznikla interaktivní mapa útoku. Když si ji otevřeš, můžeš se proklikat přes všemožná videa a fotky z proražení zábran před Kapitolem, vniknutí dovnitř až po rvačky a potyčky s policisty.
Kdo se chce přidat k vraždě Jeffa Bezose?
Díky uniklým datům přitom možná budou mnozí uživatelé svých příspěvků litovat. Americké bezpečnostní služby začaly po útoku na Kapitol důkladné vyšetřování a identifikaci všech, které kamery zachytily během rabování uvnitř světoznámé budovy, a nepochybně nepohrdnou ani daty z Parleru.
Na těch, které uživatelé přidávali v posledních chvílích před vypnutím hostingu serverů ze strany Amazonu je jasně vidět, že neúspěch ve Washingtonu DC nejenže část podporovatelů Donalda Trumpa ještě více rozzuřil, ale dokonce více zfanatizoval.
Jak dokazuje Adl.org, v příspěvcích se ptají, jestli se k nim chce někdo přidat na cestě zavraždit majitele Amazonu Jeffa Bezose, nebo rovnou začali organizovat masové ozbrojené protesty před státními kapitoly v jednotlivých částech Spojených států amerických.
Kromě toho očekávali, že se s nimi Donald Trump po zablokování na sociálních sítích pokusí spojit pomocí odeslání nouzové zprávy přímo na mobilní telefony, nebo radili svým followerům, ať si urychleně zruší předplatné Netflixu, Amazon Prime či nakupovali výhradně lokálně. Tímto způsobem chtěli velkým korporacím ukázat, že na ně nemají žádný dopad.
Zastřelená žena streamovaná živě z Kapitolu
Dokola zmiňované násilí, které se z Parléř přeneslo do skutečného světa, není jen abstraktní. V Kapitolu po vniknutí dovnitř zemřela rabující žena, když se snažila přes rozbité okno přeskočit do jednoho z jednacích sálů, ochranka nezaváhala a střelila ji do vrchní části těla.
Ashli Babbitt převezli do nemocnice, ale lékaři jí už nedokázali pomoci. Jak se později ukázalo, Babbitt byla podle příspěvků ze svých sociálních sítí věrnou podporovatelkou konspirační teorie Q-Anon, ale i bývalou vojákyní, která podlehla pravicové extremistické politice. Video z jejího postřelení se pak začalo rychle šířit po sociálních sítích, uvádí The New York Times.
Babbitt nebyla jedinou obětí útoku na Kapitol. Dohromady tam zemřelo pět lidí, mezi nimiž byl i jeden z policistů chránících symbol americké demokracie. Smrt policisty vyznívá o to tragičtěji, že na sociálních sítích dosud kolují videa z momentů, kdy si jiný policista s povinností hlídat Kapitol raději vesele dělal selfie fotky s burácejícím davem protestujících.
Mike Pence? Jdeme si pro tebe, ty zrádče
Nevíme, jak by celý útok dopadl, kdyby ochranka nestihla krátce před vniknutím protestujících do Kapitolu evakuovat všechny senátorů a zástupce Sněmovny reprezentantů.
Na datech uniklých z Parleru lze vidět, jak se rabující dav natáčel předními kamerami a prohlašoval, že si jde po jednotlivé politiky. „Mohu mluvit s Pelosi? Ano, jdeme si pro tebe, ty k***o,“ vykřikoval do kamery jeden z útočníků. Stejný vzkaz měl i pro viceprezidenta. „Mike Pence? Jdeme si i po tebe, ty zku**ený zrádče,” křičel dál, píše The Independent.
Velký rozruch na veřejnosti vzbudili lidé jako chlapík, který si vysloužil označení Q-Anon šaman. Nepochybně jsi jej na fotkách zachytil, protože stál v čele rabujícího davu, na hlavě měl nasazenou vikinskou helmu a v ruce dlouhou hůl s americkou vlajkou. Mimochodem, jméno tohoto chlapíka je Jake Angeli a policie ho už stihla obvinit z několika trestných činů.
Nebyl jediný, kdo na fotkách z Kapitolu vyvolával rozruch. Jednou z nejvíce nechutných fotek byl záběr na chlapíka, který hrdě nosil mikinu s nápisy Camp Auschwitz a frází Arbeit Macht Frei. Utahoval si tak z koncentračního tábora Osvětim, kde nacisté vyvraždili více než milion lidí za druhé světové války.
Robert Keith Packer, jak zní jeho jméno, už skončil v rukou policie, ale Čecha zřejmě zaskočí, že žádné z obvinění nesouvisí s extremistickým trestným činem. Obvinili ho zkrátka z toho, že násilně vnikl do Kapitolu bez příslušného povolení, uvádí USA Today.
Jedna z posledních výrazných postav útoku na Kapitol měla na sobě taktické vojenské oblečení, na kterém se houpaly připnuté stahovací pásky. Ty jsi mohl vidět v akčních filmech, kde si útočníci vzali rukojmí a stahovacími páskami jim svázali ruce, aby jimi nemohli hýbat.
Není divu, že v tomto případě nešlo o žádného amatéra, ale o bývalého amerického vojáka Larryho Rendalla Brocka Jr., který se už z armády vydal do důchodu. Voják z Texasu vtrhl do Kapitolu s jasnou představou toho, co je třeba udělat, a tak už musel na soudním jednání čelit státnímu žalobci.
„Chce si vzít rukojmí. Chce unést, svázat a možná soudit, možná popravit členy americké vlády,“ konstatoval žalobce, ale soudce vojáka nevzal do vazby a umožnil mu pod několika podmínkami trávit čas do dalšího soudu doma, píší Global News.
NEW: Parler—which was disconnected from the Amazon servers last week—appears to be connecting to a new host: pic.twitter.com/C9UefzimA3
Díky Rusům se Parler vrátil zpět v provizorním stylu
K překvapení mnoha uživatelů ale možná Parler neřekl poslední slovo. Už 16. ledna se na portálu Parler.com objevil vzkaz od šéfa sociální sítě Johna Matze, který slibuje, že se koncem měsíce vrátí zpět do hry. Mezitím stihl zažalovat Amazon za to, že síti zablokoval hosting z důvodu slabé schopnosti moderovat obsah podněcující násilí.
Veřejnost ale zůstává podezřívavá, jakým způsobem se Parler chystá vrátit na web. Zatímco Matz prohlašuje, jak momentálně vyjednává s několika poskytovateli hostingů, kam by mohl své servery a data uložit, v provizorním obnovení provozu mají zřejmě prsty dva Rusové, informuje The Guardian.
Adresu internetového protokolu používanou novým Parlerem vlastní firma DDoS-Guard ovládaná právě Rusy. Jednou z jejích hlavních služeb je pomoci webovým stránkám předcházet útokům, které by mohly vést k přetížení serverů a pádu stránky.
Donald Trump skončil se zablokovanými účty na všech nejpoužívanějších sociálních sítích. Ty ho označily za člověka, který podněcuje násilí a vyvolává pokusy o vzpouru, což nadále nemohly tolerovat a dosluhujícího prezidenta takříkajíc umlčely.
I když se Donald Trump Jr. snažil na Instagramu argumentovat, že Twitter a Facebook pouze nerespektují svobodu slova a jeho otce naschvál cenzurují, aby nemohl vyjadřovat své názory, jen tak brzy se zřejmě Donald Trump nikde neukáže. Nepomůže mu ani Elon Musk, kterého Trump mladší vyzval, ať konečně vytvoří skutečně svobodnou sociální síť.
Ani Matej Spišák z portálu Antipropaganda.sk si netroufá odhadovat, kam se Trump vydá, když mu nejoblíbenější způsoby komunikace zablokovali. „Odstraněním jeho účtu ze sociální sítě Twitter ztratil Trump téměř 84 milionů followerů. Když si pomyslíme, že Twitter fungoval jako oficiální kanál dosluhujícího prezidenta, jde opravdu o vážný zásah do jeho schopnosti komunikovat s veřejností,“ konstatuje odborník na dezinformace.
Zřejmě jsme o něm ale neslyšeli naposledy. „Na druhou stranu nesmíme zapomenout, že Donald Trump bude požívat status bývalého prezidenta USA. Bylo by naivní domnívat se, že osoba v takovém postavení bude mít zásadnější problém najít si cestu, jak by se svými příznivci komunikovala,“ dodává s tím, že Parler by mohl sloužit jako odstrašující příklad pro všechny, kteří se pokusí vytvořit necenzurovanou sociální síť.