Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Toxicita ve vztahu je častější, než si vůbec myslíš.
Dnes si rozebereme toxické vztahy, které se ve společnosti vyskytují tak často, že tě to možná dokonce překvapí. Nemusí se jednat pouze o toxicitu ve vztahu milostném, ale například také kamarádském, pracovním či v rodině. Lze dopředu poznat toxického člověka? Jak se z takového vztahu můžeš dostat? A existuje šance, že se tvůj protějšek napraví? Na tohle a mnohem víc známe odpovědi.
Pro začátek si pojďme lehce definovat, co vlastně takový toxický vztah znamená. Tento výraz zažívá boom v posledních pár letech, a proto je jasné, že ne každý ví, co si pod ním představit. Definice Cambridge Dictionary tento jev popisuje jako vztah, který tě dlouhodobě činí nešťastným a působí ti více bolesti než radosti. Nelze jasně říci, které konkrétní body tvůj partner nebo kamarádka musí splňovat, aby se jednalo o toxický vztah, neboť tyto hranice má v sobě každý z nás individuálně.
Často se však u toxických partnerů objevují problémy s alkoholem, násilné chování a potřeba manipulace. Sebevědomí druhého pak před očima odumírá, horší se jeho psychické i fyzické zdraví a důvěra. V tuto chvíli se partnerství mění v závislost, neboť vztah by měl být rovnoprávný a v případě dominance jednoho a submisivity druhého nelze mluvit o vyváženém vztahu.
Na to, jak takový toxický vztah poznat, jsme se zeptali MUDr. Jana Šnajdra. „Jedná se právě o tu nevyváženost vztahu, kdy partner či kamarádka zaujmou dominantní postoj a můžou nás například dlouhodobě a především bezdůvodně kritizovat, pohrdají námi, urážejí nás, svalují na nás vinu za své problémy nebo volí formu tiché domácnosti, která v nás vyvolá další pocit viny a utápění se v tom, kde jsme udělali chybu.“
Pokud jsi tedy zažil poměr, v němž jsi byl dlouhodobě nešťastný, rozhodně čti dál a dozvíš se, jaké nepříjemnosti tě v takovém vztahu mohou potkat a jestli existuje šance, že se toxický člověk napraví.
Jak jsme nakousli na začátku, nemusí se výhradně jednat o vztah milostný, ale třeba pracovní či kamarádský. Ze studie americké společnosti Talking Talent vyplývá, že 56 % zaměstnanců mělo někdy v životě toxického nadřízeného, který veřejně pomlouval je nebo další kolegy, na podřízených si vybíjel své návaly vzteku a pracovní prostředí se kvůli němu stalo velmi nepříjemné.
O ještě větším procentu pak mluvíme u kamarádských vztahů, neboť toxické přátelství je až příliš běžné. Až 84 % žen a 75 % mužůuvádí, že někdy měli toxického kamaráda. Toho můžeš poznat například tak, že o tobě neustále pochybuje a srovnává tě s ostatními, ignoruje tvoje problémy a s ničím ti nikdy nepomůže. A co nejhorší, manipuluje s tebou a chce tě měnit k obrazu svému.
Často se vyskytují také toxičtí rodiče či další členové rodiny, kteří tě kritizují, nedokáží tě přijmout takového, jaký jsi, vyvíjí na tebe příliš velký nátlak co se životních cílů týče, zanedbávají tvoje emoce a považují tě za selhání.
Možná tě překvapí, že toxický vztah můžeš mít i ty sám k sobě. Hlavní roli zde hraje sebeláska, sebepřijetí a sebesoucit. Pokud by tyto tři faktory byly v pořádku, pravděpodobně by ses v dalším toxickém vztahu nikdy neocitl, neboť by sis moc dobře uvědomoval, že ti takové partnerství ubližuje a nečiní tě šťastným. Jak často se ti hlavou honí myšlenky, že něco nedokážeš, že pro druhé nejsi dost dobrý nebo že vždy všechno pokazíš? Toto je toxicita, na které musíš v první řadě pracovat ty sám.
Setrvávat v toxickém vztahu rozhodně není zdravé pro tvoje tělo, ani pro tvoji mysl. Proč v něm tedy mnoho z nás zůstává? „Když se dvojice seznámí, každý z nich má jiné představy o průběhu vztahu. Muž si bláhově představuje, že žena bude navždy taková, jako v době, kdy ji poznal. A to jak fyzicky, tak psychicky, a tudíž u ní nikdy nedojde k toxickému chování. Žena si naopak představuje, že muže přetvoří k obrazu svému. Pokud ji v hlavě již od začátku svítí nějaká kontrolka, je přesvědčena o tom, že svého partnera toto toxického chování odnaučí. Ale takhle to nefunguje, že.“
„Časem si oba zvyknou na realitu, ať už je příjemná, nebo ne, a rozhodnou se vydržet, nebo rozejít. Lidé si opravdu dokáží zvyknout na vše a situace, kdy je dominantní partner ještě ke všemu například ponižuje, dopouští se na nich násilí atd. O to spíše mají oběti tendence v takovém vztahu setrvávat, neboť se bojí tuto skutečnost přiznat okolí. Zvláštností je, že si často oba dva partneři opět vyberou protějšky se stejnou toxicitou. Jako by k tomu tíhli a stali se sami závislými na toxických protějšcích. To je však již na složitější psychoanalýzu, neboť důvodem tohoto chování může být třeba něco z dětství, kde dotyčný vypozoroval nesprávné vzorce chování u svých rodičů,“ říká MUDr. Jan Šnajdr.
Co se týče toxického chování rodiny, je pochopitelné, že utéct z takového vztahu bude horší než ze vztahu kamarádského. Své o tom ví i kamarádka Lucie: „Moje matka je manipulující lhářka a narcistická alkoholička. Trvá to už roky a roky, ale i přesto jsem s ní stále v kontaktu. Ono v rodině je to těžké, snažím se s ní soucítit a stále ji mám velmi ráda. Kdybych se s ní přestala bavit a ona zemřela, vyčítala bych si to do konce života. Po letech tyranie jsem se naučila zachovat si emocionální a fyzický odstup, ale to je vše.“
Dostat se z takového vztahu není jednoduché...
Ale přesto to není nemožné. Důležité je si uvědomit, že vždy v životě musíš dávat sebe a svojí spokojenost na první místo. „Rozchod je lepší než vražda a nepsané pravidlo říká, že čím déle toxický vztah trvá, tím těžší je jeho řešení,“ uvádí MUDr. Jan Šnajdr.
Prvním krokem k vystoupení z toxického vztahu je už jenom skutečnost, kdy si uvědomíš, že se v takovém vztahu nacházíš. K tomu ti může pomoci také seznam pro a proti nebo sumarizace toho, co ti vztah dal a co ti naopak vzal. Sundej růžové brýle, podívej se na svůj vztah realisticky a mysli na to, že vidět pravdu bolí a v tomto případě to platí dvojnásob.
Dalším úkolem je zjistit, proč vlastně v takovém vztahu i nadále jsi. Nemáš odvahu na to z něho odejít? Nemáš sílu bojovat? Nedokážeš být sám? Toužíš po založení rodiny a přehlížíš proto negativní vlastnosti partnera? Vyhledej odbornou pomoc nebo se svěř někomu, komu můžeš opravdu věřit.
Tohle bude znít jako klišé, ale sepiš si, co vlastně od vztahu očekáváš a podle toho jednej. Postav sebe na první místo a řiď se tím, co je dobré pro tebe, nikoliv pro toho druhého. Rozejdi se, utni kontakt a nevrhej se hned do dalšího randění. Věnuj se chvíli sobě a ujasni si, co od života chceš.
Může se toxický člověk změnit?
Tato otázka je velmi individuální a v určitých případech se tvůj partner opravdu může změnit, ale pouze za předpokladu, že vyhledá odbornou psychologickou pomoc. On sám si totiž ani dost možná neuvědomuje, že by jeho chování bylo toxické, že by dělala něco špatně, tudíž nemá potřebu se napravit.
Pokud tě zajímá více příběhů na téma toxických vztahů nebo chceš znát i názor dalších členů REFRESHERu, tak nasaď sluchátka a poslechni si podcastLove is on the air, v němž se kolegové toxicitě podívali na zoubek.