Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
23. ledna 2021 15:07
Čas čtení 4:40
Tereza Šnajdrová

Ocitl ses v toxickém vztahu? Poradíme ti, jak z něj ven

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Toxicita ve vztahu je častější, než si vůbec myslíš.

Dnes si rozebereme toxické vztahy, které se ve společnosti vyskytují tak často, že tě to možná dokonce překvapí. Nemusí se jednat pouze o toxicitu ve vztahu milostném, ale například také kamarádském, pracovním či v rodině. Lze dopředu poznat toxického člověka? Jak se z takového vztahu můžeš dostat? A existuje šance, že se tvůj protějšek napraví? Na tohle a mnohem víc známe odpovědi.

Doporučeno
Toxický vztah aneb láska, která tě zničí. Jak poznáš toxického člověka? Toxický vztah aneb láska, která tě zničí. Jak poznáš toxického člověka? 19. ledna 2021 20:23

Nenapadlo tě, že by tvůj vztah mohl být toxický

Pro začátek si pojďme lehce definovat, co vlastně takový toxický vztah znamená. Tento výraz zažívá boom v posledních pár letech, a proto je jasné, že ne každý ví, co si pod ním představit. Definice Cambridge Dictionary tento jev popisuje jako vztah, který tě dlouhodobě činí nešťastným a působí ti více bolesti než radosti. Nelze jasně říci, které konkrétní body tvůj partner nebo kamarádka musí splňovat, aby se jednalo o toxický vztah, neboť tyto hranice má v sobě každý z nás individuálně. 

Často se však u toxických partnerů objevují problémy s alkoholem, násilné chování a potřeba manipulace. Sebevědomí druhého pak před očima odumírá, horší se jeho psychické i fyzické zdraví a důvěra. V tuto chvíli se partnerství mění v závislost, neboť vztah by měl být rovnoprávný a v případě dominance jednoho a submisivity druhého nelze mluvit o vyváženém vztahu.

Na to, jak takový toxický vztah poznat, jsme se zeptali MUDr. Jana Šnajdra. „Jedná se právě o tu nevyváženost vztahu, kdy partner či kamarádka zaujmou dominantní postoj a můžou nás například dlouhodobě a především bezdůvodně kritizovat, pohrdají námi, urážejí nás, svalují na nás vinu za své problémy nebo volí formu tiché domácnosti, která v nás vyvolá další pocit viny a utápění se v tom, kde jsme udělali chybu.“

Pokud jsi tedy zažil poměr, v němž jsi byl dlouhodobě nešťastný, rozhodně čti dál a dozvíš se, jaké nepříjemnosti tě v takovém vztahu mohou potkat a jestli existuje šance, že se toxický člověk napraví.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 93778 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Domů
  Sdílet
  Diskuse