Nepálská vláda chce tímto rozhodnutím ukázat nejen na to, jakou horu odpadků za sebou horolezci nechávají, ale také nutnost prevence, aby se to již neopakovalo.
Nepal má dost odpadu na nejvyšší hoře světa a rozhodl se jej přetvořit v něco unikátního. Posbírané odpadky z cest, které horolezci nechávají na stezkách na vrchol, budou přetvořeny v umění, které bude vystaveno v nedaleké galerii. Umělci budou tvořit z lan, kyslíkových bomb, roztržených stanů nebo rozbitých žebříků. Informují The Himalayan Times.
Výtvory z použitého horolezeckého vybavení, které zůstalo na Everestu a v jeho okolí, budou vystaveny v Sagarmatha Next centru, které slouží nejen jako informační centrum, ale také jako upcyklační prostor. Bylo postaveno ve výšce 3780 metrů nad mořem v Syangboche asi dva dny cesty od základního tábora Everestu.
Jeho spoluzakladatel, Tommy Gustafsson, řekl, že se zde mohou nejen umělecky projevit jak místní tak zahraniční umělci, ale také další místní obyvatelé, které by to umělci mohli naučit. „Chtěli bychom demonstrovat, jak se může odpad přeměnit ve vynikající kus umění, a zároveň vygenerovat pracovní místa a zisk. Doufáme, že změníme náhled lidí na tyto odpadky,“ uvedl pro agenturu Reuters.
Odpad na cestě na Everest je velkým problémem. Přestože se jej snaží sbírat enviromentální skupiny jako Sagarmathská komise na kontrolu znečištění, je ho prostě moc. Horolezci svým odpadem stále kontaminují půdu. Situaci nepomáhá ani jeho pálení, jelikož se jím znečišťuje ovzduší.
Proto vznikají různé iniciativy, které mají turisty donutit si sebou z hory odnést i nějaký ten odpad. V rámci iniciativy, která se chystá, by si každý z desítek tisíc návštěvníků, kteří ročně Everest navštíví, měl s sebou odnést jeden kilogram odpadu až k letišti v Lukla, odkud se letecky převeze do hlavního města Khátmándú.
Přestože se s velkým počtem lidí letos nepočítá, v roce 2019 to bylo třeba 60 tisíc návštěvníků, i menší množství zodpovědných turistů pomůže. „Mohli bychom se vypořádat s velkou spoustou odpadu, kdyby nám turisté pomohli,“ řekl The Himalayan Times člen skupiny Eco Himal Phinjo Sherpa.