Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 2. 3. 2021 svátek má Anežka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory
2
Tereza Šnajdrová
1. únor 2021, 12:41
Čas čtení: 15:06

Tereza Těžká o polyamorii: Dělá mi radost, když vidím že Honza s Áňou leží na gauči, koukají na film a sbližují se (Rozhovor)

S Terezou Těžkou, jež se proslavila především rolí nezletilé dívky v dokumentárním filmu V síti, jsme si povídali o polyamorních vztazích, nevěře ale i o negativech, která jsou s polyvztahy spojená.

Tereza Šnajdrová
1. únor 2021, 12:41
Čas čtení: 15:06
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Tereza Těžká se do většího povědomí veřejnosti dostala v minulém roce, kdy ztvárnila jednu z nezletilých dívek v dokumentárním snímku o sexuálních predátorech V síti. Před pár týdny vody internetu rozvířil její coming out, v němž se svěřila, že žije v polyamorním vztahu. REFRESHER proto Terezu vyzpovídal a zjistil pro tebe, jak polyamorní vztahy fungují, kolik partnerů v současné době herečka má a jestli lze podvést i v takovém partnerství.

 

Co si pod pojmem polyamorní vztah máme představit?

V první řadě musím říct, že nejsem odborník na polyamorii jako takovou, spíše v tom žiju. (smích). Pod tímto pojmem si můžeme představit spoustu věcí, neboť každý polyamorní vztah je jiný a existuje spousta forem takového partnerství. Ale takový ten základ je, že se jedná o životní styl, kdy se člověk dobrovolně rozhodne, že bude žít ve více milostných nebo romantických vztazích. Není to o tom, že by byli dva lidé, kteří mají volný vztah a spali by s kdekým, ale jedná se o plnohodnotné vztahy se vším, co partnerství obnáší. 
 
Základem, aby to mohlo fungovat, je, že všechny strany s tím musí být srozuměny a musí s tím souhlasit. Ráda používám termín, že by měly mít informovaný, dobrovolný, až nadšený souhlas. Existuje totiž spousta vztahů, kdy je například tolerovaná nevěra, aby člověk o toho druhého nepřišel nebo protože se třeba bojí, aby nezůstal sám s dítětem atd., což rozhodně není polyamorie. Souhlas musí být dobrovolný a lidé by měli v polyamorním vztahu být rádi.
 
Polyamorie má spousta variant, třeba triádu, kdy jsou tři lidi spolu a mají vztah dohromady. Existuje i forma, kdy jsou spolu dohromady dva páry nebo třeba polykula neboli velká polyrodina, kterou máme zrovna my. Já mám tři partnery – manžela, přítelkyni a přítele, z toho přítelkyně je naše společná, ale přítel ne. Všichni se známe, všichni spolu komunikujeme a společně fungujeme.

 

 

Mnoho lidí si myslí, že za polyamorií se schovávají lidé, kteří mají problém se závazky a nechtějí se vázat, přitom je to spíše obráceně, jsem vázaná třikrát tolik, než bych byla v normálním vztahu (smích).

Takže se nejedná o tzv. povolené záletnictví, ale roli hrají i emoce?

Existují lidé, kteří polyamorii berou pouze po sexuální stránce. Takových ale moc neznám a mnohdy nemají ani žádný vážný vztah, ale pouze několik takových povrchních poměrů. Ale u většiny lidí, stejně jako u mě, se jedná o opravdu vážné vztahy, se všemi závazky, se všemi problémy, prostě se vším všudy. 
 
Mnoho lidí si myslí, že za polyamorií se schovávají lidé, kteří mají problém se závazky a nechtějí se vázat, přitom je to spíše obráceně, jsem vázaná třikrát tolik, než bych byla v normálním vztahu (smích). 

 

 

Zdroj: instagram.com/terezatezkaofficial

Jak moc obtížné je najít polyamorního partnera, kterému vyhovuje takový způsob života?

Na začátku vztahu s Honzou, se kterým jsem již sedm let, jsme se k tomu dostali úplnou náhodou. Já jsem byla polyamorní ještě před tím, než jsem věděla, že vůbec něco takového existuje. Cítila jsem to tak a nedokázala jsem pochopit, co to vlastně je. A tím, že jsem měla nějak nastavené morální a společenské vnímání věcí, tak jsem se za to cítila špatně a až postupem času jsem zjistila, že něco jako polyamorie existuje a že je takový přístup v pořádku.
 
Dlouho jsme s Honzou měli primární vztah a další sekundární vztahy, kdy moji partneři věděli, že mám Honzu, ale neměli zájem se s ním potkávat. Až poslední rok máme propojenější a hlubší vztahy. Mám pocit, že ve chvíli, kdy jsem zjistila, co je polyamorie a dostala jsem se do skupiny těchto lidí, tak momentálně v blízkém okolí nemám nikoho, kdo by to měl jinak (smích). Ale to je tím, že se pohybuji mezi touto skupinou polyamorních lidí, bavím se s lidmi jako je přítelkyně mého přítele, do toho ona má kamarádku, která je také polyamorní atd. Takže já žiji v bublině, kdy mi to přijde úplně normální, neboť znám i mnoho rodin, které žijí v polyvztazích a mají dokonce děti. 

 

 

To nejčastější, s čím se setkávám je, že polyamorie je pouze omluva pro nevěru, že schvaluje nevěru a celkově se polyamorie s nevěrou často zaměňuje. Což rozhodně není pravda, protože polyamorie je úplný opak nevěry.
Článek pro předplatitele REFRESHER+
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮM
nebo Odemkni 1 článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 94254 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jaké mýty kolují o polyamorii
  • Zda si mohou být nevěrní i v polyamorním vztahu
  • Proč se rozhodli s Honzou vzít
  • Zda na sebe navzájem žárlí
  • Zda plánují mít děti
  • Co na to říká její rodina

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: instagram.com/terezatezkaofficial Tagy: polyamorie, polyamory, v síti, tereza tezka, polyamorní vztah, polykula, polyvztah
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.