Sepsali jsme odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se jihoafrické mutace koronaviru.
Na českých radarech se objevil nový termín spojený s koronavirem – jihoafrická mutace koronaviru. Tento nový druh viru se začíná pomalu rozšiřovat do celého světa, a jak se v posledních dnech zjistilo, našel si cestu i do České republiky. Republika je prozatím seznámena pouze s tzv. britskou mutací, která je nakažlivější a komplikuje všední život. Co o jihoafrické mutaci tedy víme?
Proč vznikají nové mutace koronaviru?
Všechny verze, i ta „základní“ verze koronaviru, neustále mutují a vytváří se nové varianty nemoci, píše BBC. V tělech přenašečů, tedy lidí, se dějí malé genetické změny během toho, jak se virus množí.
Většina z těchto genetických změn je zanedbatelná a nemusí znamenat nic, některé z nich mohou dokonce oslabit vlastnost viru přežít. Bohužel existují i takové mutace, které virus dělají odolnějším a tudíž i nebezpečnějším pro lidský organismus. Vědci tvrdí, že momentálně existují tisícovky podobných mutací koronaviru.
Co je jihoafrická mutace koronaviru?
Nové mutace koronaviru získávají, jak tvrdí ČT24, jména podle toho, na kterém místě byla objevena. Jihoafrická mutace je tedy koronavirovou mutací, která byla poprvé objevena v Jižní Africe. Výzkumníci tento typ viru pojmenovali jako 501.V2 nebo B.1.351.
Dostala se už do České republiky?
Jak jsme tě ve čtvrtek informovali, podezření o zanesení jihoafrické mutace do České republiky se sekvenací (proces, při němž se určuje primární struktura viru a jeho odlišnosti pozn. red.) potvrdilo. Podezření na nákazu touto mutací padlo na tři cestovatele, kteří se měli vrátit ze Zanzibaru, další možní nakažení se objevili v brněnské školce. Mělo se jednat o dvě děti a dvě učitelky.