Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Pokud by starostu Františka Doru odsoudili, byl by prvním aktivním politikem na Slovensku, který si objednal mafiánské vraždy.
Žádná mafiánská skupina v historii Slovenska nemá na svědomí tolik zmařených lidských životů jako gang Sátorových. Lidi zabíjeli bez mrknutí oka kvůli svým obchodům, ale i na objednávku. Na vraždy nepohodlných svědků, bílých koní či dlužníků si je najímala nejen zločinecká spodina, ale údajně i dlouholetý regionální politik a starosta Dolného Chotára František Dora a jeho syn František Dora mladší.
U soudu proti nim vypovídá několik členů mafiánského gangu Lajose Sátora, včetně těch, kteří se na vraždách osobně podíleli. Kolik obětí v roce 2021 ještě skrývá země na jihu Slovenska, která sloužila mafii jako obrovský hřbitov pro oběti? Na tuto otázku nemáme jistou odpověď. Odhady se ale šplhají až k číslu 200.
V tomto článku si přečteš:
Jak vnímali starostu Františka Doru obyvatelé obce.
Jak se starosta poznal s mafiány z Dunajské Stredy.
Koho na jeho údajnou objednávku zavraždili Sátorovi.
Proč se starosta setkal s pravou rukou Sátora.
Z jakého důvodu museli všichni členové skupiny vraždit.
Když oběť škrtíš tak dlouho, až ti znecitliví ruka
Zatímco člen gangu Juraj Bugár kopal hrob, Zsolt Nagy v převlečení za policistu vezl cíl objednané vraždy — bílého koně — v autě. Po příjezdu na místo činu ho povalil na zem a škrtil tak dlouho, až mu prý znecitlivěla ruka. Šlo o jednu z několika vražd, kterou si údajně objednal dlouholetý starosta obce Dolný Chotár František Dora.
Kolik stojí lidský život? Záleží to na množství faktorů. Kdo je cíl? Jaké riziko na sebe vrahové berou? A kolik vůbec může nabídnout objednatel? Při jedné z takových nájemných vražd mafiáni údajně inkasovali až 3 miliony slovenských korun (asi 2,6 milionu českých korun).
Členové gangu na jihu Slovenska se svým šéfem Lajosem Sátorem zabíjeli lidi jako na běžícím pásu, čímž si dokázali přijít na velké peníze. Divoká 90. léta byla pryč, ale mafiánské vraždy na jihu neustávaly.
Starostu Dolného Chotára Františka Doru a jeho syna Františka Doru mladšího zadrželi příslušníci NAKA v rámci akce Valentýn ještě v únoru 2019. František Dora byl aktivním regionálním politikem téměř 30 let. Jako starosta obce působí od roku 1991 a naposledy na tuto pozici úspěšně kandidoval v roce 2018 za stranu Most–Híd (předtím byl kandidátem SMK). V ní má však aktuálně pozastaveno členství.
Funkci si oficiálně drží do dnešního dne, ale vzhledem k tomu, že se nachází ve vazbě, zaskakuje za něj jeho zástupce, kterým je podle webu obce Ladislav Culinka. Mezi zastupitele obce patří momentálně i druhý starostův syn Nikolas Dora.
Na stránce se uvádí, že mezi největší úspěchy starosty patří „ocenění Trnavského kraje“, které mu v roce 2011 věnoval tehdejší župan Tibor Mikuš. Malou zajímavostí je, že Mikuš jako mnohonásobný mistr v karate kdysi trénoval i mafiánské bratry Eduarda a Roberta Diničovi († 1998).
Starosta František Dora údajně udržoval s bossem Lajosem Sátorem velmi dobré vztahy. Podle portálu parameter.sk si v roce 2008 dokonce užívali společnou dovolenou v Itálii. Sátora podezřelého z organizace masakru 10 mafiánů v baru Fontána přitom v té době již dlouhá léta hledala policie.
Dlouholetému regionálnímu politikovi nevadilo, že se stýká s hledaným zločincem a šéfem brutálního gangu. Napojení na Sátora nejprve popíral a dovolenou s mafiánským bossem potvrdil až při policejních výsleších z let 2016 a 2017. František Dora je i majitelem pozemku, na kterém stojí nedokončený dům Lajose Sátora.
„František Dora se s více budoucími mafiány zřejmě poznal ještě na škole v Dunajské Stredě, do které chodil i Milan Sipos (Sipos byl bývalý šéf Lajose Sátora - pozn. red.) a další zápasníci z města,“ řekl pro Refresher David Barak, autor knihy o mafii na jihu Slovenska s názvem Zahrabaná pravda. Se Sátorem měl starosta podle něj intenzivní vztah již od roku 2001.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak se Sátorovi převlékali za policisty, aby oklamali oběti.
Proč se František Dora mladší údajně téměř rozplakal před mafiánem.
U které vraždy byl prý přítomen i starostův syn.
Co o něm vypověděl utajený svědek.
Z jakého důvodu podle Dory mladšího utajený svědek lže.
Kromě toho udržoval přátelství i se zápasnickými bratry Raiszovými (jejich těla vykopala policie v roce 2011). „Dorovi nebyli mafiáni, protože na to neměli koule. Dělali ekonomické podvody, a když potřebovali někoho zastrašit či zavraždit, kontaktovali Sátorovi,“ řekl nich u soudu jeden z utajených svědků.
Kontakt s mafiánem může vzbuzovat podezření, ale pravdou je, že takových spojení bychom na Slovensku našli více. Obžalování z objednávek vražd je však už extrémní. Starosta František Dora byl prý ve své obci velmi oblíbený, a tak bylo jeho zadržení příslušníky NAKA pro některé lidi údajně velkým šokem.
Ze zadržení starosty byla překvapená i předsedkyně okresní organizace Most–Híd v Galantě Zuzana Csadyová. „O Františkovi jsme vůbec nepředpokládali nic negativního. V obci s ním byli spokojeni, byl to společenský člověk, s každým si rozuměl, byl oblíbený. I proto jsou obvinění, která v souvislosti s ním zazněla, neuvěřitelná,“ řekla v době jeho zadržení pro parameter.sk.
Starosta se synem jako dlouholetí členové gangu Sátorových?
U soudu proti obžalovaným kromě dalších vypovídal i odsouzený vrah Zsolt Nagy, přezdívaný Čonty, který byl jedním z hlavních spolupracovníků Lajose Sátora. V současnosti si odpykává 22letý trest odnětí svobody. Čonty se prý s Františkem Dorou starším seznámil v roce 2001, kdy potřeboval vyřídit povolení na legální nošení zbraně, s čímž mu starosta údajně pomohl.
Čonty u soudu vyprávěl nejen o údajném spojení Dorových s gangem Lajose Sátora, ale i o brutálních činech, které prováděli. Tvrdil, že se vraždám během členství ve skupině prostě nedalo vyhnout. Odmítnutí takové „práce“ nepřipadalo v úvahu, protože by bylo vnímáno jako zrada. Ze zabíjení lidí se tedy stala rutina.
Údajné propojení Františka Dory staršího a jeho syna s mafiánskou skupinou bylo podle Čontyho pevnější, než si chtějí přiznat. Oba považoval za členy gangu Sátorových, což však starosta František Dora a jeho syn popírají. Starosta se k údajným objednávkám vraždy vyjádřil, že bosu Sátorovi žádné peníze nedával a členy jeho gangu si na nájemnou vraždu neobjednal.
3 miliony slovenských korun
Podle obžaloby se jedním z nepohodlných lidí pro starostu údajně stal jednatel Imrich Czakó. S ním měl prý František Dora starší spory o půdu. Sátorovi v jeho případě použili taktiku, která se jim již vícekrát osvědčila.
Aby nalákali svou oběť „po dobrém“, vydávali se za policisty. V policejních uniformách dostali Czakóa do auta a později ho před hrobem zaškrtili šňůrou. Na vraždě se údajně podíleli Juraj Bugár, Roland Szamaranský a Alfréd Nagy. Odměnou za vraždu měly být 3 miliony slovenských korun (asi 2,6 milionu korun českých).
Druhou objednávku vraždy pro starostu údajně Sátorovi provedli mezi lety 2006 až 2010 (vrahové si přesně nepamatují, v kterém roce ho zabili), když zavraždili Vojtecha Rampáka z Trnavy. Podle svědků probíhala asi takto:
Zatímco jeli Zsolt Nagy a bos Lajos Sátor autem v převlečení za policisty pro Vojtecha Rampáka, Juraj Bugár pro něj už kopal jámu. Sátor a Nagy ho odvezli na chatu v Orechové Potôni, kde se od nich Sátor odpojil. Když přijel Čonty s Rampákem na místo, přikázal mu, aby vystoupil z vozidla. Následně ho shodil na zem a začal škrtit.
„V posledních minutách říkal, že má necitlivou ruku. Říkal mi, ať mu pomůžu,“popisoval vraždu u soudu Juraj Bugár, který si odpykává 21letý trest. Jeho tělo zakopali mezi obcemi Velké Dvorníky a Ohrady. Kosti po Rampákovi policie vykopala 19. ledna 2019.
Starosta si podle obžaloby údajně objednal i vraždu podnikatele Josefa Kertésze, se kterým se znal přibližně 20 let. K této vraždě, jejíž motivem byl údajně finanční dluh, však nedošlo, protože členové gangu mezitím zabili svého šéfa Lajose Sátoru. Právě jeho si měl starosta najmout na vraždu.
Podnikatel Jozef Kertész tvrdí, že mu starosta dlužil 250 000 až 300 000 eur (6 až 8 milionů korun). To, že si František Dora starší údajně objednal jeho vraždu, ho překvapilo. "Těžko se mi k tomu vyjadřuje. Později se naše spolupráce dostala do takového stavu, že sedíme u soudu,“ řekl na soudním jednání v únoru 2021.
Podnikatel je jedním z majitelů firmy JOPI TRADE, od které Dora kupoval pohonné hmoty. JOPI TRADE u soudu ve věci vymáhání vratek DPH zastupoval advokát Gábor Gál, který byl mezi lety 2018 až 2020 ministrem spravedlnosti za stranu Most–Híd.
Redakce PLUS 7 dní se Gála ptala, zda věděl o tom, že si vraždu jeho klienta údajně objednal František Dora, bývalý člen SMK, se kterým se prý znal. „O finančních záležitostech obce Dolní Chotár, stejně jako o informaci v souvislosti s objednávkou vraždy, nemá pan Gál jakékoliv poznatky. Gábor Gál poznal pana Doru v roce 2002, kdy byli ještě poslanci v SMK, avšak neudržoval s ním individuální pracovní ani soukromé kontakty. Na lovu sice potkal pan Gál v minulosti zmiňovaného pana Doru, ale přirozeně rovněž jiné představitele komunálních struktur z regionu, kde Gábor Gál žije (Galanta),“ řekla tehdy jeho mluvčí.
Jaký otec, takový syn?
Podle obžaloby byl se skupinou Sátorových zapleten i starostův syn František Dora mladší. Ten si údajně objednal vraždu bílých koní Petra Nagyho a Martina Žalmánka. Sátorovi je oba zabili.
Jeden z členů gangu Juraj Bugár však u soudu zmínil i třetí údajnou objednávku vraždy bílého koně Kristiána Madarasze. Toho prý Ladislav Alföldi zavraždil mezi lety 2012 až 2013. František Dora mladší totiž údajně přes Madarasze prostřednictvím jedné firmy pobíral vratky DPH. „Nechtěl jsem do toho jít, ale jelikož se František Dora mladší skoro rozplakal, že ho jinak zavřou, tak jsme se dohodli,“ řekl u soudu Bugár.
Podle Bugára byl u vraždy dokonce i starostův syn. „Najednou jsem slyšel výstřel, za chvíli odtud odjížděl Mercedes třídy G, podíval jsem se do auta, seděl v něm František Dora mladší,“ tvrdí. Zastřeleného bílého koně podle Bugára zabalili do fólie a položili do přívěsného vozíku, který připojili k autu. Tělo následně zahrabali na pozemku Sátorových. Za podíl na vraždě prý Bugár dostal 3 000 až 4 000 eur (80 až 100 tisíc korun).
Bugár se vyjádřil i k vraždě Petra Nagyho. „Řekl, že by někoho bylo třeba „sundat“. Jelikož věděl, že už jsem takovou věc dělal, myslím si, že právě proto mě oslovil. Když jsem se ptal, kdo to je, co to je, tak mi řekl, že je to bezdomovec, který nemá nikoho,“ popisoval před soudem objednání vraždy Petra Nagyho mafián Juraj Bugár. Zabili ho údajně v roce 2012.
Na vraždě Nagyho se prý podíleli i Ladislav Alföldi a Juraj Bugár. Podle Bugára Alföldi bílého koně Nagyho po vystoupení z auta objal a krátce nato ho pistolí střelil do hlavy. Peter Nagy se před tím, než mu vrah prohnal hlavou kulku, zmohl už jen na krátký překvapený výraz.
10. března 2021 u soudu vypovídali utajení svědci číslo jedna a číslo dvě. Druhý z nich mluvil o vraždě podnikatele Žalmánka. „Nemám informace, jak konkrétně došlo k jeho usmrcení. Vícekrát mi bylo řečeno ze strany Františka Dory mladšího, že ho dal odstranit a jeho tělo nikdo nenajde,“ řekl. Podle svědka stál za vraždou Ladislav Alföldi. Ten podle něj dělal pro Františka Doru mladšího „špinavou práci“.
Podle utajeného svědka číslo dvě skupina kolem Františka Dory a jeho syna stála za větším množstvím objednávek vražd, než o kolika se mluví u soudu. „Domnívám se, že vzhledem k tomu, co jsem slyšel, je zavražděných podnikatelů mnohem více, než projednává soud,“ řekl. S Františkem Dorou mladším se prý utajený svědek číslo dvě znal od roku 2012 a údajně se spolupodíleli na daňových podvodech.
Svědek prý pracoval pro zavražděného Žalmánka. Podílel se na krácení daně a podvodech s DPH. Pro skupinu prodával měď do Česka — za týden jezdily 3 až 4 kamiony s mědí, přičemž za jeden kamion měli dostat 8 000 až 12 000 eur (asi 200 až 300 tisíc korun).
Svědek číslo dva ví, že svou identitu před Františkem Dorou mladším nemůže skrýt, a proto má strach. „Přestože jsem utajený svědek, určitě ví, kdo jsem. Byl jsem jediný, kdo pro něj takovou práci s mědí do České republiky dělal. Bojím se o svůj život. Je mi šíleně líto, co jsem dělal. Vypovídám, co jsem slyšel a zažil,“ uvedl u soudu.
František Dora mladší však jeho výpověď u soudu popřel. „Svědek řekl jen to, co slyšel, a ne, co viděl. Svědek si nedokázal vzpomenout ani na jednu konkrétní skutečnost. Já se mám přetrhnout, abych dokázal, že mám pravdu. Lže, je falešný jako pětník.
Žalmánek pro mě práci nevykonával. Nevím, z jakého důvodu bych dal odstranit nějakého bílého koně, kterého neznám, a toho, kterého znám, tedy utajeného svědka, nechal naživu,“ řekl. Syn starosty poukázal i na to, že utajenému svědkovi hrozil 12letý trest, ale protože spolupracuje s policií, zkrátili mu ho na tříletou podmínku.
František Dora starší a jeho syn František Dora čelí obžalobě z několika objednávek vražd, z členství ve zločinecké skupině, z drogové trestné činnosti a z faktoringového podvodu. V procesu jako obžalovaní vystupují i Ladislav Alföldi a Roland Szamaranský.