Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vršovický klub se do semifinále evropského poháru dostal v historii samostatného Česka pouze jednou. Tehdy mu vystavilo stopku Bordeaux v sestavě s hvězdným Zinédinem Zidanem.
Pokud na některou sezónu rádi vzpomínají fanoušci fotbalové Slavie, bude se jednat o ročník 1995/1996, během nějž zažili jízdu až před brány finále tehdejšího poháru UEFA. Brány do boje o vrchol druhé nejdůležitější evropské soutěže jim však zůstaly zavřeny, jelikož se jim postavil tým z francouzského Bordeaux, v němž figurovaly pozdější světové fotbalové megahvězdy. Například Zinédine Zidane.
Letos mají svěřenci Jindřicha Trpišovského našlápnuto k tomu, aby zopakovali divokou a zároveň jedinou takto úspěšnou cestu domácího týmu pohárovou Evropou v historii samostatného Česka. Než tedy zjistíš, zda vybojovaná remíze 1:1 z minulého týdne na hřišti londýnského Arsenalu posune sešívané do semifinále, zavzpomínej s námi na dobu, kdy červenobílý dres oblékali Poborský nebo Šmicer.
Sezóna 1995/1996 byla pro Slavii Praha velmi úspěšnou sezónou. Co se sestavy týče, branku hájil Jan Stejskal, kterému kryla záda budoucí hvězda Sparty Jaromír Blažek. Obranu měli sešívaní vyztuženou osobnostmi typu Radka Bejbla, Jana Suchopárka nebo Tomáše Hunala, krajní obránce zase proháněl záložník Karel Poborský, a o branky se starali Martin Pěnička, Vladimír Šmicer, Robert Vágner nebo Pavel Novotný.
Výherní mentalita Slavie visela ve vzduchu. Sešívaným se dařilo jak v lize, tak v Evropě, a proto mohl být tehdejší lodivod slavistického celku František Cipro poměrně spokojený. Vršovičtí se na úvod svého tažení setkali v předkole s rakouským Štýrským Hradcem, kterému sebral vítězství na domácí půdě z penalty Radek Bejbl. To se ukázalo jako klíčové, jelikož Slavia dokázala v domácí odvetě pouze remizovat 1:1.
V prvním kole se cestovalo do Německa, a konkrétně na západ na zápas proti Frieburgu, který si musel trenér Cipro odsedět na tribuně. Určitě jej ale potěšil výkon jeho svěřenců, protože po brankách Novotného a Pěničky přivezli domů náskok v poměru 1:2. A jelikož se v odvetě na stadionu Evžena Rošického hrálo bez branek, čekalo Slavii ve druhém kole švýcarské Lugano. Vágner, Pěnička a v odvetě Šmicer znovu ukázali, že Pražané měli formu, a postoupili dále.
Posledním podzimním soupeřem byl pro sešívané Racing Lens, kde ve prospěch slavistů promluvil pouze jediný gól ve venkovní odvetě, jelikož první zápas v Praze skončil bez branek. A byl to Karel Poborský, pro nějž šlo o osudovou sezónu, a který ji až ve Francii poslal nejtěsnějším rozdílem do jarního čtvrtfinále.
Drama s Římem
A tam se děly věci. Slavii se totiž postavil hvězdný AS Řím, v jehož řadách jsme nalezly hvězdy jako FrancescoTotti, MarcoDelvecchio, Aldair či LuigiDiBiagio. Jaké překvapení ale nastalo v řadách italského týmu, když středoevropský celek porazil na Strahově silný Řím, a to poměrně jasným rozdílem 2:0.
O radost Pražanů se postaral nádherným přímým kopem KarelPoborský, a výkon korunoval dorážkou Vágner. Nutno však podotknout, že brankář Stejskal také musel vytáhnout jeden nebo dva excelentní zákroky. „Pomohl nám terén. Byl namrzlý a klukům z Itálie to na něm nešlo,“ svěřil se pro Deník.cz Vladimír Šmicer.
Nejspíš to tak opravdu bylo, protože odveta v hlavním městě Itálie byla zcela v režii soupeřů Slavie. Dvě branky Moriera a k tomu jeden zásah Gianniniho znamenal jediné: Slavia se do semifinále poháru UEFA nepodívá. To by ale nesměl být na trávníku šťastný hrdina JiříVávra, který se dostal k míči v 9. minutě druhého nastavení, a propálil všechno, co mu stálo v cestě. Slavia Praha tak nakonec opravdu postoupila dál.
Zklamání proti Zidanovi
A čekala na hvězdného soupeře. V osudí byla Barcelona a BayernMnichov, Pražané ale nedostali ani jednoho. Soupeřem jim byl štírek z Bordeaux, který měl ve své sestavě mladé a nadějné hráče. Slavný AC Milan dokázala vyřadit parta kolem BixenteLizarazua, ChristophaDugarryho a „nějakého“ ZinédinaZidana.
Trenér Cipro se nicméně musel vypořádat s několika nepříjemnostmi, jak uvedl iDNES.cz, jelikož mu chyběli Suchopárek s Pěničkou, kteří byli vykartovaní, a on sám musel kvůli disciplinárnímu testu zase sedět na tribuně. Na ty zápasy vzpomínal pro Deník.cz i Šmicer: „Tehdy jsem si zapamatoval (Zidanovo) jméno. Když předvedl svou koloběžku a přetáhl si míč, napadlo mě: ten kluk asi bude docela dobrý.“
Slavisté totiž možná trochu soupeře podcenili, což se jim vymstilo. Přestože se na jejich výkony přišli na stadion podívat, jak tvrdí iDNES.cz, premiér Václav Klaus, Petra Buzková, a jen kvůli stranickým povinnostem tehdy zápas nestihl Miloš Zeman, byli to Francouzi, kteří se radovali z postupu. Na Dugarryho totiž sešívaní odpověď v domácím zápase nenašli, a v odvetě pečetilo Bordeaux konec Pražanů stejným rozdílem.
Samozřejmě se ale nedalo mluvit o zkažené sezóně. Tento historický úspěch ještě Slavia korunovala patnáctýmtitulem, který získala po dlouhých 49 letech. K tomu se přidal i úspěch členů týmu na Euru v Anglii, který například Poborskému nebo Šmicrovi vynesly angažmá v zahraničí. Možná i proto potom následoval úpadek, v němž sešívaní čekali na domácí titul, podle ČT Sport, až do roku 2008.
Jak si Slavia povede v letošní sezóně, a jestli přehraje londýnský Arsenal a setká se v semifinále s vítězem dvojzápasu Dinamo Záhřeb-Villarreal, se dozvíš ve čtvrtek v 21:00. Výsledek přineseme na webu.