Mladí transgender lidé na Slovensku trpí tím, jak se k nim staví společnost. Často nemají dostatek informací a odborné zdravotní péče.
Už od patnácti let věděl, že se bude cítit lépe v mužském těle. Se změnou pohlaví ale plánuje začít až teď, když mu je dvacet. Transgender YouTuber Majlo je jedním z mnoha mladých lidí, kteří řeší celé své dospívání nebo mládí otázky identity a pohlaví.
Většina z nich přemýšlí o tranzici (změně pohlaví) už v teenagerském věku, ale pokud nejsou plnoletí, lékaři jim často nechtějí poskytnout konkrétní informace.
„Z vlastní zkušenosti vím, že před osmnáctkou se nedá dělat vůbec nic. Mohu jít maximálně k psychologovi. To by se mělo určitě změnit,“ říká 14letý Michael, který plánuje změnu pohlaví v osmnácti.
Zatím ještě neví, jaké konkrétní změny chce podstoupit. Motivuje ho zejména to, že se chce cítit dobře sám se sebou. „Jsou to náročná a důležitá rozhodnutí. Bylo by skvělé, kdybychom mohli navštívit odborníky a poradit se s nimi. Pomohlo by i to, kdyby nám dovolili změnit si jméno a vystupovat pod ním,“ dodává.
- Jaké je být transgender teenagerem nebo teenagerkou na Slovensku.
- Proč bývají transteenageři terčem šikany.
- Jak jsou vůči transgender lidem nastavené slovenské zákony.
- Proč musí projít sterilizací, když si chtějí změnit jméno ze ženského na mužské.
Na změnu pohlaví před zletilostí panují různé názory. Někteří lidé tvrdí, že v dětském či později v teenagerském věku se ještě člověk nedokáže samostatně rozhodnout, protože nemá vyhraněnou identitu, sexualitu teprve objevuje a později by mohl takového kroku litovat. Jiní zase tvrdí, že mladí translidé by určitě měli mít na změnu pohlaví nárok, když se tak cítí, a pro jejich tělo by bylo lepší začít se změnou dříve.
Kdo, kdy a na základě čeho rozhoduje, zda si nezletilý člověk může změnit pohlaví? Faktem je, že na Slovensku je přechod legální až v plnoletosti. Lékaři nemohou teenagerům poskytnout ani blokátory hormonů. Ty by je alespoň dočasně připravily na změnu.
Někteří transgender teenageři si během dospívání procházejí peklem. Trpí kvůli šikaně a nedostatku informací nebo odborné zdravotní péče. Ne vždy mají štěstí na milující rodiče či chápavé okolí.
„Jeden chlapec po mně jednou hodil tašku a řekl mi, že mám jít do Osvětimi. Ptali se mě dokonce, jestli chodím do LGBT sekty,“ říká transteenager Michael.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jaké je být transgender teenagerem nebo teenagerkou na Slovensku.
- Proč bývají transteenageři terčem šikany.
- Jak to funguje v zahraničí.
- Jak by mohlo situaci jednoduše změnit ministerstvo zdravotnictví.