Investigativní práce Týdeníku Respekt a skupiny Bellingcat přivedla novináře na stopu šestičlenného komanda ruské rozvědky, která má mít na svědomí výbuch muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku.
Investigativní skupina Bellingcat a Týdeník Respekt spojili síly, aby vypátrali podrobnosti okolo výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Podle jejich informací nebyli do sabotáže zbraní zapleteni pouze dva agenti ruské GRU, nýbrž šestičlenné komando osobně vedené Andrejem V. Averjanovem. Tento důstojník ruské tajné služby podobně operoval v zahraničí pouze dvakrát, což údajně potvrzuje důležitost mise ve Vrběticích.
V pátek vláda oznámila, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, při němž zemřeli čeští občané Vratislav Havránek a Luděk Petřík, stáli dva agenti ruské tajné služby GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Média nicméně přichází s novým zjištěním, jelikož podle nich se akce zúčastnilo minimálně šest členů komanda 29155, jež provádí násilné operace mimo území Ruské federace.
Důležitost pro celou akci podtrhuje osobní dohled šéfa celé akce Andrejem V. Averjanovem, pro nějž byly Vrbětice teprve druhou zahraniční akcí. V utajení odjel do střední Evropy a do Moskvy se vrátil jen několik hodin po výbuchu. Averjanov má mít prý přímé spojení na vedení GRU a vládnoucí administrativu.
Jednotka 29155 se do Česka dostávala po částech, kde někteří členové přicestovali z okolních zemí a ze Švýcarska, kde by podle informací francouzských médií měla mít jednotka v horách logistickou základnu.
Přesun po kouskách
Nejprve měl přiletět 26. ledna 2014 do Prahy agent Sergej Fedotov, jenž byl Bellingcatem, The Insiderem a Týdeníkem Respekt identifikován jako Denis Vjačeslavovič Sergejev, a který byl již dříve sledován a identifikován jako třetí agent, jenž se měl podílet na vraždě dvojitého agenta Sergeje Skripala, na něž byl spáchán atentát. Ruské tajné služby se jej pokusily otrávit nervovou látkou novičok.
Druhým agentem, který měl přiletět pod falešným jménem Georgy Gorshkov, byl Egor Gordienko, který Česko po týdnu opustil. Sergejev a Gordienko měli o rok později odcestovat do Bulharska, kde právě v té době, kdy v zemi byli, měl vykazovat známky otravy bulharský obchodník se zbraněmi Emilian Gebrev. Později se ukázalo, že ho GRU chtěla otrávit.
Velitel jednotky Averjanov se měl také dostat do Evropy s falešným pasem. Z Moskvy přiletěl do Vídně, kde dva dny předtím přistál jiný člen jednotky, Nikolaj Ezhov. Ve stejné době jako Ezhov cestovali zase do Prahy další dva členové - výše zmínění Čepiga s Miškinem. Při kontrole pasů, které byly samozřejmě krycí, řekli, že přijeli do Česka jako prodejci sportovní výživy. Stejnou profesi uvedli i pro Russia Today během vyšetřování otravy Skripala, a vyzrazení jejich identity.
Miškin a Čepiga nejprve zůstali chvíli v Praze a fotili památky, které poté uveřejnili na Instagram, následně se ale přesunuli do Ostravy do hotelu Corrado. Ve stejnou dobu si pronajal v Rakousku auto Ezhov. Novináři se domnívají, že to bylo proto, aby mohl Ezhov Averjana vyzvednout, a převést do Ostravy.
Obchodníci se zbraněmi
Čepiga a Miškin se následně objednali jako obchodníci se zbraněmi do Vrbětic e-mailem, jak zjistila česká policie, znovu pod falešnou identitou. Jako cizinci totiž museli dopředu poslat se žádostí i kopie pasů. Objednávka byla poslána z e-mailu, který byl zbaven metadat, podle kterých jde normálně určit, odkud byla žádost zaslána.
Povolení k návštěvě dostali od 13. do 17. října. K výbuchu v muničním skladu č. 16 došlo 16. října pět minut před půl desátou. Česká policie neprokázala, že by oba agenti v areálu byli fyzicky. V době výbuchu už ale údajně Čepiga s Miškinem nastupovali do letadla ve Vídni, které startovalo 10:05. Stejný den odletěli z Vídně i Averjanov a Ezhov, nicméně později.
V době, kdy mělo dojít ve Vrběticích k výbuchu, se na místě podle policie vyskladňovaly zbraně, které měl nakoupit významný bulharský obchodník se zbraněmi. Detektivové pracují s hypotézou, že by mohlo jít právě o Gebreva. Uvažuje se o tom, že by zbraně mohly jít na frontu na Ukrajinu nebo Sýrie, kde by je získaly vojenští nepřátelé Ruska.
Výbuchy měly podle zjištění policie a státního zastupitelství navíc proběhnout až mimo české území. Odpalovací zařízení mělo být nastraženo ve dvou muničních skladech, přičemž oba měly být vyskladněny v říjnu. Druhý ale vybuchl až v prosinci, z čehož se policie domnívá, že výbuch přišel předčasně. Klíčový důkaz v podobě odpalovacího zařízení, se však v totálně zničeném skladu nenašel.
Po zveřejnění případu se však společnost EMCO, kterou vlastní Gebrev, vyjádřila v tom smyslu, že v roce 2014 z Česka žádnou munici neodebírala. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se ale na pondělí tiskovce vyjádřil, že by radši věřil důkazům, které zajistili čeští vyšetřovatelé.