Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Zakladatel kryptoměnového projektu Ethereum Vitalik Buterin skrývá neobyčejný životní příběh, který je stále teprve v začátcích, a to navzdory první miliardě ve veřejně přístupné peněžence.
„[Ethereum] chce uživatelům umožnit vytváření jakýchkoliv zmíněných systémů, ale i jiných systémů, které si dnes ani neumíme představit, jednoduše prostřednictvím shrnutí logiky do několika řádků kódu." Takto zní jedna věta z dokumentu, který v roce 2013 napsal mladý vizionář Vitalik Buterin milující matematiku, logiku i kryptografii.
Dnes mu je 27 let a stal se nejmladším kryptoměnovým miliardářem světa. Vymyslel projekt Ethereum, který kombinuje původní myšlenku digitálních mincí s funkcemi, o jakých se lidstvu před dvaceti lety ani nesnilo, ale zřejmě budou společnost formovat následující dekády.
V té době byly kryptoměny v plenkách, protože zájem o abstraktní digitální mince mělo jen pár stovek nebo tisíců nadšenců, přestože bitcoin existoval více než čtyři roky. Tvůrce bitcoinu Satoshi Nakamoto, ať to byl kdokoliv, protože dodnes jeho identitu neznáme, si v roce 2009 představoval budoucí společnost, která se nemusí spoléhat na centralizované banky, vlády a úřady.
V tomto článku si přečteš:
Zda je náhoda, že zní jméno Vitalik Buterin rusky.
Jak je možné, že se Vitalik Buterin dostal ke kryptoměnám jako 17letý.
Co ho fascinovalo na bitcoinu, ale kdy narazil na první konflikt v komunitě.
Od koho dostal Buterin 100tisícový grant, aby zanechal vysoké školy.
Jak odvážně a ambiciózně si kryptoměnu ethereum představoval v roce 2013.
Na jakých principech ethereum funguje a co všechno dokáže zprostředkovat.
Jak je možné, že zná veřejnost přesnou hodnotu jeho majetku v peněžence.
Díky čemu se Vitalik Buterin stal nejmladším kryptomiliardářem světa.
Bitcoin byla revoluce, která chtěla vyšachovat banky ze hry
Bitcoin vznikl jako alternativa k běžným penězům, které vydávají centrální banky. Množství bankovek v oběhu mohou zvyšovat dle svého uvážení a transakce musí procházet přes třetí stranu, abys mohl ze svého účtu poslat pár korun na účet kamaráda.
Banky si za transakce účtují poplatky, tvoje peníze mohou v případě nařízení nebo regulací zablokovat.
Satoshi Nakamoto chtěl pomocí bitcoinu vytvořit způsob, jak centralizovanou autoritu z takových transakcí vyhodit. Díky technologii blockchain, na kterou se navždy a nezměnitelně zapisují všechny transakce a pohyby provedené prostřednictvím bitcoinu, tak lidé nepotřebují banku, aby na převody dohlížela.
Lidé mohou mince posílat přímo jeden druhému, což umožňuje fakt, že celý blockchain, a tedy v laické řeči nezměnitelná decentralizovaná databáze, nefunguje na datových serverech velké banky, ale funguje díky tisícům počítačů po celém světě, které blockchain bitcoinu udržují funkční.
Nemůže se proto stát, že blockchain bitcoinu ohlásí údržbu systému a na dlouhé hodiny transakce nebudeš moci posílat, protože se tak rozhodla banka. Tisíce počítačů po celém světě zajišťují, že pokud vypadne jeden z nich, blockchain bitcoinu se nezastaví a potvrzování transakcí bude probíhat i nadále.
Jak je ale možné, že se Buterin začal v teenagerském věku zajímat o kryptografii, kryptoměny a Bitcoin samotný?
Vitalik Buterin je génius z Ruska
Tento systém od počátku fascinoval i Vitalika Buterina, který se sice narodil v Ruské federaci, ale v útlém dětství společně s rodiči emigroval do Kanady. Jak je ale možné, že se Buterin začal v teenagerském věku zajímat o kryptografii, kryptoměny a Bitcoin samotný?
Vysvětlení zní jednoduše. Jeho otec Dmitrij Buterin byl zaníceným nadšencem počítačové vědy, a tak své záliby přenesl na syna, kterému Bitcoin učaroval ve věku 17 let, uvádí Financial Post.
Buterin měl díky svým rodičům a přesunu do Kanady dětství, na které si ze sociální a ekonomické stránky nemohl stěžovat. Počítačová věda byla na přelomu tisíciletí stále v plenkách, takže Dmitrij Buterin mohl svou zálibu proměnit ve slušné živobytí.
Vitalik nejenže na základní škole prokazoval nadání na matematiku či programování, ale svůj talent rozvíjel i na soukromé střední škole v Torontu. Studium na University of Waterloo mělo být jen třešničkou na dortu, ale na vysoké škole zaměřoval Vitalik svůj zájem zejména na svět kryptoměn, píše CNBC.
Od psaní článků na internetu k první miliardě
Svou fascinaci v roce 2011 proměnil na aktivní účast v kryptoměnové komunitě. Ani zdaleka tehdy nešlo o koníček, který by pěstovala široká veřejnost, a tak mezi tehdejšími členy mohla vznikat podnětná diskuse, debatovalo se o možnostech, jak technologii blockchain posouvat dál, a Vitalikovi se vedle psaní článků pro magazín Bitcoin Weekly a později pro tištěný časopis Bitcoin Magazine v hlavě rýsoval nápad vytvořit projekt, který naváže na Bitcoin, ale otevře dosud neobjevený svět decentralizovaného internetu.
Internetu, nad kterým nedrží kontrolu vlády či korporace, které jsou závislé na profitu svých uživatelů a zákazníků, ale internetu, kde rozhoduje přímá demokracie, lidé si mohou transakce v jakékoliv hodnotě posílat přímo mezi sebou a celý systém nestojí a nepadá s jednou centralizovanou databází, kterou mohou ovládnout vláda, rozhněvaný zaměstnanec firmy nebo hacker tím, že do ní pronikne.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Co ho fascinovalo na bitcoinu, ale kdy narazil na první konflikt v komunitě.
Od koho dostal Buterin 100tisícový grant, aby zanechal vysoké školy.
Jak odvážně a ambiciózně si kryptoměnu ethereum představoval v roce 2013.
Na jakých principech ethereum funguje a co všechno dokáže zprostředkovat.
Jak je možné, že zná veřejnost přesnou hodnotu jeho majetku v peněžence.
Práce pro Bitcoin Magazine způsobila převrat, protože čím dál se Vitalik Buterin vzdělával o potenciálu blockchainu, tím intenzivněji chápal, že Bitcoin ho ani zdaleka nenaplňuje. V roce 2013 proto začal své myšlenky sepisovat a diskutoval o nich s vývojáři v komunitě nadšenců, do které patřil jako jedna z výraznějších osobností. Postupně pochopil, že zřejmě našel recept na nové digitální paradigma, a dal se do práce.
Bitcoin je revoluce, ale potenciál je mnohem větší
Krátce před koncem roku 2013 zveřejnil white paper projektu Ethereum. V praxi šlo o dokument, ve kterém Buterin představil celou filozofii skrytou za svým projektem. I když dnes nejde o nejvýznamnější white paper historie kryptoměn, protože tento přívlastek by zřejmě ukořistil white paper bitcoinu napsaný Satoshim Nakamotem, Buterin ve svém dokumentu vysvětlil, že blockchain nemusí sloužit pouze k posílání mincí mezi uživateli.
Buterin v komunitě nadšenců kryptoměn postupně bojoval za to, aby vývojáři společnými silami vytvořili programovací jazyk, díky kterému by se Bitcoin mohl přeměnit na komplexnější platformu, kde mohou lidé vytvářet decentralizované aplikace nebo uzavírat smart kontrakty, ale v tehdejší komunitě nenašel dostatečnou podporu, a tak bylo jediným vhodným řešením vytvoření vlastního projektu.
Nejdůležitější rozhodnutí padlo v roce 2014, kdy Buterin usoudil, že k uskutečnění svých snů nebude potřebovat univerzitu. Studium na University of Waterloo ukončil přesto, že se během něj poznal s osobností kryptografie Ianem Goldbergem, který mimo jiné ovlivňoval směrování Tor Projectu na anonymní prohlížení internetu, uvádí The Wired.
100tisícový grant od miliardáře
Zřejmě i díky němu pokračoval Vitalik Buterin v rozvoji svého zájmu o kryptografii, což ho přivedlo až k projektu Ethereum. V roce 2014 získal grant ve výši 100 tisíc dolarů z iniciativy Thiel Fellowship, která podporuje mladé vizionáře předčasně odcházejících ze školy s cílem pracovat na svých ambiciózních projektech.
Ve svém white paperu přemýšlel, jak je možné technologii blockchain využívat na transakce s rozličnými finančními nástroji a jmény, zapisování a ukládání vlastnictví fyzických objektů, které blockchain potvrzuje, ale nakonec se rozepsal i o smart kontraktech a decentralizovaných autonomních organizacích.
Co je to smart kontrakt?
Smart kontrakty jsou virtuální smlouvy, které jsou zapsány na blockchainu, a na základě předepsaného naprogramovaného kódu automaticky reagují na nové okolnosti.
Smart kontrakty musí být neměnné a distribuované, což znamená, že pokud je tato virtuální smlouva vytvořena, neexistuje centrální autorita v podobě člověka či firmy, která by smlouvu mohla dodatečně zrušit nebo nesplnit její podmínky. Cílem je uzavřít smart kontrakt na neměnném blockchainu, který nikdo neumí upravit, přímo mezi dvěma stranami, a tak předejít potřebě toho, aby kontrakt garantoval právník, notář nebo banka.
Zajímavým příkladem, jak smart kontrakty fungují, je přirovnáník automatům na nápoje. Pokud do automatu vhodíš potřebnou částku na vybraný nápoj, automat ti nápoj vydá a ty spokojeně odkráčíš. Ale pokud naházíš do automatu mince v nesprávné hodnotě, tak ti systém mince vrátí a nedostaneš žádný nápoj. Automat na to nepotřebuje žádného správce, který by v sekundě rozhodl o tvé transakci — je předem naprogramovaný a plní pouze požadavky ve svém kódu.
Na smart kontraktech proto Vitalik Buterin postavil architekturu projektu Ethereum. Na blockchainu bitcoinu bys smart kontrakty hledal jen těžko, ale Buterin plánoval svůj projekt přeměnit na základ budoucího decentralizovaného internetu, a tak bylo rozhodnutí jasné.
Miliardy v decentralizovaných financích
Od té doby na tomto blockchainu vznikly projekty jako CryptoKitties, které před lety odstartovaly šílenství sbírání NFT tokenů, jako dnes lidé sbírají unikátní NFT kartičky basketbalistů z NBA Top Shot nebo se jím prošly desítky miliard korun v decentralizovaných financích, kde si mohou lidé brát půjčky nebo poskytovat kapitál na půjčování ostatním žadatelům, aniž by do celého procesu zasahovala banka nebo jakákoli jiná finanční instituce.
Tyto aplikace však tvoří jen zlomek toho, co všechno je možné na blockchainu jako je ethereum vytvořit. Na blockchainu existují decentralizované organizace, které mohou být vytvořeny na jakoukoli činnost, přičemž jejich hlavním tahákem je neexistující potřeba přítomnosti lídra či šéfa a vysoká míra přímé demokracie.
Vitalik Buterin si všechny tyto možnosti uvědomoval v začátcích a potenciál kryptoměn si uvědomuje dodnes. Dosud aktivně pracuje na vývoji projektu Ethereum, který však neshromažďuje úzkou skupinu lidí posouvajících ho dopředu, ale právě naopak.
Buterin zůstal i ve vývoji svého projektu věrný myšlence decentralizace, a tak dnes na vývoji kryptoměny ethereum pracují stovky vývojářů z celého světa, aniž by si Vitalik jakkoli nárokoval titul lídra nebo hlavní autority, která má rozhodovat o následujících krocích. I ta nejdůležitější rozhodnutí se tvoří v komunitě.
Jako otci myšlenky projektu Ethereum samozřejmě Vitaliku Buterinovi zůstalo na veřejné adrese na blockchainu slušné množství digitálních mincí, za jejichž stvořením před lety stál. Buterin svou adresu, která je jakoby kryptoměnovým ekvivalentem bankovního účtu, zveřejnil v roce 2018 a od té doby se může každý člověk bez problémů podívat, jak se svým bohatstvím Vitalik nakládá.
Na veřejné adrese více než 1 miliarda dolarů
Samozřejmě, jde o jeho hlavní peněženku, což nutně neznamená, že Vitalik nepoužívá hromadu jiných adres, které nezveřejnil a nikdo je dodnes nenašel. Jakékoliv radikální pohyby v hlavní peněžence by s nejvyšší pravděpodobností rozhýbaly trh. Stačí si představit, co by si lidé pomysleli, kdyby najednou Buterin prodal velkou část svých mincí — trh by zřejmě zareagoval stejně a cena by začala bleskově padat dolů.
Veřejně známá peněženkaVitalika Buterina na sebe však v posledních dnech přitáhla mediální pozornost díky jiné věci. Buterin v ní má 335 521 mincí kryptoměny ethereum, což v době psaní článku odpovídalo celkové hodnotě 1,35 miliardy dolarů, protože jeden ether se obchodoval za cenu 4 048 dolarů.
Stále teprve 27letý vizionář se díky rapidnímu nárůstu hodnoty své kryptoměny stal zřejmě nejmladším miliardářem ve světě kryptoměn a podle všeho tento příběh není ani zdaleka u konce.