- produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
- sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
- násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
Jak to je se sexismem ve světovém i českém hip hopu? Na otázky odpovídali odborníci i interpreti.
Sexismus, objektivizace žen v hudbě a neustálé narážky na ně jsou tématy, která jsem začal intenzivněji vnímat a hlavně si je uvědomovat až v dospívání. V momentě, kdy se člověk na to všechno při poslechu zaměří, je až s podivem, jak moc je tato problematika v textech živá. A to nemusíme mluvit pouze o moderní hudbě, ale i o verších klasických popových hvězd kterékoliv předchozí éry, o nichž se dnes mluví v kladných konotacích a působí nedotknutelným dojmem.
V tomto článku se ale každopádně budeme věnovat hudbě, která hýbe světem nyní. Rap, ať už zahraniční nebo český, je umělecká forma protkaná mužskými egy, v níž se ale dokázaly prosadit i ženy. Studiu vztahů mezi ženou a rapem se však mnoho lidí nevěnuje. Proto jsme se pokusili probádat, kde se sexismus v rapových textech vzal a co o něm říkají interpreti a interpretky.
Sexismus v rapu je odrazem společenských vztahů
Hip hop velice brzo nabyl vícero tváří. Od věrného zpracování strádání černošských komunit v Americe se velmi rychle stal i nástrojem, v němž jedinec ukazuje svou moc. Již v počátcích se tímto silným hlasem stali hlavně muži, přičemž důkazy své maskulinity a moci vyjadřovali různě. Někdo mluvil o tom, kolik svých nepřátel zastřelil, někdo se pyšnil svými výdělky, a někdo se zase rád pochlubil, kolik žen prošlo jeho postelí.
A také to může dopadnout jako zde. Zarytí fanoušci si stoprocentně pamatují refrén hitu Já ti to taky od Kapucina. Podprsenku nahoru, kalhotky dolů.
Rap každopádně sexismus v hudbě nevymyslel. „Sexismus a genderové stereotypy vázané k představám o tom, jak by se měli chovat ‚praví' muži a ‚pravé' ženy, najdeme ve všech oblastech společenského života zejména západních patriarchálních společností,“ vysvětlila REFRESHERu socioložka Anna Oravcová, která se věnuje genderovým aspektům populární hudby.
Sama má k hiphopu opravdu blízko, jelikož rap poslouchá. Pracuje například na pořadu Street Cypher na rádiu Spin. Sexismus nalezneme ve všech formách a vyjádření populární kultury, takže nelze očekávat, že se v hip hopu neprojeví, právě naopak,“ uvedla.