Daniel Dražan z České vakcinologické společnosti v rozhovoru vyvrátil mýty, které kolují kolem vakcín proti koronaviru.
Ke čtvrtku ministerstvo zdravotnictví hlásí 5 540 404 vykázaných očkování, ve středu byl dokonce znovu překonán rekord, když se vyočkovalo 109 861 dávek. Celkem 1 592 190 obyvatel České republiky má již očkování ukončeno. Tito lidé již mohou s certifikáty do restaurací, sportovat a brzy i cestovat.
Existují však i lidé, kteří stále nejsou přesvědčeni o tom, že by se měli nechat očkovat. V průběhu měsíců se totiž vyrojila spousta tvrzení, která se mohou člověku zdát až přitažená za vlasy, druhému nicméně strach může jednoduše nahlodat lidskou mysl tenkým hláskem, jenž šeptá „a co kdyby náhodou...“.
REFRESHER se proto rozhodl kontaktovat odborníka a konfrontovat jej s mýty a dalšími otázkami, jež kolem očkování proti koronaviru kolují internetem. Odpovědí se zhostil vakcinolog z České vakcinologické společnosti Daniel Dražan.
- Jaké vedlejší účinky mohou při očkování nastat
- Které vakcíny opravdu způsobily krevní sraženiny
- Jestli mohou vakcíny měnit lidské DNA
- Co je pravdy na tom, že vakcíny mohou způsobit neplodnost
- Zda jsou vakcíny opravdu bezpečné
Jaké vedlejší účinky mohou nastat po aplikaci vakcíny proti koronaviru?
Nežádoucí účinky covidových vakcín jsou podobné jako u jiných vakcín. Nezávažné krátkodobé nežádoucí účinky jsou velmi časté. Patří k nim především bolest v místě vpichu a další místní reakce jako únava nebo bolest hlavy. Tyto nežádoucí účinky mizí během několika málo dní.
Závažné nežádoucí účinky jsou velmi vzácné. Patří k nim jednak závažné alergické reakce, které jsou léčebně velmi dobře zvládnutelné, a také ty tzv. „krevní sraženiny".